Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Cunosc faptul ca pot avea probleme daca ma opreste rar-ul,despre itp nu e cazul ca e de-abia facut inainte sa pun instalatia.

Problema e ca eu am fost la omologare dar desteptul de acolo m-a respins pt ca am parbrizul fisurat si mi-a explicat ca pot merge cu instalatia asa pana expira itp-ul , adica ar trebui sa fac omolagarea inainte de maxim expirarea itp-ului.

Am intrebat pt ca pe nu se gaseste clar o limita de timp pana cand se poate face omologarea instalatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi:in mod normal,destepul acela,trebuia doar sa verifice ca ce scrie in cartea instalatiei corespunde cu ce e pe masina.si daca certificatul de conformitate al firmei este valabil.atat.

nu trebuia sa se lege de alte aspecte pt ca nu ai mers la ITP.

eu direct directorul il chemam si faceam un circ ca la nebuni,ca se pare ca asa se cam rezolva treburile in tara,cu functionarii astia publici zelosi care-si depasesc atributiile din fisa postului.



wtf????????

se trece in talon instalatia gpl????????pt ca mie in RAR mi-au spus ca nu se mai trece.

asa cum nu se mai trec nici alte dimensiuni ale anvelopelor,ca si cele trecute in CIV.

ma refer la taloanele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu ce sa mai zic, sper doar sa nu am probleme cand o sa merg la omologare iar, eventual sa schimb parbrizul sau sa mai incerc odata asa poate dau de alt destept.

Printre altele ca tot e topic de gpl, eu unul merg  de aproape 15000 pe gpl , instalatie landi renzo, montata la vernesti, seat leon 1.6 bcb, super multumit si de consum si de cum se comporta masina.

Singura problema ce am observat mi-a facut de cateva ori faza asta de cand am pus gpl, s-a oprit motorul in mers dar doar in momentul cand o lasam la liber scoasa din viteza.

Drumuri bune la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se sesizeaza din oficiu daca vede defectiuni vizibile la masina...pot sa se lege de folie, xenoane AM etc...

La un control rutier mixt RAR-politie in mod normal nu au in vedere decit putine aspecte, in speta acte, folie, lumini ...dar daca te vede cu parbrizul crapat crezi ca scapi ?

Sau daca la un filtru de politie de rutina anti alcool, vede un mort pe bancheta din spate crezi ca il ignora, pe motiv ca mortul nu e la volan ? :))

Gabi cel mai bine schimba parbrizul si sigur nu se va lega de altceva...

Putin probabil sa gasesti vreunul care sa nu "vada" parbrizul spart...numai daca nu-i "dai cu ceva in ochi"...

Omologarea RAR dupa cite stiu se face la 1 luna de la montaj...

Daca dai peste un neam prost ti-a luat talonul si te trimite la recuperat la RAR ...in cazul asta cred ca trebui sa faci si inspectia tehnica din nou in RAR...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e cu xenoane am si altele, dar masina nu are altceva in afara de parbrizul ala crapat, atat.

Treaba cu o luna e relativa pentru ca nu e specificat nicaieri chestia asta, din moment ce instalatia e  montata in atelier autorizat rar pentru asa ceva, normal nu ar mai trebui nici un act de la ei (dupa mintea mea),ei deja au autorizat atelierul pentru montaj de instalatii care la randul lor si instalatiile sunt certificate rar , asa mai scot si ei niste bani de la noi, birocratie asta e.

Si plus de asta cate troace vad zilnic ca circula , xenoane am si altele , alea nu mai sunt pericol pentru circulatie, de parca parbrizul meu s-a spart asa singur, tot de la drumurile astea pline de mizerii si gropi, dar in fine deviez de la subiect.

Asa ca idee, la un control mixt, de unde ar stii astia ca am eu gaz, doar nu imi ridica capota la motor,poate doar la noxe.

