Jump to content

Stergatoare A4 B6/B7


asergiu
 Share

Postare recomandată

Exista de f mult timp:in ultimul an de producere B6 2004 s-a pus aero si B7;iti trebuie si bratele pt conversie.

Pe ebay.de le gasesti noi la 70-80 euro brate+stergatoare :icon_thumleft:

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bata-le ''''' de stergatoare .

Ati schimbat vreunul bratele cu totul? cele noi au o prindere mai comuna pentru care se pot gasi si stergatoare prin supermarket? Am gasit un kit de brate cu stergatoare cu doar 33 euro pe ebay dar nu stiu cum sa comand de acolo daca trimite in Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,eu,am facut conversia la aero si merita,nu exista comparatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu un audi din 2004 si ieri dintr-o data nu imi mai fuctioneaza nici o maneta de sub volan,clacsonul,avariile,stergatoarelesi nici luminile pe automat doar pe manual dar cand amrind luminile pe manual nu mi se aprind pozitiile...ce poate fi..? :tuktuk:


se poate sa se fi ars si la mine circuitul din modul de comanda stergatoare?!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si vezi. Eu banuiesc releul de clema 75x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub bord in partea stanga, la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Știe cineva dacă s-au inventat ștergătoare Aero pt prinderea imputita de a4 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Risti sa-ti arzi motorasele daca pui stergatoare mai grele, asa a patit cineva cu care am stat de vorba cand imi cautam si eu stergatoare. Pana la urma mi-am cumparat doar cauciucul de la ele si le-am dat pe cele vechi jos si nu am probleme. Cauta de la Valeo sau Bosch si fa ca majoritatea si nu te mai complica cu prinderile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare baieti. Batranele mele stergatoare si-au dat duhul, asa ca m-am hotarat sa comand stergatoarele Bosch AeroTwin. Problema este ca nu se potrivesc. Am alt tip de prindere. Nu reusesc sa ii dau de cap. Stergatoarele sunt 100% originale, deci nu se pune problema sa nu se potriveasca din aceasta cauza, am si specificat la magazin, Audi A4 B6. Exista vreun adaptor, ceva ? Poate ma lamuriti. Va las mai jos cateva poze cu sistemul de prindere, vechile stergatoare si cele AeroTwin. Multumesc !post-138643-0-51637700-1443698206_thumb.post-138643-0-12180900-1443698218_thumb.post-138643-0-75857500-1443698231_thumb.post-138643-0-50336400-1443698239_thumb.post-138643-0-28861900-1443698247_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de versiunea Aero Retrofit - sunt speciale ptr tipul vechi de prindere

post-106089-0-70470000-1443706977_thumb.

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama daca tu ai brate cu carlig sau nu.

Daca ai sistemul clasic de prindere, stergatoarele potrivite se numesc Aerotwin Retrofit.

 

Oricum ar fi, ar trebui sa scrie pe cutia stergatoarelor pt ce modele si anul de fabricatie sunt destinate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am carlig, e o prindere ciudata printr-un clips, ca sa zic asa. Pana acum nu am cumparat decat lamelele acelea, cum se vede in poza 2.

Pe cutie scrie Audi A4 B6 (11.03-12.04).

 

O sa merg maine din nou la baieti si le arat sistemul, nu m-am gandit sa am problema asta. Multumesc pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idea este ca nu tot ce e aerotwin pt un anumit model de masina este la fel. Deacursul fabricarii respectivului model au mai survenit mici modificari.

Vezi ca tu daca ai masina model 2003, inseamna produsa in intervalul august 2002-august 2003. Deja 11.03 este model 2004.

Mergi la magazinul de une le-ai cumparat si sa-ti de-a pt bratele ce le ai pe masina.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca pe bratele mele nu se pot pune AeroTwin. Mi-am comandat insa unele clasice tot Bosch si sunt foarte multumit de ele. Sterg foarte bine si sunt foarte silentioase, ceea ce imi si doream. Bratele pentru AeroTwin costa 320 RON + stergatoarele inca 120. Deci, ma mai gandesc daca merita sau nu investitia :)).

 

Va multumesc pentru raspunsuri, se poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerotwinurile sunt peste orice stergator clasic atat ca eficienta cat si ca longevitate.

Testat de mine.

Insa, la cat sunt de ieftine stergatoarele clasice, nu cred ca merita investitia, le schimbi max la 1 an si nu vei avea pbme.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

saptamana trecuta am achizitionat si eu pt B6 un set de stergatoare Valeo, identice cu originalul, si a costat 125 ron

 

post-45125-0-05988200-1444130925_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au costat stergatoarele clasice Bosch, tot 120, cat erau si cele AeroTwin. Problema au fost bratele care ma mai costau inca vreo 350. Deocamdata nu am de ce sa le schimb, sterg excelent si sunt extrem de ssilentioase. Cand vor muri si astea voi trece pe AeroTwin :D

Modificat de 21Luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 90 de lei pe cauciucurile originale si sterg foarte bine de mai bine de 1 an cred. Daca vreai sa pui Aero bla bla bla te duceai la reprezentanta sa iti iei alta prindere care costa undeva la 20-30 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch Aerotwin Retrofit am luat si eu de la Emag si sunt foarte multumim de ele,au un aspect mult mai placut decat cele vechi si sunt silentioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 90 de lei pe cauciucurile originale si sterg foarte bine de mai bine de 1 an cred. Daca vreai sa pui Aero bla bla bla te duceai la reprezentanta sa iti iei alta prindere care costa undeva la 20-30 de lei.

N-am stiut ca se poate schimba prinderea pentru o suma asa mica. O sa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am fost la reprezentanta eram in aceeasi situatie, nu gaseam stergator cu prinderea corecta. La reprezentanta cand mi-a zis cat costa stergatoarele a zis de asemenea ca ele vin cu alta prindere fata de cum erau din fabrica, asa ca am optat doar pentru cauciucuri fiind varianta mai ieftina si am pastrat si prinderea cea veche.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Stergatoare A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!