Jump to content

Urgent! AM desfacut volan de VW am nevoie de ajuto


mval
 Share

Postare recomandată

Salutare, am nevoie urgenta de ajutor.

Am desfacut volanul de la masina, comenzile de semnalizare arcul...... pana am ajuns la modulul de contact.

Am montat tot la loc si acum cand pun volanul imi face automat contactul pentruy claxon.

Clema care vine pe volan face contact ok si nu ajunge la masa, intrerupatorul e iar ok.

Daca are cineva vreun sfat multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca ai strans bine cele suruburi lungi de la locul de semnal/stergatoare ...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu probl dar nu stiu daca pot sa-ti explic ce treb sa faci.

demonteaza blocul de lumini semnalizare.

sabesti surubul ala care tine partea de contact de aluminiu stransa pe coloana volanului.

pune volanul provizoriu la loc cu piulita stransa putin ca sa poti trage de el spre tine ( ca si cum ai vrea sa lungesti axul volanului )

tine cu o mana tras de volan iar cu cealalta inpinge contactul ( partea de aluminiu ) inspre jos - contra sensului in care tragi de volan - si strange surubul de fixare.

astfel se creeaza o distanta mai mare intre volan si blocul de lumini care se sprijina in cele 3 suruburi de partea de aluminiu a contactului.

pune la loc totul si verifica sa nu fie prea mare distanta acum si sa nu mai ajunga lamela care face contact cu volanul si sa nu mai claxoneza deloc. daca e asa loveste cu podul palmelor volanul in jos pana obtii o distanta suficienta de atingere a lamelei

succes!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut asa este exact, urmeaza ce a zis vali si sigur nu mai claxoneaza aiurea acum doar misti volanul si o ia aiurea ,si eu am intalnit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu chestia asta. La montarea volanului, in momentul cind stringeam piulita centrala de pe axul volanului, incepea sa claxoneze singur, fara sa apas pe buton. Dupa o "coafare" a arcului de tensionare si a saibei distantiere de pe axul de prindere al volanului , n-am obtinut decit claxon cu intermitenta - la rotirea volanului. Cind viram, incepea sa claxoneze singur ! Indreptam volanul, se oprea !

Pina la urma s-a dovedit ca pusesem invers acea saiba distantiera - la mine , din profil, are o forma de oala.

Cred ca si la tine este o problema de acelasi gen , verifica distantare contact volan fata de contactele fixe , asa cum au zis si colegii. Poate ai pus si tu saiba aia invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit-o,pe Transfagarasan,claxonam la toate curbele,toti oamenii veniti la gratare ma salutau...s-a rezolvat prin impingerea contactoarelor de la semnalizare/stergatoare,exact cum s-a descris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!