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi:saptamana trecuta a fost control mixt la noi,cam in fiecare zi.si vreau sa spun,ca in ziua in care am fost de munca,si am participat si eu,au oprit numai turisme.

cat despre control,au verificat orice presupune asta.lumini,noxe,serii,folii,frane,directie etc,etc.asa-s de dotati astia de la RAR,de ar putea da un ITP pe marginea drumului.deci,daca dai de ei,clar o sa depisteze ca ai gpl pe masina.....si cand o sa vada ca nu e omologat,urmarea e ce a spus colegul Moog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am deja a doua masina cu GPL, la prima am instalat gazul dupa inmatriculare si nu a fost trecut decat in carte,

la Golf in schimb, am facut instalarea inainte de inmatriculare si la elibererea certificatului am observat ca este aplicata aproximativ

aceiasi descriere ca in carte despre GPL. Toate acestea in luna in curs, deci la Buzau se trece si in certificat.

Si daca imi permiteti, la primul plin, consumul urban a fost de 9.1 %, sper ca nu am eu kilometrajul stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si e foarte bun.urban sa ai 9.1 gpl.

ce instalatie gpl ai pe masina?si eu au tot 1.6 AUS,si consumul e cam pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot nici macar sa imi imaginez cum voi aveti in oras un consum de 9 (noua)

Masina din semnatura imi consuma 10 in ofara orasului si aprox 14~15 in oras (Bucuresti), am reglat`o si para reglat`o...fara rost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cracker:cred ca si consumul asta e in functie de trafic,ca nu se compara traficul de la noi cu cel din Bucuresti.

si in plus de asta,cred ca si Pasatul tau e cu vreo 200kg mai greu decat Leonul sau Golful,deci ar mai fi si asta.si apoi,si stilul de condus.

deci,sunt cateva diferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update...

Omologarea RAR se face in 48h de la montaj...trebuie sa ai programare...

Apropo de politie etc...talon... Trebuie sa faci dovada ca e omologata...

Ori civ in original ori copie legalizata ori talon modificat...

Ca si la folie, si alte modificari  constructive aduse masinii...

Tre sa demonstrezi ca sant omologate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la inscrierea in talon a instalatiei GPL, si la mine este trecuta. Omologarea la RAR s-a facut odata cu indentificarea in momentul cand am cumparat masina (si ITP tot atunci), si la eliberarea talonului pe numele meu cei de la politie au trecut si in talon la mentiuni speciale (parca) ca masina este dotata cu instalatie GPL.

Despre consum, de aproape un an de zile de cand am masina (si ~15.000 de km):

-vara: 8.5% mixt 

          7% extraurban

          0.5 % benzina in regim mixt

-iarna: 7.5-8% mixt 

           ~1.2% benzina in functie cat de frig este afara.

 

Strict un consum in oras nu prea pot sa fac pentru ca fac naveta Rasnov-brasov zilnic (14 km dus, 14 km intors) plus invarteala prin oras.

 

Pana acum sunt foarte multumit. Instalatia este Landi Renzo, iar ca si probleme au fost aprinderea becului de check engine de vreo 3 ori (de fiecare data aceeasi eroare (system too lean-- Intermitent) plus de doua ori mi s-a oprit motorul in momentul cand am calcat ambreiajul si am scos pe liber, dar nu stiu daca problemele astea au fost din cauza GPL-ului sau din alte motive.

GPL am bagat in 95% din cazuri de la MOL.

 

Off topic: Salut Flanker! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va din ce oras este, ganditi-va in ce conditii circula/circulati si dupa aia comparati consumul...

Diferente foarte mari se vedeau la instalatiile pe carburatie, la secventiale cam greu sa vezi asa ceva...sonda lambda isi face treaba...

Asta in cazul cand utilizatorii nu sant tampiti sa mearga cu check-ul aprins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care postul tau reprezinta un reply la ce am scris eu mai sus, nu am postat consumurile inregistrate de mine pentru a face o comparatie ci sunt doar obeservatiile mele referitoare la masina mea in condiitle de trafic prezentate. Orasul in cauza fiind mai degraba Brasov decat Rasnov, in ciuda locatiei de la profil.

