Jump to content

Motor distrus din cauza turbinei


liviuplaton
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Pentru a evita acest tip de problema (sa o ia motorul pe ulei in cazul in care garnitura turbosuflantei pe admisie cedeaza) nu avem vreo solutie preventiva?

Am vazut ca se foloseste oil catcher pe CCV, sau pe admisie in general???

 

Nu se poate pune un filtru undeva astfel incat in momnetul in care turboul arunca ulei pe admisie acesta sa fie oprit sa nu ajunga in motor si sa ne anunte becul de oil pressure ca nu mai avem ulei?

 

Cred ca ar fi mai putin distructiv decat sa te prinda la 140 km/h o supraturare a motorului care o ia pe ulei...

 

Merci mult,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Exista o rezolvare. Se da o gaura de 2-3mm in partea cea mai de jos a intercooler-ului. Presiunea de aer creata de turbocompresor arunca tot uleiul ce se strange acolo afara. Evident ca in timp face mizerie. Daca nu vreti mizerie pentru a elimina acest neajuns se construieste un stut cu talpa se lipeste la partea ce-a mai de jos si apoi prin stut se da gaura de care spuneam si se ataseaza un furtun de perfuzie pentru directionarea gazelor de ulei. Sa nu credeti ca va curge ulei sau va scapa cine stie ce presiune.

Eu am intepat intamplator intercoolerul cu un holsurub ce fixa aparatoarea de noroi a aripii (POLO-2000-tdi-ALH) si in felul asta fara sa stiu am eliminat uleiul din intercooler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!