Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Acum tre sa mai schimbati si pozitiile ca alea mai sunt galbene :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum tre sa mai schimbati si pozitiile ca alea mai sunt galbene :Driver:

Eu le-am schimbat deja :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati gasit becuri de pozitie cu LED? Ma intereseaza sa le inlocuies ci becurile din semnalizarile laterale tot cu LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu Osram Nightbreaker si pot zice ca e diferenta mare fata de ce aveam. Deocamdata foarte multumit, astept sa vad cat ma tin... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Eu le-am schimabat pe cele originale cu HELLA BLUE light VISION si lumina este mult mai alba.....pretul este la fel ca si cele din comert ,deci merita investitia;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ziceam mai demult ca am cumparat si eu un set de phillips x-treme power care m-a costat 160 de lei si la un bec s-a rupt filamentul dupa 6000 de km si 3 luni. Am schimbat cu un set de 50 de lei care m-a tinut peste 20 000 de km pana cand s-a ars un bec pe dreapta si am pus phillips-ul care mi-a mai ramas. Avand un bec de 25 de lei bucata (care dupa un an si peste 20 000 de km inca mai rezista) si unul de 80 nu am observat diferenta intre lumini, bateau la fel. Philips-ul m-a mai tinut 2 luni si cateva mii de km. Deci setul mai ieftin lumineaza la fel si tine de cel putin doua ori mai mult. Am mai cumparat azi un set Phillips Blue vision cu 110 lei si daca va tine la fel de putin nu voi mai cumpara becuri scumpe.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am deja 8 luni cu Osram si merg bine in continuare... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca becurile Philips nu sunt caracterizate de fiabilitate, toata lumea se vaita ca dupa cateva luni se ard. Eu personal am fost foarte multumit de Osram, acum as vrea sa incerc noile Bosch Silver Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram silver star care le-am cumparat la inceputul acestui topic merg si acum pe ibiza sotiei. In februarie la revizie le voi schimba cu unele originale seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista becuri originale Seat?

Stiu ca veneau cu Osram din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu, ca vin cu Osram. Becurile cu care a venit masina mea cel putin firma asta erau. Am vazut ca si becurile din benzinarii Osram au textul "OEM Equipment".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a venit si a mea. Cu niste Osram... care m-au tinut 11 luni. Apoi am incercat tot Osram Nightbreaker... astea m-au tinut fix 3 luni de zile. Dupa - Philips X-treme power (parca asa le zice), care m-au tinut aproximativ 6 luni. De la ele am trecut la xenon - functionau cand am dat Ibiza (dupa 1 an si aprox. 24000 km - merg tot timpul cu farurile aprinse).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati Bosh, eu am avut pe masina inainte de a monta xenoanele si am fost destul de multumit de ele. In consecinta cand m-a lasat un bec de la masina de firma le-am montat pe ea, si acum merg si daca stau bine sa ma gandesc au un an de zile.

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am aproape 43.000 km si nu am schimbat decat un bec de la pozitie spate dreapta. Sunt tot cele din fabrica. Nu prea sunt multumit de proiectoare. Proiectoarele de pe Seat Ibiza bateau mult mai bine ca cele de pe Toledo. Ma gandesc sa schimb becurile de la proiectoare cu ceva de la Osram cu lumina alba. Am facut cateva drumuri pe ceata acum o luna si nu se simtea deloc ca as avea proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca lumina alba nu e buna pe ceata, cea mai buna e cea galbena. Oricum, nu ai cum sa vezi la departare cu proiectoarele pe ceata, pentru ca ele arunca lumina in jos, in apropierea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tin sa te informez ca sunt aceleasi proiectoare :offtopic: Poate la Ibiza le aveai mai curate :Driver: Scopul lor e de a vedea in botu masinii pe ceata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am avut pe masina becuri Phillips vision plus, am constatat asta dupa ce am facut schimbul, cu altele identice, :salut: atunci am vazut ce am avut pe masina.