S-auzim de bine!  :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu-mi vine sa cred, dar este corect, mentionez ca masina mea nu are computer de bord si consumul este

facut strict la litraj, s-au consumat 47.1 litri in 520 km, am iesit doar de trei ori din oras doar la 10 km intr-o localitate apropiata

dar tot prin trafic urban este, am toate filtrele noi, cel de aer este Man, bujii noi Beru, fise noi Bosch, ulei nou,

instalatie GPL noua, BRC Sequent 24.11, cu rezervor toroidal interior de 58l. Si cu toate astea masina mea nici macar

nu vrea sa comunice cu vreo interfata de diagnoza deci nici nu stiu ce-o doare.

 

Sa nu uit si consumul de benzina, poate daia este cel de gpl putin mai scazut, dar pe asta nu stiu sa-l calculez.

 

Salutare!

 

Sa traiesti VX-arule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burlaco , era pt Cracker care mai are putin si bate masina  :)

Prin Brasov am circulat si eu vreo saptamina ...si am scos viteze medii destul de bune...la dublu fata de Iasi ...

Iar in Bucuresti uneori consumul nu se masoara in l/100km ci l/h :)) ...am stat 1 saptamana si prin Bucuresti...sant ore imposibile de circulat dar si momente unde se circula pe bulevarde in regim extraurban :))

Flanker consumul la benzina se calculeaza la fel...incearca sa tii acul la benzina in aceeasi pozitie...eu merg cu 1/2 plin...scade o linie pun 5-6l isi revine la 1/2...

Eu m-am obisnuit sa tin "log" pe smartphone...(Acar--log masina,reparatii, plinuri si tot ce vrei-Android) ...

Consum benzina ~1l/100km medie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru colegul burlaco si eu am patit sa mi se opreasca motorul cand am scos-o pe liber,i-ai dat de cap de la ce ar fi?

Salutari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi:am patit si eu de vreo cateva ori.dupa revizie,schimbarea filtrelor si a softului,a disparut problema.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa achizitionez o interfata BRC, si sa ajustez parametrii cu rabdare.

 

 

De unde si cat fu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata sau instalatia ? :)

Interfata gasesti si pe aici...la Jagoman...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel88: La mine prima data s-a intamplat inainte de revizie si a doua oara la vreo 1000 de km dupa revizie. cand spun revizie ma refer atat la revizia ce cuprinde ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru benzina, filtru combustibil cat si la revizia instalatie GPL unde s-au schimbat ambele filtre. Ma gandesc ca poate fi si de la gazul propiu zis ...habar nu am ce a cauzat oprirea motorului.

Erori nu am gasit niciodata la scanare, cu exceptia celei expuse mai sus: " system too lean", dar asta cred ca o gasesc oricand chiar daca nu am check aprins.

La inceput ma stresa rau eroarea asta, dar incet incet i-am dat pace. Ced ca sonda lambda 1 cere o schimbare desi masina are doar 74.000 de km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa sonda in pace...trage un ochi si vezi daca au legat sonda lambda la instalatia de gaz...daca da cum ? Daca au lipit un fir de la ECU GAZ la un fir de la sonda...

LA 74k sonda e super ok...Bosch garanteaza 160k... in regim de Romania merge linistit macar 100-110k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii marius , sper sa se rezolve atunci la revizie.

Lasa sonda in pace...trage un ochi si vezi daca au legat sonda lambda la instalatia de gaz...daca da cum ? Daca au lipit un fir de la ECU GAZ la un fir de la sonda...

LA 74k sonda e super ok...Bosch garanteaza 160k... in regim de Romania merge linistit macar 100-110k...

Sa stii ca treaba asta cu sonda cam asa e, la masina mea a decedat undeva le la 110000 km parcursi exclusiv in romania( masina noua luata de aici) si de cand am pus gpl nu am avut treaba cu nici o eroare deloc, doar opritul asta cand o scoti la liber.

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste o saptama-doua urmeaza revizia si ocazia asta o sa ma uit si la sonda aia daca e legata si cum este. O sa fac niste poze si le postez atunci. momentan imi este greu sa ma bag pe sub masina...la BV ninge de azi-dimineata:)

Multzam Moog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!