Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Si ce sa-i fac sa-l curat sau sa-l schimb direct?momentan nu prea mai am bani deoarece am dat 2400 lei pe instalatia gpl.Chestia legata de curatirea lui e relativa din ce am mai auzit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi de unde sa stim ? Da-l jos si vezi ce e cu el...

Putin probabil sa fie de schimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tooarsu' Moog ce parere iti fac graficele de mai sus... Facui bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce instalatie e aia ?

Nu stiu cit de ok a desenat semnal sonda, dar ar trebui sa fie centrat pe 0.5 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E BRC

 

Mapele arata bine, n-ar fi stricat mai multe puncte.

Uite mapele de la mine inainte si dupa corectie cu -14.

 


 

 

 

post-114237-0-32034200-1361000661_thumb.

post-114237-0-85654400-1361000674_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lambda e normal sa oscileze continuu intre 0 si 1000.

Corectiile nu au niciun efect, sonda reface timpii automat.

Nu va mai bagati la reglaje caci o sa intrati in check engine !

Singurul reglaj posibil la BRC este cel de regim OL controlat cu pedala apasata la fund.

Acolo trebuie facut in asa fel ca amestecul sa nu fie prea sarac / bogat si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu aiba efect, doar de aia sunt acolo reglajele.

 

Eu am verificat mapa de benzina si gaz la cateva zile dupa calibrare si erau asa cum le-am setat la calibrare (cele 2 de benzina si gaz se suprapuneau perfect). Ori daca ar fi fost asa cum spui tu, ca, corectiile nu ar avea efect pentru ca sonda ar reface timpii automat, atunci mapele trebuiau sa fie din nou decalate.

 

La mine sonda nu e legata la ECU gpl (de aceea nu se vede in grafice).

 

Oricum am un consum foarte bun pe gpl, nici o problema si nici un check engine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johny...mai ai de invatat si de documentat.

Daca tu reusesti sa scoti putere diferita si consum idem din ce umblii pe acolo, sa ma anunti si pe mine cum ai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a zis de putere/consum...omul vrea sa mearga tigaia cum a fost programata pe benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120 L

Pe gpl am consum ca si cum aveam pe benzina inainte si asta din cauza faptului ca pe gpl merg mai subturat decat pe benzina (pe benzina nu pot sa merg subturat ca face depunere de calamina pe scaunele de la supape etc).

 

In afara de calibrarea instalatiei dupa carte alte setari nu am facut si nici nu o sa-i fac.

 

Tu spuneai ceva de reglajul in regimul OL.  N-am facut un asemenea reglaj si nici nu o sa-i fac vreodata.

 Eu i-am pus GPL ca sa nu consume nu ca sa merg in regim OL.

 

 Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l bre ca pe Fabia doar atinge acceleratia si intra in OL....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a zis de putere/consum...omul vrea sa mearga tigaia cum a fost programata pe benzina...

 

Merge lascarica...oricum merge asa, dar omu" vrea sa stie ca a umblat el la ceva pe acolo si consuma mai putin :icon_rendeer:

 

25% in plus media oameni buni la injectii. Nici vorba sa puteti schimba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120 L - Nu ma lua la misto ca am medie de gpl 9.9% pe ultimii 2100Km - cred ca nu exista eroare la atatia kilometri (asta fara sa socotesc benzina consumata).

 

Nu am nici un interes sa mint pe nimeni si am dat si explicatia consumului bun, faptul ca merg subturat - nu crezi,  e problema ta dar nu ma lua la misto ca n-am facut armata impreuna.

 

Si n-am zis niciodata ca i-am facut eu cine stie ce reglaje ca sa scot consum bun. I-am facut calibrarea in mers care trebuia sa mi-o faca montatorul dar l-a durut in p..a, si-a luat banii si da-i inainte ca merge si asa, stil tipic nenea Gica meseriashu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e medie pe urban e super bun consumul...

Aia cu durutu' sau cu nestiinta e alta poveste...generalizata 90%...

Am facut destule remote control :)...

Si local...maine am una montata de 1luna la niste meseriasi, are check-ul aprins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120 L - Nu ma lua la misto ca am medie de gpl 9.9% pe ultimii 2100Km - cred ca nu exista eroare la atatia kilometri (asta fara sa socotesc benzina consumata).

 

Nu am nici un interes sa mint pe nimeni si am dat si explicatia consumului bun, faptul ca merg subturat - nu crezi,  e problema ta dar nu ma lua la misto ca n-am facut armata impreuna.

