Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Am fost putin iritat de "Astia de la gaz mi-au reglat plutitorul la 80% din capacitatea butelie ca asa scrie in carte.. bla bla..."

Mai intii te documentezi / intrebi etc...si dupa aia dai cu parerea...

Oricum e mai bine decit altul care posta de zor ca el a scos plutitorul si ii invata si pe altii prostii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am marit presiunea cam la 1.4 si mi-a dat multiplicatorul cam 1,4. Nu e prea mare presiunea avand in vedere ca in manual zice ca ar trebui sa fie in jur de 1 ? Are rost sa mai schimb diuzele, avand in vedere ca nu e un efort foarte mare nici financiar nici fizic. Multumesc colegilor jagoman si moog, pentru amabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa maresti diuzele la 1.9 -2 mm ...

Presiunea e cam mare...

Trebuie sa cauti un burghiu pe cota... Atentie cum dai gaurile...sa nu ti iasa de 3mm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, o sa fiu atent, si va tin la curent cu "realizarile" mele. toata stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat jos diuzele , erau de 1,75 mm, le-am marit la 1,9 mm si mi-a iesit multiplicatorul 1,6, apoi le-am marit la 2 mm si mi-a iesit multiplicatorul 1,25. Presiunea la MAP am vazut la altii ca e in jur de 0,30, la mine e in jur 0.21. e ok, asa sau ar trebui mai mare, daca da cum se face. urmeaza sa-i fac si calibrarea in mers dupa care revin cu printscreen-uri. multumesc

post-15507-0-86298900-1337091013_thumb.j

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti BRC 24MY11 aveti acest cod scris pe centralina ? Sau este 24MY07 ?

Eu am cerut la service 24MY11 si pe centralina instalata este scris 24MY07. Sunt contrariat. Injectoarele sunt INO03 MY09. In cartea tehnica si planul de service am notat 24MY11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zenco las-o asa ca e bine.

Presiunea o ai cam mica cind esti pe benzina...daca ramine la fel si pe gaz e ok...

MAP-ul e ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de injector trebuie setat, ca m-a mancat sa fac upload la firmware si nu am salvat vechile setari, Din printscreen-rile vechi vad ca era setat VALTEK TYP 30/RAIL IG1/......, si nu stiu care sa-l aleg de 1ohm sau de 2 ohm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai de 3 Ohmi. Ce culoare au bobinele? Daca sunt galbene sunt de 1 Ohmi daca rosii sunt de 3, daca sunt gri sunt de 2 Ohmi.

Oricum este stantat si in plasticul bobinelor. Daca nu gasesti, pui mana pe un multimetru si masori impedanta unei bobine.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt rosii, si eu stiam ca cele rosii sunt de 3 ohmi, dar asa cum se vede in printscreen, au fost setate VALTEK TYP 30/RAIL IG 1/..., si astea sunt doar de 1 ohm sau 2 ohm. De 3 ohmi in lista imi apare doare VALTEK TYP 30. Eu am ales varianta cu VALTEK TYP 30/RAIL IG 1/..1 ohm, si mi se pare ca masina merge ok.Mai jos e un printscreen mai vechi inainte de a face update-ul de ieri

post-15507-0-47457700-1337158912_thumb.j

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Selecteaza cele de 3 Ohm. Sunt si Rail IG1 de 3 Ohm. Cateodata difera si lista in functie de versiunea de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine in lista nu apar. o sa incerc cu alta versiune de soft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit la versiunea 7.1.0.35

post-15507-0-81033000-1337167893_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai stag 200 lasa pe firmware 7+5+xxx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am stag 200, dar problema e ca nu ma mai lasa sa revin la firmwar-ul de 7x.x.x...., am pus versiunea de soft 7.1.0.35 si nu ma pot conecta, zice ca firmwar-ul controlerului este 8.x.x.x..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune Valtek 3 Ohm

chiar daca nu apare acolo si RAIL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am rezolvat. am citi in manual cum se face update-ul, si a functionat totul ok, am pus la loc firmwar-ul 7.5.x.x., si mi-a aparut in lista cu injectoare si cel de 3 ohmi. I-am dat recalibrare si cred ca deocamdata e ok. dupa ce fac si mapele, revin cu imagini

post-15507-0-62994500-1337176151_thumb.j

post-15507-0-59129000-1337176163_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va inteleg...incepeti sa va bagati nasul dar fara sa cititi manualul ?

La versiunile noi 8.x de firmware Valtek = AC GIAC 01 3ohm...

Dar la STAG 200 nu merita upgrade...merge 7.5 foarte bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, ar trebui mai mult studiu inainte, bine ca s-a rezolvat, oricum multumesc pentru toate sfaturile, toata stima pentru moog si jagoman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti BRC 24MY11 aveti acest cod scris pe centralina ? Sau este 24MY07 ?

Eu am cerut la service 24MY11 si pe centralina instalata este scris 24MY07. Sunt contrariat.

Pe Sequent 24.07 este un abtibild pe care scrie "Sequent 24 MY07". Pe Sequent 24.11 nu scrie nimic, carcasa ECU e neagra si are forma un pic diferita de 24.07 dupa cum poti vedea in pozele de mai jos. Eu am Sequent 24.11 si arata ca in prima poza:

Sequent 24.11:

img1960.png

Sequent 24 MY07:

centralina-ecu-brc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru kpk1:

Acum vezi aici si ceva info, scheme, diferente.

Conform acelui pdf, systemele 24.11 inlocuiesc MY07. Totusi au ECU MY10 cu injectoare noi.

Daca ECU e MY07 si ai cerut 24.11 e bai. Vezi daca ai doua mufe libere, una cu 3 pini - diagnoza, una cu 4 - sensor MAP. Doar la MY07 este asa.

BRC_INFO_2011_01.pdf

post-19564-0-02514600-1337894544_thumb.j

post-19564-0-12040500-1337894560_thumb.j

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centralele oricare ar fi sunt f bune si permit multe lucruri care acum deabia le copiaza si concurenta...

Problemele au aparut la injectoare din ce spune Lascarica, si e f grav daca e asa !

S-a dus pe copca inca un brand...

Eu am injectoare BRC dar dupa ce am montat eu in iunie 2010 imediat au venit Zavoli si de aici au inceput belele...

Ramane de vazut cum se comporta si asteptam feed-back de la useri.

E drept ca si gazul de la noi e plin de balarii dar aici vedem calitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai stiu pe unde am scris...Zavoli picate dupa <20k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info.

Evident am 24MY07 in acest caz.

Nu ma alertez prea tare pt ca-mi dau seama ca e buna instalatia.

O singura curiozitate aveam, 24MY11 are o strategie de alimentare si cu benzina simultan din cate stiu. Era utila sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai daca e activata din soft.

Utila la unele motoare predispuse la pb cu scaune-supape dar si al meu care din fabrica au fost serii cu belele, nu are pb la 27k pe gaz.

Oricum merge si cu benzen zi de zi.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!