Jump to content

Golf4:schimbare Motor, Benzinar-diesel


Virinel
 Share

Postare recomandată

Ai schimbat si ECU ?

ECU nu l-am schimbat. Am schimbat doar fieru'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o intr-un final dupa 3 saptamani de chin. Nu erau filtrele, catalizatorul, actuatorul, turbina, sondele, valvele etc. Desi pe tester aparea ok, am luat si injectoatele de la motorul cumparat si merge ok, parca trage chiar un pic mai bine si consumul cred ca mi-a scazut cu 0.5 - 1 l%.

Stie cineva daca exista vreun termen legal in care sa te prezinti la RAR sa faci schimbarea seriei motorului in CI? 1 luna parca? Oare se intampla ceva daca ma duc cum am eu de gand, peste trei luni cand imi expira garantia la motorul cumparat?

Exista vreun motiv sa se strice toate 4 injectoarele asa, de-odata, adica sa functioneze la motorul vechi si sa nu mai functioneze cu motorul "nou" dupa schimbare, motorul fiind acelasi tip, AXR, si neschimband decat fierul, fara nimic electric de pe el? (il cred pe mecanic ca a lucrat cu grija, inclusiv cu injectoarele, ca altfel nu se mai chinuia 2 saptmani sa afle ce problema are masina, daca banuia ca le-a facut ceva gresit injectoarelor). Sau exista vreo sansa ca motorul "nou" sa nu vrea sa mai lucreze cu injectoarele vechi desi injectoarele sunt bune; sa fie totusi un pic diferit un motor AXR din 2003 fata de un motor AXR din 2006 si sa nu vrea sa lucreze cu injectoare din 2003?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de sigur esti ca injectoarele astea sunt de pe motorul cumparat, si cele care le-ai avut cand aveai probleme sunt de pe motorul tau...

Sau, poate sa fi fost un defect de montaj(de ex. contact imperfect), care s-a remediat deodata cu schimbarea injectoarelor.

Intrebari la care nu vei avea un raspuns clar. Oricum, nu arunca injectoarele "defecte".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.

O sa le recuperez saptamana viitoare (sper), ca au "uitat" sa mi le lase in portbagaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o problema,nu este chiar topicul cel mai potrivit dar e pe aproape.

Am cumparat masina acuma cateva luni,zilele astia trebuia sa merg sa fac itpul iar acolo ma asteptat surpriza.

Problema : seria de motor "nu se poate citi"

Intrebarea mea este ce este de facut acuma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin atanasiu

intrebi la RAR...

Am mai intalnit o situatie asemanatoare, (atunci cand am fost la RAR, in fata mea, in tanar a avut aceeasi problema) tipul de la RAR i-a spus ca trebuie sa mearga la notariat si sa dea o declaratie pe propria raspundere ca nu a facut nici-o modificare la masina. Mai departe tot la RAR te descurci.

Modificat de Marius
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

aveti idee daca se poate pune pe un golf 4 1.6 16v motoarele+cutie mai noi de pe golf 5 6 7? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aveti idee se mai omologheaza  schimbul de motor ?? de exemplu am 2.3 v5 si sa pun 1.9 tdi asz sau arl 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!