Jump to content

Intreruperi motor + alte probleme


hardhouse
 Share

Postare recomandată

Salutare sunt nou pe acest forum si vreau sa va salut pe toti cu aceasta ocazie . Problema ar fi urmatoarea : Am o Skoda Fabia model sport 1.4 16v an fabricatie : 2006 si deja au aparut problemele . Prima si cea mai grava este martorul EPC si Check engine care stau majoritatea timpului aprinse simultan . Sunt momente in care se opreste motorul cand o las pe liber , nu sta la relantiu , trepideaza turometru . Am fost cu ea la reprezentanta , au bagat`o pe calculator si mi s`a spus ca nu stiu ce are masina . Am fost si a 2-a oara , mi s`a spus ca este si aerul condionat stricat , l`au rezolvat si mai da o eroare in calculator de la nu stiu ce senzor dar au rezolvat`o si pe aceea , dar din pacate din nou se aprind becurile si aceeasi problema . Va dati seama ca este destul de enervant in mers sa ti se opreasca motorul la masina , mai ales cum am patit eu , mergeam cu 100 km/h si din senin s`a oprit .. ce ma sfatuiti sa fac ? si as mai avea cateva intrebari legate cu o instalatie xenon .. ce firma mi`ati recomanda ? de care trebuie sa iau pt fabia ? farurile nu mai sunt cele din fabrica , le`am schimbat cu altele o sa bag si o poza aici daca reusesc ;) .. O alta problema aparuta este aceea ca : in spatele masinii , cred ca la roti bate ceva , se aude in mers ceva f urat dar nu`mi pot da seama exact ce este . Sa fie oare amortizoarele ? V`as fi recunoscator daca m`ati ajuta . Respect

dscn0740pf6.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca ai masina in garantie si cei de la service-ul la care ai fost nu i-au dat de cap, ar trebui sa incerci un alt service Skoda. Vad ca esti din Constanta si ai putea incerca la Elcar Gid Buzau (pana acum, au referinte f. bune pe forum). Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa merg la Avia in Bucuresti , dar nu as vrea sa bat drumul degeaba sa imi zica acelasi lucru care mi l`au zis si cei de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru problema turatiei instabile, iti recomand daca deja nu ai facut asta sa cureti si sa readaptezi clapeta de acceleratie. In principiu ar trebui sa simti ca turatia la relanti se stabilizeaza, si motorul nu mai intrerupe. Verifica termostatul si senzorul de temperatura motor, inainte sa te gandesti la chestii mai complicate si mai scumpe gen sonde lambda, bobine s.a.m.d. Curatarea+adaptarea se pot face cam la orice service, nu e mare branza. Adaptarea poti s-o faci si tu daca ai vag-com, cu curatarea e un pic mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat inca sa curat clapeta de acceleratie , dar nu cred k este din cauza asta , deoarece turatia instabila apare exact in momentul in care se aprind acele 2 becuri in bord..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu costa mult sa faci o curatare si readaptare...si eu am avut probleme in stilul asta si s-au rezolvat asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat inca sa curat clapeta de acceleratie , dar nu cred k este din cauza asta , deoarece turatia instabila apare exact in momentul in care se aprind acele 2 becuri in bord..

pentru ca s-ar putea ca aceasta clapeta de acceleratie sa nu lucreze cum trebuie ---> apar trepidatii+turatie instabila ---> senzorii detecteaza ca ceva nu e in regula ---> se aprind becurile pe bord. Mi se pare detul de logic ca atunci cand ceva nu e in regula sa se aprinda martorii de pe bord si nu invers (cand se aprind martorii de pe bord sa nu fie ceva in regula...)

sunt obosit si imi e greu sa ma explic acum mai coerent :rolleyes:

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms frumos .. o sa incerc sa curat si poate se rezolva.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!