Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Salut! ma ajuta si pe mine cineva sau macar sa ma indrume :Driver: !!!

Am xenon pe faza scurta (bate bestial :D) si vreau acuma sa-mi pun si pe lunga ceva :P mai bun .Blue vision pe faza lunga si pe ceatza ??? ce zicetzi???? merita banii? :Driver: vad mai mult :P :D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din ce am citit pe forum, majoritatea recomanda xtreme power, asa ca mai bine mergi pe aceasta varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Philips X-treme pentru masina mea. La indrumarea unui prost H4 85 lei le la lukoil. Normal ca nu use potrivesc pentru ca eu am H7 pe masina. Nu radeti de mine pls. Acum am ramas cu ele si sincer tare as vrea sa le dau pentru unele H7. Daca le vrea cineva va rog contactati-ma le dau cu 80ron.

PS. pentru moderatori. Ma scuzati daca am postat aici ... daca incomodez stergeti postul. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU este X-treme Power pe H1 si nici pe H3 numai pe H7 .Si eu pe faza lunga am H1 si pe ceatza H3 ..:-??

este pe H1 Xtreme power ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe siteul producatorului ca scrie acolo. Exista si H1 si H4 si H7 asta sigur. Daca vrei H1 gasesi la lukoil de pe oltenita.

Apropo de postul de mai sus. Am scapat de becuri. Se pare ca exista o lege foarte utila pe care nu o respecta mai nimeni. Daca ai bonul de casa orice produs se poate returna in 24 de ore. Asa ca daca va mai loviti de probleme de genu sa nu puneti botu ca "daca s-a marcat pe casa nu se mai poate ..." se poate si trebuie. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-treme Power este doar H7 si H4 :Driver:. Scrie pe site deci :huh:???? ce zicetzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea pv, ai 12 pagini de citit, in care gasesti impresii de la utilizatori ai mai multor modele de becuri. Te rog sa citesti si sa alegi singur modelul potrivit pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am o octavia tour si as vrea sa pun niste proiectoare de ceata . am mers acum doua saptamini pe oceata de nu vedeai la 5m si cred ca asa ceva m-ar fi ajutat . problema este ca nu am bani sa schimb farurirle si ma gandeam la niste proiectoare care se pot adapta la gurile din bara . as avea posibilitatea sa le confectionez cu un locas de proiectoare dar am inteles ca exista o problema cu sistemul de prindere al acestora . ma poate ajuta cineva cu un sfat? multumesc anricipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca in topicul asta se discuta despre asa ceva, aici discutam doar despre becuri, nu despre modificari fizice la sistemul de iluminare a masinii. Poti deschide un topic in aria Octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am pus si eu X-treme power (120 ron de la Lukoil) si sunt foarte multumit (dupa o seara in care am mers cativa km), dar as veni cu un sfat: Aveti mare grija cand scoateti vechiul bec din soclul lui. Eu n-am stiut foarte bine cum sa scot mufa, fiind prima oara, si am reusit performanta sa rup bulbul care a cazut in interiorul farului. Mi-a luat cam 30-40 min pana am reusit sa-l scot, dupa nenumarate incercari nereusite (inclusiv cu superglue :emthup:.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Foarte placut sa ai instalatie de xenon after market, iar la cat de iefina este acum poate oricine sa aplice. Dar oare sa fie un avantaj? Am inteles ca aceste instalatii nu sunt omologate in tarile europene.

Pe de alta parte, la pretul unei instalatii iti poti pune becuri Philips blue vision pe toata instalatia de iluminare, evident cu o lumina alba nu albastru xenon.

Am auzit ca se ard f repede. Asa sa fie?

Care sa fie alegerea atunci?

