Jump to content

Demontare instrument cluster


Floddy
 Share

Postare recomandată

Daca imi zici pasii pentru adaptare si se pot face cu vag com...ar fi ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Floddy

    10

  • Al Bundy

    8

  • F l o r i n

    7

  • joky

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

marius1982.11

Nu merge cu vag-com. Trebuie aflat pin-ul bordului, ce se face cu vag-tacho sau interfata originala vag-com.

 

daca stii pin-ul, merge doar cu vag-com pe instruments. login cu pin-ul 0xxxx, xxxx fiind pinul, apoi canalul 21, numarul de chei care vrei sa-l adaptezi, save. Se stinge iconita, scoti cheia si o bagi pe a 2-a, daca ai 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe net clustere cu tot cu pin! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi zici pasii pentru adaptare si se pot face cu vag com...ar fi ok!

 

... mai foloseste functia Search - informatiile le-am postat de multe ori, nu are rost sa le tot repetam, ca umplem forumul cu aceleasi info.

 

daca nu le gasesti, da-mi PM si le caut eu pentru tine...

 

Am gasit pe net clustere cu tot cu pin! Multumesc!

 

da, si eu tot asa le dau - cu PIN, soft-ul care il vrea clientul si in new mode, ca sa poti face km cu VCDS-ul.

 

...si sa ne oprim aici cu off topicul.... postam unde trebuie.

 

ToateCeleBune !

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cine ma ajuta cu niste poze sau tutorial cum sa demontez IC-ul (vreau sa refac lipiturile la mufa verde imi face figuri Imo-ul)

lam luat ic-ul jos la fel si capacul din spate am scos tot afara din carcasa dar mai departe... nu vreau sa risc sa trag de ceva pe acolo si sa nu mai pot pune inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele: le invarti pana opun rezistenta, iar cand opun rezistenta le invarti in continuare in timp ce tragi de ele, ar trebui sa iasa usor.

 

Folia o scoti destul de usor, la RB8 si BOO prin tragere, la VDO prin invartire si apoi tragere (are un sistem de prindere unde vin acele de la vitezometru si turometru).

 

Partea alba, la RB8 si BOO e tinuta doar de clemele de la display-uri, la VDO are si niste clipsuri pe spate.

 

Dupa ce scoti partea alba ajungi la placa si poti reface lipiturile. Daca tot esti acolo, refa lipiturile si in mufa albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit le-am refacut acum am montat totul la loc si cobor la masina sa le pun :) am un dubiu la display-ul acela mini-dot de pe mijloc oare se mai vede ceva dupa ce l-am luat jos si pus iarasi...am vazut ca e o banda foarte sensibila acolo...

 

Multumesc de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt cumva nu aveam cum sa iau jos plasticul mare alb l-am pus sus si afiseaza merge dar m-a chinuit rau de tot sa il pun drept :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca nu ai ceasuri VDO si de aceea ai dat jos si afisajul... nu-i bai, se pune usor la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin nu e bai numai nu ii mai gasesc pozitia cea corecta.... acum imi sta cam "stramb" dar functioneaza bine afiseaza toate alea :)

 

il iau jos din nou pt ca ma enerveaza si incerc sa il pun bine

 

ceva intrebari extra: cum calibrez "acele" din nou sa fiu sigur ca merg bine... merge cu interfata VCDS?

 

pot sa schimb avertizarea aia sonora pt. poziti si faruri aprinse e enervant acel bip continuu

 

MERCI!

 

dupa cum se vede in poza de mai jos nu aveam alta solutie decat demontarea disp. mini-dot

post-122727-0-71970400-1407324478_thumb.

Modificat de morfeus.22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se calibreaza cu VCDS.

Nu poti schimba sunetul buzerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy postezi te rog instructiunile pt. VCDS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti limbile, dai output test, bagi limbile putin, verifici din nou cu output test si daca e ok le bagi pana la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!