Jump to content

Golf 3 1.9tdi Automatic


mihuz
 Share

Postare recomandată

cum spune si titlul topicului, as dori informatii despre un golf 3 [1996, 1.9tdi - 90cp (nu stiu codul motorului), cutie automata, climatronic], si anume :

are cineva configuratia asta ?

fiabilitate?

consum?

pareri despre cutia automata (este mai buna mai fiabila - ce dezavantaje are?)

la ce anume tb sa ma uit dc vreau sa cumpar asa ceva

n-am mai accesat aria golf3, motivul fiind masina din semnatura, :vaidecapulmeu: asa ca imi cer scuze daca am scris unde nu trebuia

multumesc, si astept pareri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia automatica in sine...e ok, confera mai mult confort la condusul in oras si in locuri aglomerate. Nu stiu cum se comporta iarna sau pe zapada, dar in conditii normale e o placere.

Acum 5 ani mi-a parut rau ca am cutie automatica..dar acum nu ms mai despartii de ea decat daca as avea 250+ CP.

In rest, eu unul nu am avut probleme, si nici nu am auzit prea multe chestii despre asta.

Consumul este ceva mai ridicat la masinile cu cutie automatica decat cele cu cutie manuala, asta se stie. Cat de mult consuma...nu stiu. In oras se vede mai tare diferenta de consum, daca mergi la drum intins.

Daca apesi tare pe acceleratie se tureaza si consuma mai mult, daca apesi usor vitezele se schimba devreme( cam pe la 200 rpm gran'ma style) si e ok.

Daca iti place foarte mult condusul tip sport nu e de recomandat, dar daca ai un stil de condus linistit si vrei confort mergi pt ea.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ms pt opinie! :)

totusi !! are cineva mk3 diesel automat ? probleme...reparatii...costuri intretinere pentru cutia automata? pentru motor nu-mi fac griji - stiu deja ca sunt destul de fiabile si eventualele probleme se rezolva oarecum ieftin...

am inteles ca astfel de cutii ori nu se mai repara, ori se repara cu foarte multi bani, pt motivul asta cer cateva informatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poza atasata de tine e a masinii in cauza, trebuie sa stii ca nu are climatronic. Poate numai AC normal (nu imi dau seama).

Nu trebuie sa te sperie cutia automata, de obicei motoarele cuplate la o astfel de cutie sunt mai longevive decat cele cuplate la unele manuale.

Bafta.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, aceea din poza nu are climatronic, nici A/C - era o poza pt a ilustra cutia automata de mk3.

"Nu trebuie sa te sperie cutia automata, de obicei motoarele cuplate la o astfel de cutie sunt mai longevive decat cele cuplate la unele manuale.

Bafta."

-de asta sunt convins, insa nu am temeri in legatura cu motoarele (mai longevive sau nu)...ma interesa o parere legata de fiabilitatea si intretinerea unei cutii automate de mk3 diesel, dar tind sa cred ca nu are nimeni asa ceva (cel putin din userii vwforum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin1309ro

Am eu, nu pe diesel am 2.0 benzina. Este mai mult decit OK. Spunea cineva mai sus bine, daca mergi cu cutie automata nu iti mai iei masina cu cutie manuala. Intretinere mai pretentioasa, schimb ulei + filtru cutie la doua schimburi motor. Pret cam 2.5 mil. Merita toti banii daca te gindesti ca motorul merge aproape tot timpul la parametrii normali turatie/cuplu.

Modificat de florin1309ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand ai masina ai avut vreo problema la cutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa arata masina despre care vorbesti ?

aad427xc5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin1309ro

O am de un an, am mers vreo 10000 , nici o problema.Daca vii duminica la 10 la parlament o sa vezi masina.Am si climatronic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LAST: da, exact. Chiar poza pusa de tine e o varianta pentru mine. Plec duminica viitoare :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Deci masina asta e in discutie.

Cred ca codul motorului este ALH. Taxa e insa foarte mare pt ea.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..aia e masina .. m-am documentat putin despre taxa de inmatriculare, si din ce am inteles, daca se va aproba legea deja pusa in discutie, va fi ok pentru masina de mai sus...daca nu, ce inseamna "foarte mare" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
ce inseamna "foarte mare" ?

Eu am calculat pt masina asta 3806.46 EURO dupa normele taxei noi - de la 1 iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru euro 2, 1900cmc, 11-12 ani, fara filtru particule, emisii 150gr co2/km, rezulta 1316eur/3800eur (taxa propusa 1 iulie/taxa actuala)

Pentru euro 1, aceleasi date = 2900eur/4900eur

Pentru non euro , desi nu cred ca e cazul, avem 8400eur/5400eur

Nu inteleg..de ce asa mare? ai alta grila de calcul ? la ce norma de poluare ai incadrat-o ?

Ce am gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mottoru asta ii doar cu, cutie automata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul clar nu este ALH, poate AGR dar m-as mira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat ii mai noua cu atat ii mai mare taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti da va rog niste informatii despre motoru asta?(un site sau ceva, din ce an a fost pus pe masina, dotari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce ai facut pana la urma?...ai luat masina?...eu am III cu c/v automata dar pe VR6...e foarte ok..bine nu se compara diselul tau cu 174 CP, dar in privinta cutiei automate pot sa-ti spun k e super ok....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un Golf III 1.8 90 CP cu cutie automata. L-am luat de o luna si am facut cam 2000 km. pot sa spun ca merge beton-beton. motorul are cam 150.000 km (dupa bord, nu stiu in realitate si nici nu ma intereseaza), dar nu consuma gram de ulei. Cutia schimba super bine, are demaraj (pentru mine) si e foarte buna pentru sotie (motivul alegerii). Chestia e ca am mai avut si passat cu automata, dar din 1991 si mergea la fel de bine. Sunt cutii foarte fiabile, nu prea au probleme, daca schimbi la timp uleiul si filtrul. iar motorul merge in parametrii lui normali. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu k uleiul la cutie automata nu prea se schimba....tu la passat de cate ori l-ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutia automata uleiul se schimba la intervale stabilite de constructor. La cutia manuala nu se inlocuieste decat daca este absolut necesar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva la golf III VR6 din `92 care este intrevalul pentru schimbul de ulei la cutie automata?si cum pot verifica daca e momentu sa-l schimb in conditiile in care o am de cteva luni adusa din germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!