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum este cu Xenon aftermarket,daca sunt sau nu omologate in alte tari dar sunt sigur ca reprezinta un avantaj tehnic nu numai optic;avem aici pe forum cativa membri care si-au montat asaceva poate iti vor raspunde ei.Cat despre becurile Philips Blue Vision Ultra 4000 Kelvin (H7) pot spune din experienta mea ca ai perfecta dreptate:am avut pe masina 2 seturi si nu au tinut mai mult de 6 luni;de fiecare data s-au ars becurile de pe parte stanga asa ca am renuntat la ele si mi-am montat innapoi becurile normale.De ce s-au ars nu stiu dar tinand cont ca nu sunt foarte ieftine am renuntat la experiment.Mai trebuie spus ca s-a vazut o oarecare diferenta insa nu le pot compara cu o inst. Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenonul aftermarket pe farurile care nu vin din fabrica cu lupa nu e o solutie buna, pentru ca orbesc la greu pe ceilalti participanti la trafic. Oglinda farurilor normale reflecta lumina becurilor cu xenon aiurea, deci sfatul meu ar fi sa nu montezi asa ceva din considerente de siguranta in trafic. Si intradevar, ai dreptate, nu sunt omologate in tarile europene. Motivul este ca pe instalatiile aftermarket nu se poate monta (sau se poate, dar cu costuri foarte mari care nu merita investitia) functia de autolevelling. Normele europene prevad ca farurile cu xenon trebuie sa aiba autolevelling si instalatie de spalare. Daca nu ai comandat din fabrica faruri cu xenon si crezi ca lumina pe care o ai acum nu e suficienta sau nu are nuanta pe care o vrei, incerca becurile blue vision. Dar cum zicea si alteacupra, se ard destul de repede.

Eu personal am masina de trei ani si nu am schimbat nici un bec la ea. Nu mi s-au ars iar lumina pe care o dau e foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei lumina buna si nu neaparat sa fii in legalitate pune-ti xenoane. Multi dintre membrii forumului nostru si-au pus asa ceva si printr-o reglare corecta sustin ca nu deranjeaza participantii la trafic. Costuri? 550 RON cu tot cu montaj (ultima oara cand m-am interesat)

Daca vrei legalitate si lumina mult, mult mai buna decat stock pune-ti Philips X-treme Power. Merita toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

starchaser are dreptate. Instalatiile xenon after market conravin legii in cateva state din europa.

Si eu vreau sa imi schim becurile normale pe niste X-treme Power. Sunt legale si sunt clar net superioare becurilor standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenonul aftermarket pe farurile care nu vin din fabrica cu lupa nu e o solutie buna, pentru ca orbesc la greu pe ceilalti participanti la trafic. Oglinda farurilor normale reflecta lumina becurilor cu xenon aiurea, deci sfatul meu ar fi sa nu montezi asa ceva din considerente de siguranta in trafic. Si intradevar, ai dreptate, nu sunt omologate in tarile europene. Motivul este ca pe instalatiile aftermarket nu se poate monta (sau se poate, dar cu costuri foarte mari care nu merita investitia) functia de autolevelling. Normele europene prevad ca farurile cu xenon trebuie sa aiba autolevelling si instalatie de spalare. Daca nu ai comandat din fabrica faruri cu xenon si crezi ca lumina pe care o ai acum nu e suficienta sau nu are nuanta pe care o vrei, incerca becurile blue vision. Dar cum zicea si alteacupra, se ard destul de repede.

Eu personal am masina de trei ani si nu am schimbat nici un bec la ea. Nu mi s-au ars iar lumina pe care o dau e foarte buna.

Ms celor care mi au raspuns!

La salonul auto din 2007 era o firma de expunea becuri OSRAM xenon (similare cu philips blue v) dar nu stiu unde as putea sa gasesc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nightbreakers se cheama. Ofera cu 90% mai multa lumina decat cele stock, fata de Philips X-treme Power care ofera 80%. Din cate am inteles Osram-urile au o durata mai scurta de viata.

Pt asta insa intra pe topicul Lumina Alba vs Lumina Galbena

LE Nu am vazut ca tot insisti pe lumina albastra. Ce vei face insa pe ploaie sau ceata, cand astfel de becuri sunt inutile?

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca discutia poate continua pe Lumina alba vs lumina galbena. O sa unesc acest topic cu acela.

Later edit: am unit topicurile.

Eu prefer becurile cu lumina galbuie, mi se par un compromis destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru alti doritori...

Am avut Osram NightBreaker (cele care ofereau cu 90% mai multa lumina... - marketing). Lumineaza foarte bine (nu cu 90% cum se lauda ei, dar oricum, se vede diferenta in bine fata de cele stock). Lumina e mai alba decat la cele stock, dar tot are o tenta de galbui. Eu am fost multumit de performante.

