Jump to content

Lipsa Putere Motor La Cald


mycrobu
 Share

Postare recomandată

Salut, m'am uitat pe tot forumul si nu am gasit nimic concret...sa va descriu situatia in care sunt acum: cand masina este rece merge ok...trage cum trebuie, cand se incalzeste nu mai trage asa, parca s'ar injumatatii puterea...deabia trage si la turatii mari 4000 RPM trage ca atunci cand este rece la 2000 RPM....ce poate fi??astept cateva pareri...mi'ar fi de mare ajutor...Mentionez ca am motor 1.6 benzina...am si GPL dar face la fel si pe benzina...deci nu cred ca este asta o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

parerea mea este ca poate sa fie din cauza supra incalzirii motorului.se dilata segmentii si strange.ai grija la ce ulei folosesti si vezi nivelul la apa in radiator.poate nu raceste bine.sper sa iti fie de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, m'am uitat pe tot forumul si nu am gasit nimic concret...sa va descriu situatia in care sunt acum: cand masina este rece merge ok...trage cum trebuie, cand se incalzeste nu mai trage asa, parca s'ar injumatatii puterea...deabia trage si la turatii mari 4000 RPM trage ca atunci cand este rece la 2000 RPM....ce poate fi??astept cateva pareri...mi'ar fi de mare ajutor...Mentionez ca am motor 1.6 benzina...am si GPL dar face la fel si pe benzina...deci nu cred ca este asta o problema...

uzura in motor. nu consuma ulei? nu gazeaza? verifica si u astea.

Modificat de DannyD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da...papa si ulei si mai da si cu fum...dar am hotarat sa il tin asa pana crapa si dupa il schimb cu totul ca mai am unul de rezerva...poate o sa il schimb si inainte dar sa vad cand o sa ii vina randul...acum parca trage mai bine...o sa ii schimb si uleiul cat de curand si o sa vad daca se observa vre'o diferentza...Multumesc mult pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristianionut

pai vezi ce ulei ii bagi daca papa, eu iti recomand un 10 w 40 Max life de la valvoline, e special pentru masini cu uzura si mai tragi de el o vreme.daca haleste mai mult de 1 litru intre schimburi e de rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca imi aduc bine aminte pe acel motor ai 2 senzori de temperatura ,schimba mufele intre ele si vezi cum merge pt ca acei senzori intervin la cantitatea injectata si bineinteles daca consuma uleiul ca benzina atunci au mai multa dreptate cei ce au scris inaintea mea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveam si eu problema asta, dar in plus, nu`mi statea turatia .....Adica o calcam si nu tragea .....si daca o lasam turata sub 2000 imi murea motoru` .....trebuia sa-i dau 4000 ....si tragea in socuri ....hatzaia.... Era de vina pompa de benzina. Am luat una noua si nu mai am treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!