Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Citi km ai de cand ai montat instalatia ?

 

Apropo cand ai postat cite beri aveai la bord ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai bre ca nu avea beri... da niste gaz sigur... :))

Sent from my P5_Quad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai stau baietii cu pretu' la gaz ?

Pe la bucale gazu cel mai ieftin e pe la 2,90 si benzina a scazut la 5,50 in pana mea....

Deja imi apar nervii de iarna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La MOL - Brasov 3.01.

Am facut plinul vineri si am fost putin surprins de pret. Ma asteptam sa creasca avand in vedere ca este la 3.01 de mai bine de o luna si MOL-ul avea pretul cam cel mai ridicat din Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos ca aveti GPL la Mol, in Buzau nu detin baietii rezervor, nici la Agip.

La Buzau 2.95 Rompetrol

                2.96 Lukoil

                2.93 Alascom (combustibil Rompetrol)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta:

Luk.... 2.82

Petrom... 2.87

Rompetrol... 2.95

Mol.... 2.81.

Am pus de la Mol, nu am apucat sa fac un consum, insa masina trage de rupeee....

Cum naiba sunt preturile in Cta mai mici decat in Buc.?!

Sent from my P5_Quad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.90 la Sibiu

3.00 la Brasov iar daca alimentezi cu peste 20 l, pretul e 2.90. statia e in sensul giratoriu, vis-a-vis de Macromall, langa dealerul Seat.

Burlaco, eu alimentez de la aceasta statie cand merg la Brasov, sau de la OMV de la gara, insa cu gpl-ul de Rompetrol am avut cea mai mare autonomie si nici nu am sesizat diferente fata de cel de la OMV. de la Mol am alimentat insa l-a halit pe paine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca nu se va intampla cu gazul cum s-a intamplat cu motorina in urma cu ceva ani. (ma refer la pret)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.00 la Brasov iar daca alimentezi cu peste 20 l, pretul e 2.90. statia e in sensul giratoriu, vis-a-vis de Macromall, langa dealerul Seat.

 

Mai e o statie - undeva in spatele aleia de care zici tu - la care gazul costa 2,95 lei. Trebuie sa intri pe langa Seat ca sa ajungi la ea (la dreapta inainte de giratoriu, cum vii din oras spre Bucuresti si dup-aia o sa o vezi pe stanga). Au gaz bun, mie inca nu mi s-a intamplat sa-mi sara pe benzina. Alt loc unde era cu 2,95 cand am bagat ultima oara e pe 13 Decembrie, undeva intre Electrica si Banca Transilvania e o intrare la dreapta, statia e intr-o curte interioara.

Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bucuresit unde este gazul cu care trage masina cel mai bine?astept pareri

la agip mi se pare praf

rompetrol putin mai bun

 

Cand bag gaz de la o satie din provincie (70km de bucuresti) masina merge net mai bine decat cu orice gaz din bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E relativ...depinde de instalatie, reglaje...etc.

Evita Luk...in rest testeaza. Carbogaz sunt printre cei buni dar au putine statii.

 

Lascarica, dormi bre ?

Ce mai e prin targu' Iesilor ?

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

lamuriti-ma si pe mine va rog care stie cum e cu gazu'.

 

Am butelie toroidala de 42 litri in care din cate am inteles intra maxim 38 litri .

Am mers la Agip cu cativa litri in rezervor minim 3 si mi-a bagat full...adica a intrat comform pompei  38 litri . Se poate incarca mai mult de 38 sau este vreo problema cu pompa astora de la Agip ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus de doua ori de la Agip, unul pe traseul Brasov-Rupea si celalat de pe DN1 langa Baicoi. De fiecare data mi s-a parut foarte bun gazul. Poate cel mai bun gaz pe care l-am testat vreodata. Din pacate in Brasov nu este AGIP.

In continuare la MOL brasov pretul este de 3.01 ron. Nu pun din alta parte pentru ca sunt multumit de MOL. Statia din BV de care se vorbea mai sus care vinde Rompetrol,  am folosit-o o singura data, insa in afara pretului mai mic (2.90 ron) nu m-i s-a parut a fi mai bun (sau mai prost), dar imi vine peste mana sa ma duc acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factorul de umplere recomandat!!!!! 80% ....42*0.8=33.6l

Mai sant erori de pompa/presiune/multivalva...

