Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Vad ca vara asta gazul e in scadere... inca nu a scazut cat ar fi trebuit : la Rompetrol 2.85, la Lukoil 2.91 iar Petrom 2.99...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4 Beta

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f bine,sa scada,dupa parerea mea la un 2.70 ar fi pretul corect.in BZ e sub 2.80.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si la Brasov am pus saptamana trecuta cu 3.2 la OMV.....

Azi trebuie sa alimentez, sunt curios daca a ajuns si pe aici "scadarea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.11 era la Mol la Brasov.

In Constanta am alimentat cu 2.80 la Rompetrol. Oricum, in sud e mai ieftin gazul

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ala de la Rompetrol s-a terminat repede... Plus ca mi-a intrat si cu vreo 3 litri mai mult in rezervor ca de obicei...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f bine,sa scada,dupa parerea mea la un 2.70 ar fi pretul corect.in BZ e sub 2.80.

 

Am luat cu 2,70 din Rm Valcea lukoil dar si cu 3,17 in Vatra Dornei ( inclusiv reducerea ). Toate luk-urile au reducere de 15 bani pana in septembrie.

Gazul e bun vara si drumuri bune sa aveti.

Gazul de Rompetrol luat in Dej cu 3,05 a avut mult propan, adica putere mare si consum idem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La MOL in Brasov am alimentat cu 3,09 acum 2 zile. Sunt inca nostalgic dupa gazul de Agip cand am alimentat acum vreo 2-3 luni...si ieftin si foarte bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot de la Mol din Brasov am alimentat si eu. e bun gpl-ul e drept, insa cel de la Rompetrol e mai bun, masina trage mai bine, dar il si haleste la fel de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi mai bun, cifra octanica mai mare, ai consuma mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.As vrea sa pun si eu Gpl pe masinuta mea (golf 4 1.6 din *98) si nu stiu ce sa fac,as vrea si eu o parere un pret..... si cateva servisuri din bucuresti.Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la mine in topic, poze detalii, preturi. Pe mine m-a dus la 2500 ron. Se poate si mai ieftin daca nu pui la roata si pui in porbagaj, 2200-2300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi mai bun, cifra octanica mai mare, ai consuma mai putin.

 

CO mare = consum mare = putere mare, am mai scris.

Am mers pe Luk vreo 2000 de km in concediu, consum intre 7-8 la 1500 de kg pe roti !

E bun vara si prost iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.75 lei la Rompetrol in Constanta...

@120l m-ai facut curios cu Lukoil-ul de vara...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2,66 am luat ieri de la noi din Bucale.

Luk i-a presat pe toti sa bage preturile la valoarea corecta spargand pragul de 3 lei tinut luni de zile de toti.

Singurii care tin coada sus sunt cei de la Petrom cu 3,09 in Bucuresti !!!

Desigur nu vand nimic la pretul asta dar scapa de deseul numit GPL prin distributia de butelii casnice.

Inca sunt multe zone unde oamenii nu au posibilitatea de a reincarca buteliile la statii de GPL auto, dar samsarii le incarca en-gros si vin cu pret sub Peco.

Statiile private inca tin pe la 2,85 pretul la noi, dar nu o sa mai reziste mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce m-am intors dintr-o excursie pana in Germania (Freiburg si retur).

Am mers numai pe GPL. Se gaseste lejer in Ungaria, ceva mai greu in Austria si aproape peste tot in Germania.

Ca si preturi, in Ungaria la MOL era 300 forinti/litru (100 Ft ~1.52 lei), in Austria am alimentat cel mai scump: 1 litru GPL=0.91 Euro, dar era o benzinarie BP pe autostrada. Cred ca la benzinariile care nu sunt pe autostrada este ceva mai ieftin.

In Germnia Am alimentat cam cu 0.78-0.79 Euro/litru.

 

Am mers in general tare si preponderent pe autostrazi, mai putin in Romania ca nu prea sunt. Pe autostrazi in Germania am rulat cam cu 150 km/h pe ceas (real undeva la 142 km/h), cu niste varfuri de 180 km/h, pe restul autostrazilor am mers cam cu 140 km/h pe ceas (sa iasa un 130 real).

Pe drumurile europene 100-120 km/h, iar in Romania tot cam la fel, doar ca am fost de multe ori cu pedala la podea si 5500 rpm pentru depasiri.

 

Am  pastrat toate bonurile de GPL si am facut un calcul si la la final, dupa 3850 km in conditiile de mai sus a reisesit un consum de 8.56 %. Trebuie sa mentionez ca din kilometri astia am rulat cam 80-100 cu benzina pentru ca am ramas fara gaz pe autostrada in Ungaria si nu am vrut sa ies de pe autostrada sa pun gaz stiind ca va urma un MOL care are 100% GPL.

 

Ma declar multumit. Sincer ma asteptam la un consum cam de 10% pentru ca am mers mult mai repede decat de obicei, iar masina a avut portbagajul full, AC cam 80% din timp. Poate a contribuit faptul ca gazul lor este mai calitativ decat al nostru in ceea ce priveste consumul  (sigur este in ceea ce priveste performantele dinamice, pentru ca am simtit la pedala). 

