Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Am un golf 4 , an 2004, 1.4 benzina, cod motor bca. Probabil foarte multa discutata aici initiez si eu intrebarea ....... merita sa montez si eu o instalatie gpl pe acesta masina , tinand cont de fapul ca masina parcurge aprox 10000 km anual.

Dintre f multe oferte tind sa optez ptr o instalatie BRC , cu rezervor toroidal ......iar pretul cu montaj al acesteia ajunge undeva la 3000 lei .

merita acesta investitie ?

O intrebare adresata celor care au montata pe golf acesta instalatie sau ceva asemanator .

Cu multa stima .

Florian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti si oferte mai bune pe alte marci.

Motorul nu e prea pretentios.

Socoteala ti o faci singur. Nr de km comsum etc.

Consum pe gpl cu 20% mai mare, 150 ron filtre la 30k. Consum benzina pina trece ~1l% media pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paulchirila

Eu am 1,4 bca si gpl brc ..foarte multumit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la o firma in buc ............o promotie la instalatia GPL , marca BRC , cu injectoare ALBA, rezervor toroidal, la 2500 lei, ce parere aveti , in primul rand ma refer la calitate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E varianta low cost de la BRC. Mai degraba orice cu Valtek decit aia...

Suna daca vrei detalii...infotehnic pe site...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau să montez o instalație pe un Passat din '92, 1.8 (90 cp). Sunt din Cluj și momentan am 3 oferte, toate la 1700 lei, cu rezervor toroidal, montaj inclus:

  • Fratelli Autogaz (str. Zambilei, Cluj) -  instalație Fratelli evident
  • GPL SECVENTIAL SYSTEMS (str. Avram Iancu, Florești) - instalație Marini
  • Autogaz Crissor (str. Libertății, Apahida) - instalație Tomasetto

Ce păreri/experiențe aveți despre instalații, serviceuri etc.? 

 

Mulțumesc anticipat!

Modificat de the-dude
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita de Fratelli.

Aia de la Floresti erau ok din ce am auzit.

As merge pe Tomasetto....sau Marini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita de Fratelli.

Aia de la Floresti erau ok din ce am auzit.

As merge pe Tomasetto....sau Marini...

 

Ai putea detalia plusurile/minusurile fiecăreia? Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu marini pe masina din semn(tip motor ABS)si sant foarte multumit....depinde mult si de montator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ABS este și al meu. De cât timp/km o ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea detalia plusurile/minusurile fiecăreia? Mulțumesc

 

 

Daca citeai ultimele 10-20pagini ai fi vazut ca cine vrea detalii trebuie sa sune...nu pot scrie pt fiecare ...

Infotehnic pe site...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

In viitorul apropiat vine randul fiselor cat si a bujiilor sa le schimb .. ( am un Passat 1,6 benzina  , cod motor ALZ , cu instalatie gpl Milano ) , merge foarte bine, nu am probleme , dar incepe sa dea semne de oboseala atat fisele cat si bujiile .

 

Pt fise m-am hotarat la Beru  iar pt bujii inca nu m-am decis , 

 

Am doua variante ......( voi ce ziceti ) .........momentan am bujii NGK , cu un electrod reglate la 0,7 mm .

 

http://www.epiesa.ro/bujii-vw-passat-3b3-1-6-beru-uxt1/15414/10251/item-1116502/

 

http://www.epiesa.ro/bujii-vw-passat-3b3-1-6-beru-z340/15414/10251/item-1117306/

 

 

 

Sper sa nu se considere reclama link-urile de mai sus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Minel82  Nu te lasa pacalit de vrajeli ca bujii pentru GPL. Este doar o schema foarte buna de marketing, pentru ca lumea sa dea mai multi bani pentru acelasi produs. La fel e sunt si cele cu cine stie ce materiale (platina, titan etc) care ajuta si economisesti nu stiu ce. Mergi pe varianta clasica de bujii, preferabil cele recomandate de VW sau unele apropiate ca si calitate. Eu am bujii NGK (110 lei setul) si nu am nici o problema (le am de aproximativ 1 an).

In alta ordine de idei, am si eu o intrebare pentru voi : ce ii pot face la indicatorul de GPL din masina? A inceput sa nu mai arate cat GPL mai e in rezervor, merge pe prima bulina verde pana incepe sa bipaie ca nu mai e gaz, etc. Poate fi de vina senzorul din rezervor sau e o problema cu indicatorul? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


Cam la ce nivel trebuie sa fie uleiul din joja? La mijloc, unde este zimtat? multumesc


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speciale gpl nu...cele cu platina sau iridiu da...sant long life pe bune si sant calitativ mai bine facute...