Partea proasta e ca durata de viata e destul de scurta, cel putin la mine. M-au tinut 3 luni. Cel de pe partea dreapta s-a ars primul (la 3 luni fara o saptamana de la achizitie) si la doua saptamani s-a ars si al doilea.

Acum am trecut la Philips X-Treme Power.. astept sa vina seara sa le testez :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bune X-Treme Power.

Au o viata mai lunga.Mie mi-a murit un bec saptamana trecuta dupa 10 luni. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am instalat becuri Philips cu putin timp in urma:

- H1 Vision Plus 55W -> faza lunga Leon

- H3 Premium 55W -> proiectoare Leon. Nu aveau Vision Plus pe H3, se pare ca nu se fabrica

- H7 Vision Plus 55W -> faza lunga Mercedes-Benz 320 4Matic. Pe faza scurta are xenon de fabrica

Nu m-au tentat becurile Blue Vision, costau putin mai mult dar s-a spus aici ca au o durata de viata scurta si ca lumina alb-albastra nu e potrivita pentru vremea rea (atunci cand ai mai multa nevoie de faza lunga si proiectoare). Xtreme Power costau cu 50% mai mult in varianta H7 si nu existau in H1 si H3

Concluzii:

- diferenta dintre Vision Plus si un bec H1 de serie (Tungsram, Krawehl, GE etc) e vizibila, chiar si ziua. Luminozitatea promisa, cu 50% mai buna, e credibila, atat pentru Vision Plus cat si pentru proiectoare :icon_thumright:

- lumina pe care o dau ambele variante e un alb-galbui, nu e deloc suparator pentru ochi. E o mare diferenta intre alb-albastrul xenonului si albul-galbui al becurilor Philips dar pe autostrada noaptea nu cred ca sta nimeni sa critice

- becurile H7 Vision Plus dau impresia ca bat cu 200m mai departe, nu cu 20 ;) semnele de circulatie si numerele de inmatriculare sunt vizibile la mare distanta. Daca te uiti in lumina lor de aproape nu realizezi de ce sunt in stare

Pe faza scurta am lasat becurile stock, H7 de 55W, n-am vrut sa risc sa fiu amendat cu niste Vision PLus sau Xtreme Power. Daca nu exista H7 clasice mono-filament de 60 sau 65 W, incercam cu niste Vision Plus

Designul farului de Leon I are un punct slab: "rama" care vine in fata oglinzii, intre oglinda si geamul exterior al farului, e plastic negru, ceea ce inseamna ca singura suprafata reflectorizanta e oglinda. La Octavia, Golf IV, Passat etc rama e argintie-cromata... cred ca ar trebui incercat si cu rama de Leon la un atelier care "cromeaza" plasticul (asa cum se face la dusuri) sau macar aplicata pe ea o vopsea argintie sau un autocolant

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu prefer becurile cu lumina galbuie, mi se par un compromis destul de bun.

stie cineva daca e sa plec pana in austria si am pe masina becuri albastre (gen blue vision dar mai inkise) ma cert cu politia lor?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele Osram Silverstar au tinut in jur de 1.5ani, s-au ars ambele in urma cu vreo luna. Au picat la interval de vreo saptama, unul dupa altul.

Mie mi se pare cam putin. Am mai avut la un moment dat niste Philips Bluevision care au tinut 1-1.5 ani ... parca tot ce are ceva special la mine nu tine mai mult de 1 an.

Acum am pus becuri normale si probabil in viitor voi apela la un kit xenon, la ce preturi au ajuns acum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! Este prima data cand postez si am o intrebare : Ce tip de Phillips H7 iti pun din fabrica pe Cordoba 1.4 70 HP 2008 ? Ma refer la model ( Blue Vision, Power2Night, etc.) ptr ca din cate am vazut lumina farurilor este destul de alba si daca ma hotarasc sa schimb becurile pe scurta sa nu am surpriza sa iau la fel ;))

Merci anticipat!

Modificat de Phonique
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit la noi pe forum Phonique!

De unde stii ca sunt Phillips ci nu Osram sau alta firma?Eu zic ca sunt indiferent de firma becuri normale.Aceiasi impresie am avuto si eu cand mi-am cumparat masina si nu mica mia fost mirarea cand le-am schimbat cu Philips Blue Vision si am vazut ca un bec era Philips si unul Osram :blink: si asta din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!