Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Pozele promise cu lucrarea efectuata, inlocuirea becurilor cu leduri super flux de 3 mm, etc.

post-19924-0-31836100-1308250484_thumb.j

post-19924-0-34532800-1308250490_thumb.j

post-19924-0-05347100-1308250514_thumb.j

post-19924-0-94262800-1308250523_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, ma poate ajuta si pe mine cineva sa schimb ledurile din bord eventual cineva din Oradea -Bihor....care a mai facut asa ceva... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu niste leduri si cu putina rabdare le poti face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Salutare,am si eu o problema.Dupa ce am desfacut consola centrala si i-am pus led-uri nu mai stiu exact in ce loc venea fiecare cablu dinala cu sufa respectiva in butoane..puteti sa imi atasati o poza ceva in care sa vad locul fiecaruia(problema este ca sunt 3 cabluri negre si unu albastru ,dar pozitia lor ..?)Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa pui si tu niste etichete si sa scrii pe fiecare de la ce este ca sa iti fie mai usor. Intrebare: am vrut si eu sa scot cablurile alea ca sa imi fac panoul in casa...calumea, dar mi-a fost tarseala sa nu rup ceva pe acolo. Cu ce le-ai scos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

cablurile le-am scos cu mana , da nu mai stiu pozitia lor acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le tragi cu mana pe rand si-ti dai seama de unde vine e foarte usor nu e nevoie de schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012 poate te ajuta asta:

- Cablul clapetei principale de blocare

invelisul negru, lungimea 807 mm.

2 - Cablul butonului rotativ pentru temperatura spre clapeta

de temperatura

invelisul albastru. lungimea 585 mm.

3 - Cablul butonului rotativ al distribuitorului de aer spre

clapeta din spatiul pentru picioare/Defrost

invelisul negru. lungimea 488 mm.

4 - Cablul butonului rotativ al distribuitorului de aer spre

clapeta centrala

invelisul negru. lungimea 639 mm.

Am copiat din manualul masinii pe care ti l-am si uploadat. Iti recomand sa citesti paginile 3,4,5.

http://www.box.net/shared/y0tc6m31crbefrjc90zx

Modificat de ovidiu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Iti multumesc mult ovidiu89 mi-au fost de mare ajutor :icon_thumleft: Numai bine tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ceasurile de pe golf 3 diesel se potrivesc pe vento diesel ? daca golful este tdi iar vento este simplu mai merg ? eu am vento 1.9d din '92 cod motor 1Y

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai mult tipuri de borduri facute de diferite firme si se poate sa ai probleme la turometru sau la vitezometru.daca ai acelasi cod de motor merge f bine de la vento la golf sau invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iau de pe un golf 3 sa vento trebuie sa aibe codul motorului 1Y nu? in caz contrar pot aparea probleme chiar daca il iau de pe un vento

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de TDI nu merg, doar de TD sau D. Sunt identice ceasurile de golf cu cele de vento

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca masina de la care iau ceasurile are mai putini sau mai multi km ? ei sunt inregistrati in ceasul de bord din cate am inteles...ce pot face sa aibe acelasi nr de km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nimic mai simplu mergi la baietii care se ocupa cu smenuitul bordurilor si rezolva ei problema contracost binenteles

Modificat de spionu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg perfect chiar daca nu au acelasi cod motor ca si mine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important e sa iei cu acelas turometru. adica daca ai pana la 50 sa il iei pana la 50. daca ai pana la 70 iei pana la 70. ca asta conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diesel toate sunt pana la 50.

Cauta acelasi vitezometru. Daca nu gasesti chiar identic s-ar putea sa mearga si asa fara diferente/probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bordul meu , multa munca , o gramada de variante , iar acum o sa montez cadrane de MK4 ...

S-au Folosit Limbi iluminate de clio Symbol (cele mari ) Citroen Xsara / symbol/opel/audi (cele mici)

Manere iluminate Audi Style , cu geam provenit de la scrumiera si vopsit cu spray de stopuri(nu este obligatoriu)

Am schimbat tot de la ledul de la butonul trapei(joystick) pana la ceasuri si bloc de lumini.

Daca este nevoie va pot indruma sau va pot face. Ledurile sunt de 12v fara rezistenta (asa sunt ele) . Am mai folosit si benzi de leduri 3m (21 LEI 0.5m) va pot cumpara de la magazinul de unde le iau si eu si vi le pot trimite prin posta , pe banda de leduri smd se poate taia deoarece are din 3 in 3 leduri borne pt + si - , fiecare serie de 3 leuri avand rezistenta , ele merg si toate (30) tot la 12 v , circuitul intreruptandu-se ,trecand pe rezistenta atunci cand se taie intre borne , se poate vedea in poze .Se mai pot face si benzi de 3,6,9 etc.

gallery_52738_126_835738.jpg

gallery_52738_126_617041.jpg

gallery_52738_126_898335.jpg

gallery_52738_126_1541747.jpg

gallery_52738_126_703828.jpg

gallery_52738_126_298324.jpg

gallery_52738_126_597004.jpg

gallery_52738_126_672948.jpg

gallery_52738_126_41468.jpg

gallery_52738_126_48470.jpg

Modificat de Bengy_mk3LOW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

De unde pot achizitiona in Cluj-Napoca leduri si rezistente?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pentru bord vrei sunt leduri de 12 v care nu necesita rezistenta in piata marasti si mici si mari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea vreau si eu sa le fac itzi trebuie 12 buc. este 2 lei bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am cumparat insa nu stiu exact in ce zone sa le aplic. Tu cum te-ai gandit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontat blocul de comenzi pentru aer si data jos placa din fata ledurile vin aplicate pe spatele placii cositorite in paralel si prinse cu pistol din acela cu batoane din plastic. Daca te uiti mai in urma pe acest topic cred... gasesti poze cu lucrarea detaliata. nu e mare scofala dar trebuie rabdare. Spor la treaba ,daca nu te descurci te pot ajuta eu am desfacut blocul respectiv dar inca nu am apucat sa i pun leduri am curatat doar paianjenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!