Uleiul ...ai 2 marcaje pe joja... nivel la mijloc, cu motor in repaus de macar 1/2h si la orizontala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam eu , pt gpl se recomanda  bujii cu un singur electrod ...... cu distanta reglata la 0,7 in cazul motorului meu .....

 

Atunci , din spusele d-lui Moog , o sa merg pe bujiile din link-ul 1 ...  cu 4 electrozi ....sper sa fie ok 

 

Multumesc de lamuriri !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

M-am decis sa imi pun si eu GPL pe masina din dotare: Golf Plus 1.4 16V 80cp din 2008 ~83000km. Am primit 2 oferte de la cei de la Vermesti si anume: 

1 - Landi Renzo evo one cu rezervor toroidal 54l - 2550 RON;

2 - instalatie BRC 24.11 tot cu rezervor 54l - 2950 RON. 

Fiind din Constanta am cautat alternative de montaj aici si anume: 

1-la AGR instalatie Tomasetto Stag 200 ~ 2500RON montaj la "Piata ROSU" (de unde nu am auzit pareri foarte bune din pacate);

2-tot la AGR instalatie Tomasetto QBOX rezervor 53l ~ 2950RON;

2-ar mai fi instalatie tot Landi Renzo cu rezervor 48l  - 2600RON montaj la MOTOREX - reprezentanta Peugeot Constanta. 

Astept parerile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Constanta ai Supergaz, AG Zenit cu Hana si toroidala cat mai mare.

Au suport bun in spate de la Bucuresti, din cite vazui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumfirm supergaz constanta, eu mi-am montat la ei si e super ok. Iar instalatia f performanta.

 

OFFTOPIC: Nou record: 750km cu gpl in valoare de 88 lei...  70% km facuti in oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Saptamana viitoare am sa ma interesez si la Supergaz Ct. Dintre cele prezentate de mine care ar fi mai ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q box plus sau Landi...

Conteaza f mult montatorul.

Q box plus sau Landi dar conteaza f mult si montatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau să montez o instalație pe un Passat din '92, 1.8 (90 cp). Sunt din Cluj și momentan am 3 oferte, toate la 1700 lei, cu rezervor toroidal, montaj inclus:

  • Fratelli Autogaz (str. Zambilei, Cluj) -  instalație Fratelli evident
  • GPL SECVENTIAL SYSTEMS (str. Avram Iancu, Florești) - instalație Marini
  • Autogaz Crissor (str. Libertății, Apahida) - instalație Tomasetto

Ce păreri/experiențe aveți despre instalații, serviceuri etc.? 

 

Mulțumesc anticipat!

Salut,

 

Eu am montat  instalatia la GPL Secvential Floresti.

Am pus AG Zenit cu Valtek, rezervor 52l.

Personal sunt multumit ca am montat la ei si fiind din Floresti e aproape de mine (un lucru important daca trebuie sa revii pentru reglaje cum a fost in cazul meu) .

Sunt oameni seriosi , amabili si mi-au oferit suport  de fiecare data.

Iti recomand sa  ii contactezi daca nu ai montat deja.

 

 Am facut un drum recent de CJ- Brasov- Galati- Bacau -P. Neamt - Reghin - CJ : 1428 km total - 131.23 L gpl , consum mediu 9.19 l/100km.

Masina a fost incarcata la maxim : 4 pers(2 adulti si 2 copii mici)+ bagaje cat am putut incarca in portbagaj si pe scaunul din fata :)

Am alimentat de la MOL;Bulrom si de la un Partener Rompetrol.

Nu am avut probleme cu instalatia.

 

 

Te salut si drumuri bune!

Modificat de KIMURA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deja 30+k km  cu a mea instalatie cangas (42l toroidala interior)

Pretul ei a fost de 2000 lei.

Nu am facut nimic la ea, merge super ok.

am alimentat de 110 lei si am parcurs 780 km, prin bucuresti (vreo 230).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea. Am o instalatie Tomasetto Stag 300 si am probleme cu indicatorul de nivel la GPL. A mai avut cineva probleme cu el? Sa fie de la plutitor? Problema e ca imi merge pe prima bulina verde pana incepe si bipaie instalatia. Nu se mai aprinde becul rosu deloc. Pareri?

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!