Jump to content

Stergatoare A4 B6/B7


asergiu
 Share

Postare recomandată

M-am mai documentat nitel si va spun si voua ce am aflat : Codule piesei este ( cred ) 8E0907279F .Atasez si o poza .

Sper ca acum sa ma poata ajuta cineva sa rezolv problema !!

post-6317-1255603139_thumb.jpg

Modificat de Ratzoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la un electronist.de ars tot de la griparea stergatoarelor s-a putut intimpla.gripare->curent solicitat mai mare->ardere circuit sau componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si cu vizita la electronist - nu merge reparat . Dar am aflat urmatoarele :

acest modul este un panou de comanda si tine blocul de lumini , claxonul si stergatoarele . Am atasast si o poza cu piesa respectiva . La mine din cate am inteles s-a ars circuitul care face comanda catre motorasul stergatoarelor .Acestea puse pe direct functioneaza perfect. Piesa difera in functie de optiunile masinii . Fiecare modul are la final o alta litera in functie de optiunile masinii. La a mea codul de piesa se termina in F dar am gasit si cu A , B , D ,E . Dupa cum am precizat chiar daca modelul masinii este acelasi piesa difera in functie de optiuni .

Si cel mai important piesa costa 1200 ron . Deci m-am scos !!! O sa incerc sa atasez si niste poze in momentul in care o voi monta pe masina !!Spre sa nu aveti niciodata aceeasi problema ...

post-6317-1256201124_thumb.jpg

Modificat de Ratzoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este calculatorul comfort . Practic functiile lui sunt limitate la claxon ; bloc lumini si stergatoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ai xenon after market? de s-a ars acel bloc de lumini si stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 1 an jumate xenon after-market si nu am nici un fel de probleme cu nici un fel de calculator...cred ca au fost putin gripate stergatoarele si a fost un puseu de tensiune si calculatorul a fost primu care a cedat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Fritz cred ca are dreptate nu am facut la timp degriparea si astfel am ajuns la aceasta problema .Nu am xenon aftermarket asa k nu cred ca asta ar fi motivul . Eu am rezolvat problema , am postat in continuare pentru cei care se vor intimpina aceeasi problema ( si sper sa fie cati mai putini ). Search-ul meu pe forum avand 0 rezultate la momentul primei postari .

Modificat de Ratzoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi poate cineva explica cum se dau jos stergatoarele la A6 C5 2002? Nu pot sa le dau de capat nicicum, am incercat sa misc in toate partile, sa apas, sa imping, etc. Cleme sau butonase n-am vazut sa aiba. Frustrant de-a dreptul. :)

P.S. Nu sunt genul de om ce nu stie schimba un bec . :cheers:

post-32830-1259840227_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am prins de schema (multumiri lui macristian1).Problema era la mine ca erau intepenite sinele, altfel era foarte usor. Atasez niste poze:

post-32830-1259852190_thumb.jpg

post-32830-1259852274_thumb.jpg

post-32830-1259852280_thumb.jpg

post-32830-1259852290_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit sa schimbi doar lamelele fara alte stergatoare noi?

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat si eu lame aero pentru masina din semnatura si nu s-au facut asa ceva deoarece este foarte ciudat sistemul de prindere si am ajuns sa cumpar 2 brate si 2 lame modelul nou (aero) si s-au potrivit perfect si acum sunt mai mult decat multumit de investitia facuta (300ron)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu am o clema rupta la stergatorul de la pasager, si c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

480 ron la dealer VW-Audi si 300 ron comanda de pe ebay.de

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un A4 B7 combi, are stropitoarele mascate si una din ele merge prin tufis. As aplica metoda de la dacie cu acul de gamalie, dar n-am acces facil la cea cu pricina, cum pot face cel mai simplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate trebuie sa aplici metoda cu acul, stropitorile sunt prinse de capota si accesul pentru reglaj este destul de incomod, daca nu poti pe afara incearca sa deschizi capota si sa ajustezi jet-ul. Daca tot nu se poate, scoate stropitorul apasand pe partea tesita dinspre motor, iese destul de usor.

Eu am rezolvat-o cu stropitoarele date jos, dar mai nou le-am inlocuit cu unele care au duzele ce stropesc gen evantai. Mult mai eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma tenteaza inlocuirea, poti sa descrii procedeul? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
* apasati clema in zona zimtata, tinand ca in poza (se va desface destul de usor, nu fortati ca e plastic si daca se rupe trebuie sa cumparati brate noi, sa le montati si sa le reglati) - vezi foto 2 si 3.

* zgandariti putin lamela si va iesi spre parbriz - vezi foto 4 si 5.

*

Am zgandarit-o pana s=a rupt clema... :icon_thumright:

Banuiesc ca doar la dezmembrari gasesc plasticul ala sau imi iau brat nou, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca piesa se cumpara separat si costa numai 3 leuti :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 lei 2 piese (1 rezerva) + set stergatoare Valeo (130 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ajuta-ne cu informatia! De unde ai luat piesa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la tovarasul volksman. La el gasesc cele mai ciudate piese care le rup sau crapa la mine si se crucesc toti cand aud asa grozavie...

In alta ordine de idei, stergatoarele Valeo sunt f misto si bune. Sterg f bine si sunt silentioase rau de tot. Ulterior am observat pe cutie "silencio"

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau si eu asa ceva. Cum pot lua legatura cu el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa pun un link spre alt forum unde am facut un tutorial pe tema duzelor de Golf V(passat,jetta...etc) ce stropesc evantai,insa nu ma lasa forumul.

Cele mai apropiate duze pe care eu le-am gasit sunt cele de Golf V.Au aproape aceeasi forma si cu putine modificati se pot monta pe A4B6&B7.Reglarea este cu surub,deci le poti regla mult mai precis si mai usor.Se potrivesc inclusiv cele cu incalzire(pentru masinile dotate cu functia asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca foloseai functia search, il gaseai si pe volksman si topicul magazinului si tot ce doreai

Vezi aici de exemplu...

sau aici pentru profilul tovarasului in cauza

sau aici pentru adresa magazinului

Codul piesei in cauza este 8E0 955 247

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Stergatoare A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!