Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Zici ca sunt ceasuri cu plasma :) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa par da nu sunt plasme. sunt facute de mine. 3 leduri cu UV cu rezistenta de 1K pe fiecare led iar cadranele le-am colorat cu marker uv. probleme ca se gaseste greu un marker care sa tina pe materialul de la bord. eu am dat 25 lei pe 2 culori. Dar merita, e mai fain decat plasma va asigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am dat seama frate ca nu e plasma, stai calm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate leduri ai pus?ai mai pus in loc de folia aia verde una transparenta sa fie lumina uniforma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a pus ca se vede raza de actiune a ledului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene nu stiu exact dar cu tine cred ca am vb si ti-am dat toate informatile. daca esti asa de destept de ce nu ti-a trecut prin cap asta. in primul rand nu poti pune nimic pt uniformizarea lumini pt ca ledurile sunt lipite exzact pe gaura pe unde bate lumina de la becurile normale. daca le pui in acel suport nu o sa ti se vada decat jumatare din bord pt ca sunt uv ledurile si nu am putere mare :blink:. mai steptati cam 2 saptamani si o la le vedeti ceasurile printare si iluminate din spate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: cu mine ai vb sau cu phun? ca de zici ca ai vb cu mine faci o mare confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde putem gasi pe net leduri UV? si oare marker alb este? as vrea sa las culoarea gratadilor tot alba dar sa fie fosforescenta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu phun am vb. el ma derajat cu comentarile

Cumetre...cred ca tu nu intelegi sensul vorbirii. Spuneam ca nu ai pus filtru pentru ca se vede. De ce ai atata aroganta in tine? Nu am persecutat nimic din ideile tale sau despre cum ti-ai facut bordul. E frumos ceea ce ai facut. Nu inteleg ce ti s-a parut ca as fi zis despre tine.

Daca stau sa ma gandesc imi spuneai ca nu sunt plasme de parca eu nu imi dadusem seama mai ales ca ai explicat cum le-ai facut. Din contra, eu asemanam bordul tau facut cu marker-ul cu unul cu plasma.

Imi cer scuze adminilor de OFFTOPIC, dar baiatul asta vorbeste sa faca si el post-uri...

Si apropo..."prietene" cu mine nu ai vorbit nimic. Daca uiti cu cine vorbesti asta nu mai ma priveste pe mine. Bafta, si sper ca pe viitor sa nu mai fi asa plin de tine.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-a, suparat stai linistit

bn mai scuze

Mai mi-au dat foarte multi Add pe mess si de asta nu mai stiam cu cine am vb. cu am nimic cu tine personal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am revenit cu alt bord modificat de mine. Am gasit un mord de model din anul 98 cu leduri la martori de la bord si ceasurile pe motoras. La cel vechi ma apuca somnul pana imi crestea nivelul la benzina sau temperatura, acum cu asta nou se ridica acele imediat. pun si o poza sa vedeti cum arata. Daca e cineva interesat il mai am si pe cel vechi facut gata, este cel din poza postata acum ceva timp mai sus.

post-80225-0-84672000-1302898010_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final am terminat bordul si am reusit sa mai fac si o poza :D

post-76701-0-94378600-1302907322_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Madain29 - asa vreau sa imi pun si eu un bord model mai nou tot din aceeasi cauza. Ma intereseaza daca iti arata aceeasi viteza de deplasare tinand cont de faptul ca incepe de la 0 km si nu de la 20 cum era cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chelu. foarte frumos bordul. felicitari. de ce n-ai iluminat si partea de rosu de la benzina si turatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final am terminat bordul si am reusit sa mai fac si o poza :D

Super treaba. Ma bucur ca nu sunt singurul care lucreaza la asa ceva. De apreciat, spor la modificat si bine zice colegu' era bine daca zona de la turometru si combustibil era rosie, arata mult mai bine. Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si bordul meu cel vechi era de la 20 la 220 si am pus de la 0 la 220 si imi indica perfect, am incercat cu un GPS sa vad daca induca corect. poti sa-l schimbi linistit

Salut Chelu.

Imi spui si mie te rog frumos pe ce a printat ceasurile ca si eu am incarcat sa fac asa dar nu mi-a iesit. Am incercat pe hartie foto si nu merge. ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de aprecieri. ceasurile le-am printat pe 4 coli de autocolant transtarent astfel iuncat zonele albe sunt transparente iar pe urma am lipit pe un autocolant alb, ca atunci cand sunt stinse ledurile sa se vada albe nu transparente. in legatura cu zonele rosii era mai complicat, daca puneam led rosu sub ele ar fi furat lumina unul de la altul si iesea in unele zone un violet, iar asta imi displacea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chelu te invat eu ce sa faci cu zonele rosi. dale cu un textmarker rosu sau portocaliu pt ca la culoarea albastra o sa se vada ca si cum ai avea leduri de alta culoare. la culoare albastra or sa fie fosforescente esxact ca la bordul expus de mine. Da-mi add te rog frumos pe id asta: mmadalin29

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Madalin29 cam cat ai garantat acea vopsea fosforescenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Madalin. la mine e cu iluminare din spate deci nu prea am cu ce marker sa dau. ar trebui sa schimb toate ledurile sa le pun albe si folia alba care am puso in spate pt uniformizare sa o fac albastra. dar sincer sa fiu mi-a cam ajuns. o saptamana am modificat incontinuu luminile din masina am schimbat absolut tot, si nu ma mai apuc sa fac modificari. cel putin deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chelu1.6 sunt de acord cu tine..daca as fi avut si eu asa ca tine sincer nu mai modificam nimik.felicitari a iesit super treaba, toata munca si-a meritat efortul. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chelu nu trebuie sa faci nici o modificare si nici sa pui leduri albe. vopseaua acea fosforescenta se vede foarte bn la lumina albastra cu atat mai mult ca este iluminat si din spate. am incercat si se vede super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu e locul aici..dar intreb..E cineva care se pricepe la reparat ceasuri de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!