A urmat trecerea la becuri HID H7R, 35W, care au o depunere pe sticla pentru a impiedica dispersia luminii in ochii celor din fata.

hidxenonkitsh7r.th.jpg

Becurile au fost foarte bune, dar convertoarele au fost miste mizerii de noi, practic am primit unele folosite si chiar reparate, dupa mai multe incercari de a le inlocui in garantie, intrucat primeam numai mizerii la schimb, am cumparat unele second care merg si acum. :salut:

Postez cateva poze cu forma fascicolului dat de cele doua tipuri de becuri.

img00055i.th.jpgimg00056h.th.jpg

Sus sunt becurile normale.

img00052h.th.jpgimg00053mrl.th.jpg

Iar in ultimele doua, becul din stanga este HID, se vede diferenta dar se pastreaza cat mai bine forma fascicolului.,

Temperatura de culoare aleasa pentru cele HID a fost de 4300k, in realitate cred ca am primit 5000K, dar nu mai conteaza.

Extrem de bune cand marcajele sunt facute cu vopsea corespunzatoare, la fel si la indicatoare, in schimb, cand ploua, tot la fel de intunecata ramane soseaua... :salut:

Trebuie sa montez un spalator de faruri, neaparat, intrucat pe vreme umeda se murdaresc farurile si nu mai au aceasi eficacitate.

Cred ca este o solutie de compromis intre becurile cu incandescenta, montate in oglinda si becurile cu descarcare in gaz montate in sistem optic adecvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare Baltazar,

unde ai gasit acele becuri?

caut si eu pt polo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

kitul a fost luat de la o firma din targoviste, dar datorita neplacerilor avute cu ei nu o recomand, mai sunt cateva firme in bucuresti care le au in oferta.la preturi comparabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca stiu despre ce firma este vorba ;) :icon_thumright:

data viitoare cand ne mai intalnim o sa ma uit mai atent la faruri...vineri mi-a iesit din minte si am vrut sa te intreb

daca nu-ti iei niciun flash cand le folosesti ,atunci e bine

mie cu polo cine stie cati mi-au umplut frigideru

clar xenonul merita,atata vreme cat nu deranjezi pe cei din jur

stiu ca exista niste becuri numite ''4anotimpuri'', foloseste cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ultimile pareri si vad ca toata lumea e cam nemultumita de becurile phillips x-treme power , dar eu vreau sa va prezint si cealalta varianta: acuma sunt la al doiela set de becuri de acest fel; primul m-a tinut cam 1 an jumate (in jur de 18000 Km); iar astea pe care le am acuma au in jur de un an de zile, cam acelasi nr de km. Pot sa zic ca am mers pe tot feluri de trasee, inclusiv peste 150 de km de drum f.f.f rau (tributul platit placerii de a pescui :icon_santa: ). Apropo, sper sa nu se arda maine, numai asa ca am vorbit de ele ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat si eu pe masina Osram Night Breaker , pe ele zice ca sunt cu 90% mai puternice si ca bat cu 35 metri mai mult ca unele obisnuite.eu sunt multumit , oricum nu se compara cu cele din fabrica cu care ajunsesem sa nu prea mai vad deloc cand era bezna si mai si ploua.lumina e ceva mai alba(mai alba decat ai iesit in poze)oricum am aprins si proiectoarele sa se vada diferenta de culoare.revin cu impresii dupa un drum in afara.

post-39186-1263315639_thumb.jpg

post-39186-1263315644_thumb.jpg

post-39186-1263315649_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tibi, cand ne intalnim chiar vreau sa facem proba, punem masinile ca si cum am circula din directii opuse si vezi singur daca deranjeaza. :vaidecapulmeu:

Chiar si eu sunt curios cum se vad din alta masina... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare pentru cei care folosesc Osram Night Breaker: daca intr-adevar bat cu 35m mai mult nu sunt sansele mai mari sa ii deranjezi pe ceilati si implicit sa iti iei flash-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!