Jump to content

Furtune Retur Motorina


mihai01
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Stie cineva cum se schimba furtunele de retur pentru motorina? Alea care ies din injectoare? Cel putin asa cred eu, ca este returul din injectoare - nu ma pricep deloc la mecanica. Problema e ca s-au spart 2 dintre ele si imi arunca motorina pe acolo. Cineva mi-a spus ca se schimba cu injectoare cu tot si parca n-am nevoie acum de asta... sunt stramtorat cu banii si vreau sa si vand masina :(

E vorba de un Golf 1, motor 1.6 diesel.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu, mita,tragi de ele in sus, da cu grija sa nu te lovesti, apoi pui altele noi in loc.Vezi ca tre sa te apesi bine cind le bagi pe injectoare. Daca nu te descurci, cauta-ma pe mess..........

.v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Ma gandeam eu ca nu poate fi mare smecherie :cheers:

Maine, in drum spre servici poate am timp sa trec pe la magazine sa caut furtunele si le inlocuiesc cu prima ocazie.

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi, sa nu le tai prea scurte, mai bine mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)(

Nu gasesc furtune :)(

Ajutoooooor!

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la service-uri, la magazine gasesti mai greu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtun se gaseste la toate magazinele de piese auto straine la metru, inclusiv RABA are acelasi principiu. Si monteaza-le de preferat cand e motorul rece, ca sa reziste mai mult timp. Nu te speria, asta e boala lor. Furtunul e cam 80 000 lei vechi metru'. Taie-le cam la 20 cm. fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la metru furtun transparent. Mai cauta pe la magazine de piese pt tractoare, aro sau raba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la metru furtun transparent. Mai cauta pe la magazine de piese pt tractoare, aro sau raba.

Pai se potrivesc la diametru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de la Promotor International.

Magazinul este pe str.Agricultori la nr.52 (intersectia Agricultori/Vatra Luminoasa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salutare, e un pic vechi topicul dar poate, poate gasesc un raspuns..

Atasez doua poze si va rog sa imi spuneti daca e corect amplasat acea bucata de furtun si/sau daca asa trebuie sa fie, doar un capat infundat? (cam curge motorina pe acolo, furtunasul a fost schimbat, am pus un colier si totusi nu imi dau seama de ce curge, e prea mare diametrul furtunului, nu e bun colierul, ceva nu e in regula acolo..?)

L.E.

2vlvcrs.jpg

 

30hueio.jpg

Modificat de blast
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfoaai, asta e tot?!:D

Eu ma gandeam la cine stie ce T'uri sa adaptez, sa continui circuitul in celelalte furtunase de retur...

Multumesc yoh01!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mergi la dezmembri si cauti un dop OEM ca in poza de mai jos, pe mk3 sau pe 4 non PD. (ignora notatiile alea am luat o poza random de pe net:) ) Pe de alta parte, vad ca si de la tur curge, astea de magazin cu toate ca seamana is proaste ca si calitate, eu pe al meu la 3-4 luni tai usor din capete ca se largesc, nu toate o data dar cate unu asa aleatoriu numa vad ca prelinge usor.

CRW_2551_edited-1withmarkers.jpg

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am sa fac, il adaug pe lista de achizitii de la dezmembrari! :D Multumesc :) Cat de spre furtunase, am inteles ca cele siliconate si implicit mai scumpe sunt mai bune si nu se deterioreaza atat de repede, mai vedem, mai cercetam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!