 

Si n-am zis niciodata ca i-am facut eu cine stie ce reglaje ca sa scot consum bun. I-am facut calibrarea in mers care trebuia sa mi-o faca montatorul dar l-a durut in p..a, si-a luat banii si da-i inainte ca merge si asa, stil tipic nenea Gica meseriashu.

Nu e luat la misto prietene...daca nu stii de gluma las-o balta.

Pe langa faptul ca nu prea stii ce si cum e cu instalatiile in general, mai faci si gargara pe aici...noroc ca eu ii stiu bine pe sibieni.

Daca nu ti-a facut montatorul treaba ok trebuia sa te duci inapoi la el, nu ai voie sa-ti bagi dejtele pe acolo in garantie.

Eu tocmai asta ti-am spus...ca mergea ok fara sa umblii acolo si corectiile tale au efect 0.

Daca intelegi bine, daca nu, asta e...nu o sa mai primesti sfaturi de la mine, mai ales ca am vazut ca esti din SB...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are Sibiul cu GPL-ul ?

Poate omul incearca sa-si regleze bine instalatia singur...

Azi am vazut o masina cu GPL ...omul a fost de mai multe ori la montator si s-a saturat...a apelat la mine...poate John nu are la cine sa apeleze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e medie pe urban e super bun consumul...

...

 

E medie cam pe acelasi regim de mers pe care aveam 10% consum pe benzina cu diferenta ca pe benzina nu mergeam deloc subturat plus ca pe gaz mai am aprox 1-1.5% consum benzina (probabil din cauza frigului plus drumuri scurte)

Poate omul incearca sa-si regleze bine instalatia singur...

 

Instalatia am montat-o la sfarsitul lui noiembrie 2012 la un montator la Deva si a fost 2700 Ron - deci nu am fost la nea Gica la coltul blocului. ( Buzaul era prea departe ).

 

Ulterior citind pe forumuri mi-am dat seama ca nu mi se facuse calibrarea in mers. Plus faptul ca ledurile indicatoare ale nivelului de gpl aratau complet aiurea. Astea 2 chestii m-au facut sa-mi bag nasul in ea (m-am documentat pe net, am gasit pe alte site-uri pe la rusi cum ca conectarea se face pe k-line (asa am aflat ce interfata hardware imi trebuie), am gasit linkul spre site-ul ucrainian cu softul pe un forum polonez iar apoi mi-am construit interfata).

 

Mai departe impart din experienta mea ca sa afle si altii - eu nu am gasit nimic refereitor la interfata sau conectare sau calibrare pentru BRC pe site-urile romanesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai multi... nu dam nume... nici nu vor sa zica... iar daca zic ceva, o fac cu atata "aciditate" de parca au si proiectat instalatia in sine... Si ma refer strict la BRC... Relax nene, e doar un forum de discutii, in fond fiecare e raspunzator de ceea ce face cu instalatia lui, fie ca e in garantie sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar pe site-urile romanesti nu prea gasesti nimic...pe un singur forum am gasit un meserias bun care intradevar cunoaste si ai cu cine discuta...

Site-urile poloneze sint baza...dar la chestii de detaliu/punctuale nu prea poti sa apelezi ...au niste motorizari aia de te sperii...cu greu gasesti un 1.8l... in rest numai animale gen V8, V12 de la 3l in sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pe un singur forum am gasit un meserias bun care intradevar cunoaste si ai cu cine discuta...

 

 

 

Si ala s-a inchis...  :tuktuk:

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de multe...

1. Nu e cunoscuta la noi...

Banc ajutator...am avut probleme cu GPL in Brasov...in concediu...am gasit un atelier, avea ce-mi trebuia si am rezolvat...dar am Tomasetto , cred ca e cea mai cunoscuta instalatie la noi, si nu numai...e nr.1 si in Polonia...si Germania...etc...

E vorba daca gasesti piese de schimb la ea si la ce pret...

2. Depinde ce varianta e la oferta si ce alegi...

Tomasetto are STAG 200, STAG 4, ISA2, 300Premium...si mai nou Q-BOX putin cunoscuta la noi...

Eu mi-am pus ISA2 de ex si acum vreau upgrade la 300Premium...

Am vazut si instalatii bune cum e a mea de ex dar montate si mai ales reglate de kkt...

 

De ce ti-ai luat VAG si nu o japoneza sau coreeana in acelasi pret si dotari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e foarte clar : oricand mi-as lua o japoneza in locul VAG...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!