 

S-auzim numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai iesit binisor cu consumul. La mine mers pe autostrada cu 130 consum 8,5-9% mers cu 100 6,7-7%. Si eu ma pregatesc sa pleg in Germania peste vreo 2 luni la Hamburg, nu ma mai intorc ;). Ce ai facut cu busonul de gaz, iti dau de la benzinarie sau ai tu? Am auzit de 50 euro garantie pentru adapor, dar nu inteleg de ce, iti pui singur gaz? Eu inainte imi puneam singur gaz, pana se misca cate un lucrator sa vina in spate si la gpl iti trece cheful. Dar m-am ars/degerat rau pe mana de la o instalatie defeceta si de atunci astept cumintel in masina :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ungaria nu iti trebuie adaptor la busonul de gaz pentru ca este la fel ca la noi. In Austria si Germania GPL-ul se livreaza ca la pompe normale, deci nu te uita dupa rezervoare cilindrice de GPL ca nu ai sa vezi. Sunt pompe normale pe care scrie Autogas. In general pe o parte este pistol cu adaptor ca la noi si pe partea cealalta este pistol cu altfel de buson. Daca nu exista pistol cu adaptor ca la noi ceri la benzinarie adaptor. In general nu se pricep asa ca o sa iti puna in fata o trusa cu mai multe adaptoare si trebuie sa il alegi tu pe cel care iti trebuie. Adaptoarele lor is mai ciudate un pic, pentru ca trebuie sa infiletezi pistolul in adaptor. Ai grija sa nu il infiletezi de tot ca apoi il scoti foarte greu/nu il mai scoti :)

In Austria si Germania nu iti pune nimeni gaz, te servesti singur si dupa parerea mea serviciile generale de acest fel din benzinarii sunt mult mai proaste ca la noi iar personalul mult mai..."gretzos". Poate or fi de vina numerlee de romania sau poate am avut eu ghinion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burlaco ce instalatie de gpl ai?

 

 

am facut si eu ieri un drum bucuresti - radauti - bucuresti in jur de 1000 de km. 3 sferturi de drum mers cu ac.Viteze 60-80 localitati, 120-140 pe afara (drumuri europene).Am avut si un portbagaj mare deasupra.(cosciug de ala).

Consuma mai mult masina cu portbaj deasupra?Am vazut ca are o forma aerodinamica dar cred ca consuma mai mult.Mi-a iesit 9.2 l /100 km.

 

Gasesti gpl in ungaria pe autostrada? Iti trebuie neaparat forinti sau daca dai euro te cam pacalesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mike,

Eu am instalatie Landi Renzo.

Fii Sigur ca iti creste consumul cu cel putin 1.0-1.5 litri la suta de km daca ai "cosciug" d-ala. Eu aveam in trecut o masina de serviciu, un Logan MCV, cu care am facut vreo 60.000 km si cateodata aveam nevoie sa car de ici-colo chestii lungi care nu incapeau in masina, asa ca puneam bare transversale deasupra si bare ce aveam de carat. De lene, nu mai dadeam barele alea transversale jos, dar daca mergeam extraurban (unde aerodinamica are impact mai mare asupra consumului), imi crestea consumul cu aproape un litru la suta.

 

In Ungaria gasesti si pe autostrada GPL. Eu am alimentat de la MOL.

 

EDIT:Am uitat sa iti spun, eu am platit in general direct cu cardul (romanesc, cont in lei, se face automat transferul dar nu stiu la ce curs..), insa in ultima benzinarie am vazut un afis mare in care scria ca accepta forinti si euro. Evident ca te cam pacalesti daca platesti in euro ca au o rata de schimb de-ti vine a plange :)

Modificat de burlaco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi deviem serios de la topic...in toate statiile de alimentare preturile sunt prohibitive, mai adaugi ca esti in HU, A, IT si iesi la...5-10 EUR un sandvis chior cu o sticla de suc.E o hotie incredibila si chiar la grupurile sanitare daca te vad turist fraier. Sa nu va spun de mizeria de acolo...

Asadar macar la acest capitol stam bine fata de europeni cu exceptia A 2 unde mai nou au bagat taxe la WC cei de la OMV.

Gaz nu am vazut decat la MOL si scump desigur...

Una peste alta mi-au facut greata mare taxele de la ei de pe autostrazi, calitatea serviciilor si preturile, mari pentru salariile noastre desigur.

Consider Ungaria cea mai atractiva din toate punctele de vedere.

 

Recomand plata cu card de debit.

 

La fel este cu problema adaptorului. Puii mei, nu puteau sa aiba un sistem unic omologat pentru toate instalatiile in UE ?

Trebuia ca vesticii sa fie mai smecheri sa bage cu filet...

De cand lumea e omologat si implementat busonul nostru chiar de catre italieni care "e mama instalatiilor de gaz" dar s-au gasit unii care sa puna alta mufa. Exact ca la telefoane la USB...acum mai toate merg pe acelasi tip de mufa micro-usb, dar e unele care e mai exclusiviste si au alt format...numai de-ai dreq...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce recomanzi plata cu cardul de debit?

Pai nu e mai ok sa ai forinti decat sa te pacaleasca la un curs foarte prost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai forinti normal ca e mai bine sa platesti cu ei. Problema e de unde ii ai. Daca schimbi special sa platesti cash, nu merita eforul si nici n ucred ca iesi mai ieftin. Daca ii ai pur si simplu e ceea mai buna metoda. Dar daca esti in tranzit nu merita sa cauti sa schimbi bani, platesti cu cardul si next. Sa platesti cash cu euro e cel mai scump, multi au un curs speculativ. 

Modificat de ceobyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump dom'le gazul in Moldova... Sub 3.19 nu am gasit nicaieri... fata de 2.73 in Constanta... totusi prea mare diferenta, nu cred ca pretul de achizitie difera prea mult... lacomia asta tipic romaneasca!

Sent from my P5_Quad using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat mergi dinspre sud mai spre nord sau vest, se tot scumpeste gazul.....vorba ta, lacomia tipic romaneasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat eu in bacau cu 3.00 la lukoil.

E o casa de schimb valutar in bucuresti care schimba forinti la un curs bunicel.

Cred ca o sa apelez acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!