Jump to content

Octavia 2 - Nardogrey


andrey2003

Postare recomandată

si eu zic ca merita mai ales ca pe spate am bara de FL (care nu mai are fusta & bandou ) deci se vede ca un ... (beeep) ... ;)

Link către comentariu

Eu am pastrat grila originala intacta. Inca o mai am..

Am cumparat o grila completa in stare buna (am gasit pe internet SH.. la un pret foarte bun.. am dat 100ron pe ea), mi-a mai dat un prieten o grila putin sparta partea neagra la un colt (nu m-a costat nimic..) apoi am dus la GhettoTuning partea neagra de la grila in stare buna impreuna cu grila sparta din care a facut o grila fara emblema. Cromul cu emblema de la grila cumparata l-am vandut-o cu 100ron.. :(

Manopera la GhettoTuning m-a costat 200ron.

Eu am avut noroc ca am gasit grila aceea la pret bun si cea putin sparta nu m-a costat nimic.. In mod normal o grila SH costa vreo 200-250ron in stare buna si vreo 50-100ron costa o grila cu mici defecte..

Link către comentariu

Depinde de gusturi.. grila milotec costa vreo 700ron noua.. o grila ca a mea costa tot cam atat daca iei 2 grile SH si manopera.. :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

NEW: amortizor pentru capota :)

Vineri, masina este programata pentru revizia de 2 ani la PBV1.

post-21627-1268660694_thumb.jpg

post-21627-1268660712_thumb.jpg

post-21627-1268660694_thumb.jpg

post-21627-1268660712_thumb.jpg

Modificat de andrey2003
Link către comentariu

mno, asa dara!!! TARRE!!! Spune-mi si mie, te rog, ce serie are amortizorul pt capota? Cat te-a costat?

Link către comentariu

DanuAL - Uite de AICI l-am luat. Codul este scris acolo. M-a costat 225ron cu tot cu transport. Un domn din Sibiu a facut o comanda mai mare si a impartit transportul la toti. Amortizorul + transport Cehia - Sibiu a fost 205ron, iar 20ron m-a mai costat transportul Sibiu - Bucuresti. :icon_cheesygrin:

Georgik - Eu nu am montat tabla aceea care este in pachet deoarece nu am vrut sa desfac tablita aceea de pe capota si am mai facut la strung niste saibe de plastic deoarece gaura tablitei de pe capota este mai mare decat gaura tablei care vine in pachet.

Link către comentariu

Ieri am fost la revizia de 2 ani la 19 234km la PBV 1. Am schimbat la ei uleiul (am pus ca si anul trecut Castrol Edge 5x30 LongLife 507 00), filtru de motorina (MANN) si filtru de ulei (MANN). Filtru de aer (MANN) si filtru polen (MANN cu carbune activ) le-am schimbat eu astazi, deoarece se schimba usor si nu avea rost sa mai dau banii la Porsche. Am facut si diagnoza si verificare rampa si nu a iesit la iveala nicio problema. :))

Am schimbat becurile din oglinzi cu leduri. :P

P.S. Ieri am luat si eu carnetul.. :))

post-21627-1269116111_thumb.jpg

post-21627-1269116111_thumb.jpg

Modificat de andrey2003
Link către comentariu

Ooo sa il stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute! Sa ai grija de tine si sa nu te dai la ea de la inceput :D

P.S Marfa ledurile :offtopic:

Link către comentariu
octavia 4ever

Super tari ledurile !! Ai grija de permis :D si de skoda ca merge tareeee :P si eu am permis de o luna . Suntem cei mai tineri soferi de octavia 2 :) :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

But_Fns - Multumesc la fel!

Georgik - Eeeh.. eu l-am udat dar daca nu ai fost la locu potrivit la momentu potrivit.. :lol:

octavia4ever - Eeeh.. lasa ca ne facem noi mari :lol:

A trecut de 20.000km.. Are aproape 20500acum.

Ieri m-am jucat cu un vag-com si am activat cateva chestii:

-pe pozitie sa se aprinda si semnalizatoarele la intensitate mai mica

-ceata pe ambele parti

-cand apas frana sa se aprinda si ceata.

P.S. Am lipit o emblema de cheie pe manerul de la usa. :lol:

P.S.2 Scuzati calitatea pozelor..

post-21627-1272185154_thumb.jpg

post-21627-1272185158_thumb.jpg

post-21627-1272185161_thumb.jpg

Link către comentariu

Nu ti se pare cam multa sa se aprinda si ceata cand pui frana? Numai la dacii am vazut :icon_thumright:

Link către comentariu

Andrei, spune-mi te rog si mie exact cum ai facut ''faza'' cu ''-pe pozitie sa se aprinda si semnalizatoarele la intensitate mai mica'' !? Stau aprinse si pe spate, nu? Am mai vorbit cu cineva si ma tot prosteste ca nu se poate, si ca, chiar daca s-ar putea, ar sta numa pe fata aprinse ...

Merci :icon_cool: !!!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu

Functia cu semnalizatoarele aprinse functioneaza numai pe fata si merge activata la masinile mai noi. :icon_cool:

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salut, ce de imbunatatiri!! Cam vreau si eu o parte din ele. Cand mergi la o intalnire sa vad si eu cum e telescopul si daca tine in timp!?!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Danual - Cu vagcomul se poate activa. Nu stiu daca se poate activa la octavia din orice an.. iulie 2007 si martie 2008 au mers.. Pe spate nu se poate la niciuna.

BiCos - Nu prea merg la intalniri.. E ok telescopul. Il am e jumatate de an si e totul ok.. ^_^

PCR - Le-am luat de la PBV1, nu mai stiu exact cat au fost.. parca 250ron.

Acum are ~22.500km.. Nu i-am mai facut nimic.. s-a ars un led la numar si le-am schimbat pe amandoua.. in rest.. nimic deosebit.

Modificat de andrey2003
Link către comentariu
  • 2 months later...

A facut ~26.500km, a primit buton de avarii negru de O2 FL, am pus grila veche, cea colantata deoarece sarise putin vopseaua de pe cea 'badgeless' si este la vopsitor deocamdata, astazi am gasit stopul pe dreapta spate spart pe care trebuie sa-l schimb(probabil vreun copil cu bicicleta, vreun carucior de la hypermarketuri..).

De saptamana trecuta are si o surioara. Tatalui meu i-a luat de la servici o Skoda Octavia 2 1.2TSI 105cp Business alba cu jante Crateris scut motor si covorase interioare. Joi am ridicat-o de la PBV1, masina fiind comandata de prin Iunie. :icon_thumright:

Voi reveni cu poze cu ambele masini.. ;)

Link către comentariu
  • 3 months later...

Salut , vreau sa te intreb cum ai schimbat ledurile din oglinzi ? Eu mi-am pus leduri in toata masina si mi-au mai ramas de schimbat ledurile din oglinzi si nu stiu cum trebuie sa procedez . Cum se comporta 1.2 tsi fata de 1.9 tdi ??:P

Link către comentariu

Nu stiu sa dau capacul oglinzii jos si nu tin minte sa fi gasit in manualul masinii indicatii. In cel mai rau caz ma duc in reprezentanta :P .

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!