Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

ce simptome are ca poate nu e nevoie de "reparat" poate il mestereseti tu singur

in general astea nu prea se repara -se schimba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cineva sa ma ajute cu o problema. m-am apucat sa desfac consola centrala cu gandul sa schimb becurile de la scrumiera si bricheta cu niste becuri mai puternice.Problema este ca nu gasesc niciun bec de la scrumiera si bricheta,dupa tragand de tubuletul ala de langa cristal la bricheta nu se mai aprind deloc . Vreau sa stiu exact unde sunt beculetele si cum pot ajunge la ele fara sa rup ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scrumiera e o rigleta transparena care are atasat la un capat un soclu cu bec (e destul de ascuns in partea dreapta a rigletei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Aseara cand am plecat cu masina am aprins pozitia, faza scurta si am plecat. Dupa cativa metrii mi s-a stins bordul. Am dat avarii crezand ca s-au stins toate luminile, dar cand m-am dat jos din masina am constatat ca pozitiile si faza scurta functionau normal. Mi-am continuat drumul si mi-a trecut prin cap sa le sting si sa le aprind. A functionat doar pt cateva secunde dupa care s-a stins din nou bordul. Am verificat sigurantele, sunt OK. Cand aprind pozitia se vede in display-urile din bord cum intra curent in ele (adica ar da sa se aprinda dar degeaba) Ce poate fi? Daca era blocul de lumini atunci numai mergea faza scurta si pozitia . De ce nu mi se aprinde bordul?

P.S Nu lumineaza nici consola de caldura. Doar player-ul este aprins.

Cand mi-am schimbat iluminatul in bord, am inseriat ledurile. E posibil sa se ars vreunul si din cauza asta sa numai funcioneze nici o lumina? Dar ce treaba are ceasurile cu consola centrala?

Am rezolvat!

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detaliaza si tu. Poate o sa mai pateasca si altcineva acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa mai pateasca cineva pentru ca eu am un sistem de iluminare unic al bordului. Cum am legat eu ledurile si cum le-am plantat nu cred ca mai gasesti la cineva. Am umblat in weekend la player si am ingramadit firele alea acolo in consola. Se dezlipise un led. Si daca sunt inseriate daca numai merge unul...adio toate. Asa ca am desfacut panoul de caldura si am gasit buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
adrianviperdodge2012

Salut tuturor sunt nou pe forum,legat de intrebarea luiGTI_85,asa am facut si eu,am montat leduri si mi s-au stins dupa cateva minute,problema a fost urmatoarea:se atingeau polii la un led ,ai grija sa nu ai vreun scurt pe undeva,verifica-le pe toate

Am insa o problema,sa ma sfatuiti voi daca stiti:pot pune leduri fara rezistente?ma gandesc ca becul acela care era initial pe masina avea si el o siguranta in bord ceva,atunci si ledurile ar trebui sa aiba parte de aceeasi siguranta nu?

Modificat de adrianviperdodge2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta din bord nu are nici o legatura cu rezistenta ce trebuie legata la leduri. rezistenta trebuie legata ca sa compenseze diferenta intre led 3v si baterie 12v. faci tu matematica. daca pui led fara rezistenta il arzi instantaneu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

daca pun pe unul din firele de alimentare o siguranta de un amperaj mic(5A sau 7A )nu ar merge?,sper sa nu tachinez pe cineva.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai nevoie sa legi o rezistenta, nu siguranta. scopul sigurantelor este ca in caz de scurtcircuit sau ceva sa se arda siguranta si sa nu ti se arda bordu de exemplu. nu te ajuta cu nimic daca legi o siguranta de leduri. nu stiu de ce nu vrei sa pui rezistente ca e foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu puneti led-uri de 12v legate in paralel si nu mai e nevoie de rezistente. Daca nu incap se mai pot poliza din ele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

eu la leduri de 12 V ma refeream(in paralel) ,greseala mea..dar am cumparat deja rezistori pentru ele,are ceva daca pun rezistorii(asa pentru siguranta mea sa nu am grija ca o sa se arda prea curand)?

Modificat de adrianviperdodge2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai leduri de 12 V nu are rost sa ii mai pui rezistente. DAca ledurile nu sunt de 12 V ii trebuie o rezistenta de 1 kiloOhm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

daca vreau sa iluminez butonul ala cu care reglezi aerul(cald/rece) cum fac?am pus led prin spate si imi ilumineaza plasticul de sub buton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te si tu mai in urma sa vezi cum explica baietii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

am vazut in unele poze ca ledurile erau lipite cu plastic,nu dispun de acel pistol care topeste platicul,adica nu am timp sa ma duc sa cumpar asa ceva ,deaabia am timp de leduri in fiecare seara sa mai fac cate ceva la ele,merge sa le lipesc pe consola cu silicon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si cu silicon doar ca se usuca mai greu, si eificil sa tii ledurile si firele in pozitie pana se lipesc. acel plastic de care zici tu se intarsete intr-un minut si ajuta foarte mult la ceea ce vrei tu sa faci: lipeste, izoleaza si imprastie lumina. iti recomand sa iei un glue gun pentru lipiciul ala ce seamana cu plasticu. in magazinele de electronice eu am gasit unul de dimensiuni mai mici cu vreo 10 lei. deci e foarte ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Va multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi pt schimbarea iluminatului de la consola centrala,o sa postez maine cateva poze cu rezultatul final

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Poza promisa,astept parerile voastre.

post-90714-0-70986400-1307444265_thumb.j

Modificat de adrianviperdodge2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata foarete bine. eventual in partea de jos poate mai trebuia sa pui ceva leduri sa fie lumina mai uniforma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioan_cris007

Va salut, am un vw golf 3 1,9 tdi din 96, si mi s a ars un bec de iluminat bord , rugamintea mea este pt cei care au mai desfacut -dat jos ceasurile de bord, sa imi spune ti cum sa dau jos ceasurile din bord ca sa inlocuiesc acel bec ars , va multumesc !

Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic nou.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta si tu in topicurile din sectiunea golf3/vento.sigur gaseai daca erai un pic mai "atent".Nu este o operatiune grea ci din contra!

Modificat de wolksmanT4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioan_cris007

GATA am rezolvat cautat studiat probleme in topicuirle trecute si azi am pus mana si am desfacut si inlocuit bec ars , aveam de 2 w si am gasit la mag auto de 1, 2 w de dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfffffff....meserie :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dupa o munca de citeva ore, am reusit la golful meu 3 ,1,9 tdi model 96 ,verde metalizat(Gusterul) , sa imi fac blocul de lumini ,luminat pe leduri si panoul de ventilatie la fel inlocuit lumina cu leduri , dupa o informare si rasfoire in urma a documentarii in urma la ce au mai postat si alti membrii si dupa modul cum au folosit si schimbat luminile bord-bloc lumini si panou ventilatie am reusit sa fac si la mine , in citeva zile pun si pozele, multumesc forumului si celor care au mai postat in urma informatii pretioase,site'uri si alte scheme , toate cele bune !

Modificat de ioan_cris007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!