Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Salut!

Eu am auzit vorbe bune despre omul asta:

Dl.Ferencz Atila: 0722-197408 sau 0268-306231. Are service GPL undeva pe str. 11 iunie 1948.

 

Din pacate pentru instalatia mea (landi-Renzo)nu are diagnoza asa ca nu pot sa confirm spusele altora, dar stiu persoane cu Subaru care merg la el pentru reglaje.

 

Da-i un telefon, expune-i problema si poate o scoateti la capat. Mai ales ca e din Brasov si el, cred ca poti sa faci o incercare.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cam inceput sa se cam mareasca pretul la gpl: Luk 2.81 - promotia s-a terminat, Petrom 2.84, Mol 2.87, Rompetrol 3.00, Medgaz 3.15.... Naspa... de azi sunt cateva zile in Iasi, sunt curios ce scoruri sunt pe aici!

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beeeeton! Pana si de la Suceava luam cu sub 3 lei acum 2 saptamani!

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a usturat cu fix 15 lei in plus la un plin de gpl in Iasi fata de Constanta...3.24 ron pe litru de la Gaz prom parca, in apropiere de mol Palas...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luat ieri cu 2,99  de la rompetrol Agigea. Gaz prost, pompa magarita..etc

O sa le pregatesc o sesizare la ANPC pe luni. Nota f proasta pentru o statie originala. Pana acum partenerii erau cei care faceu hotiile mari, acum se pare ca s-a schimbat strategia.

E drept ca am venit cu vant din fata si am scos cam acelasi consum ca loganul diesel tot cu vant din fata....! ...dar e clar, de acum pana la primavara pretul gazului urca, proportional si consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-a mancat in c@r sa pui de acolo.... De acolo nu pun nici benzina atat de proasta e si aia! Aia e o statie fost partener cumparata peste noapte dar cu naravuri vechi. Ce manifestari ai avut fe la gpl-ul de la ei?! Daca ai fi pus de la Rompetrolul din agigea sau cel din Cta de la Cet era Ok.... Nenorocitii aia de la Agigea au si avantajul ultimului peco inainte de autostrada si trag tunuri mai ales vara!

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat gpl de acolo, chiar in iulie, si am venit cu un consum mai bun decat l-am avut cu gpllul de la Mol din Brasov cu care am mers spre mare.

dar daca au o reclama asa "buna" o sa ma feresc de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E a 2-a oara cand iau de acolo. Acum au si acoperit rezervorul, semn de civilizatie am zis...

Nu am fost multumit niciodata de gazul Rompetrol, la pompa au intrat cu cel putin 5-10 % mai multi litrii in rezervor si consumul a fost cu cel putin 5% mai mare. Dau tunuri dar nu ca Luk-ul din capitala care e record la tepe.

Se profita la maxim de faptul ca nu se poate masura usor cantitatea de gaz de catre consumatori.

Eu sunt unul care stie sa masoare...va spun clar sa evitati ambele branduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus ieri de la LukOil-ul din Agigea cu 3.03 parca. Am bagat autostrada pana la Bucuresti, ceva invarteala prin capitala si apoi la Brasov. Pe autostrada am mers cu legal 130-140 km/h pe bord km/h.

In Brasov am facut iara plinul la Mol si a iesit un consum de 8.5%.

Pana la Bucuresti am fost 3 persoane si portbagaj aproape full. De la Bucuresti la BV singur si bagaje putine. AC cam 80% din timp.

 

In schimb cand m-am dus spre mare, am pus gaz de la Petromul ala de pe Mihai -Bravu, inainte de a ajunge pe calea Vacaresti. Am ajuns la Vama veche cu un consum de 9.7%. Dar i-am dat mai tare pe autostrada (~150..) si AC non stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Agigea nu e Luk.... Poate in Tuzla...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam :tuktuk: !!! Se tot discuta aici de Agigea si am scris si eu tot la fel din inertie. Scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si 2.75 la o statie pe langa Slobozia de Urziceni...

In rest 2.95-3-3.15 ...la Iasi 3.26 ...ce neamuri proaste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alimentat in Vaslui de la Luk cu 3.15 ron/l . Cand i-am spus ca in Cta este 2.81 ron/l mi-a zis ca am dreptate ca ala este pretul corect si ca "cine poate oase roade"...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:

Instalatia tomasetto stag 4 merge montata pe un motor euro 2 sau euro 3 daca are injectie tot secventiala? Se poate monta si pe motoarele turbo (benzina evident) in 4 cilindri?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa nu mearga?pe E2 si E3 probabil ca nu merita(pret) iar pe cele cu turbo cu setari pt turbo.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

STAG 4 merge inclusiv la euro 5. Stie Turbo, hot start, Mazda, full group, semisecvential, si inca vreo 2 chestii...

Pe E2-3 merge f bine si STAG 200, dar daca e o masina pretentioasa, de ex cu timpi f mici de injectie, semisecventiala etc atunci STAG 4 e startul...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stag 4+. Pe golful meu era ceea mai buna varianta, altele cum ar fi 200 si mai ieftina cu maxim 200 ron au probleme cu relantiul pe ce am eu. Al meu cred ca e e2 si sunt sigur ca merge si pe e4-5, doar de aia e conputer de injectie, sa ii pui parametri x, y sau z ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat sa trec si eu pe gaz si am si eu cateva intrebari : 

 

Instalatia pe care vreau sa o montez e Tomasseto si :

 

1) cei de la practiker s-au uitat in catalog la Autogaz si imi recomanda STAG 200 dar Dl. Atilla(de la brasov) care am inteles ca monteaza GPL pe masini de ceva ani mi-a zis ca poate pune si STAG 4  fara nici o probl. care ma sfatuiti sa`l montez ? stag 4 am inteles ca are un calc. mai avansat

 

2) rezervor cilindric sau toroidal ? am gasit toroidal de 55 L 

 

3) pretul de 2800 ron cu tot cu montaj e ok?cu garantie 2 ani / 100k km 

 

Masina e cea din semnatura : 1.6 16v AZD

 

Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Citeste ca s-a discutat la greu...minim STAG 4...ideal ISA2 care e pe la 3200 parca...o sa-ti spuna ca nu merita etc... cred ca multi habar nu au sa o regleze ca la carte :)

2. Toroidal...altfel iti ramane loc de o sacosa in masina :)

3. Pret ~ corect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stag 200 este inferior. Eu am stag 4+. Tot toroidal mi-am pus si eu. In buc a costat toata treaba 2500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti gpl ul e sub 3 in Iasi e 3.26...

Concurenta isi spune cuvantul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine Lascarica e cam asa:

Ori 12 l de gaz x 3,26 = 39 lei

ori 6,5 l de motorina x 5,87 = 38 lei

Sunt cam pe acolo...la noi e putin mai avatajos gazul din cauza pretului mare al motorinei si mai mic al gazului.

Dar vine iarna si preturile la gaz cresc, si motorina scade acum vad...

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!