Daca eroarea se duce gen : in butelie de 42 intra 45 deja e de porc...eu am patit-o cu fosta masina :)

In Iasi acelasi gaz acelasi pret 3.26...nici prea bun dar nici de tot rahatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o informatie referitoare la pretul gazului de la Mol brasov.Am alimentat acum si era 2.91 lei/litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

lamuriti-ma si pe mine va rog care stie cum e cu gazu'.

 

Am butelie toroidala de 42 litri in care din cate am inteles intra maxim 38 litri .

Am mers la Agip cu cativa litri in rezervor minim 3 si mi-a bagat full...adica a intrat comform pompei  38 litri . Se poate incarca mai mult de 38 sau este vreo problema cu pompa astora de la Agip ?

 

Precizeaza te rog locatia statiei. O sa-ti spun explicatia dupa.

 

De la 2,45 la 3,26 e diferenta uriasa...dar din pacate prima pompa de la Iasi catre ei este SACOM 060 in Ungheni cu trecere musai prin Sculeni. Dus-intors = 100 km = nerentabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma batea si pe mine gandul sa fac shopping la moldoveni...

Dar nu prea e rentabil...pasaport, cost drum, stat prin vama la greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda e diferenta foarte mare si fata de Constanta. La noi e 2.81 la Mol... in Iasi tot timpul gpl-ul a fost cel mai scump.

Sent from my P5_Quad using Tapatalk

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mie imi convine Moog pentru ca sunt de acolo si merg o data la 2 saptamani si inainte de vama imi fac plinul si imi ajunge sa merg 70 km de la Albita + vreo 150-200 in 2 saptamani prin iasi + 160 drumul inapoi si cred ca mai ramane ceva prin rezervor pentru mai pun cateodata cate 40 de litri nu 47/48 cat incap in rezervor.

 

Daca te duci  doar sa alimentezi de acolo nu prea iti convine ca au bagat niste taxe , gen taxa de mediu si vinieta (un fel de rovinieta din RO) si ca sa treci vama sa alimentezi si sa te intorci trebuie sa dai vreo 18-19 lei + drumul dus/intors 50 km si tot acolo iesi.

Mai demult nu erau taxele astea dar le-au bagat sa fie un echilibru intre tari.Ca sa vii cu o masina cu numere moldovenesti in Romania cartea verde costa 450 de EURO anual + 120 de lei rovinieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma batea si pe mine gandul sa fac shopping la moldoveni...

Dar nu prea e rentabil...pasaport, cost drum, stat prin vama la greu...

 

In Iasi e clar ca gazul nu e rentabil, vad acum ca aveti cea mai ieftina benzina din tara 5,37 si printre cele mai mari preturi la gaz.

Motorina e cea mai convenabila la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 4 1.6 Auto. Ce instalatie de gaz ar fi cea mai potrivita ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomasetto Stag4 sau mai bun Isa2, Landi Renzo One, BRC dar atentie ce injectoare pun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomasetto Stag4 sau mai bun Isa2, Landi Renzo One, BRC dar atentie ce injectoare pun...

Mersi. Sunt un pic "pafarist" :)

E vreun brand anume la injectoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sant 2 variante la astia...injectoare simple pe varianta Vale (parca) adica cea mai ieftina, si injectoare BRC INO3 pe celelalte ...

Uneori mai fac magarii si pun injectoare ieftine pe variantele mai scumpe...

Ca preturi STAG 4 2500-2600 , ISA2 2800-3200, Landi 2600,  BRC 2500-3500 sau mai mult...

Rezervor toroidal iti recomand...daca ai nevoie sa cari ceva mai mare dai rezerva jos...butelia nu poti :)

Eu pt un motor similar am optat pe ISA2...acum am STAG 300 Premium...dar e un moft care nu m-a costat cine stie ce...merge la fel ca si cu ISA2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!