Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

E aiurea cum ai facut calculul. Cum adica 40 gaz si 40 benzina? Pai tu le consumi pe amindoua concomitent ? Mai ales pe timp de vara, consumul benzinei cel putin la mine e nesemnificativ ( cred ca consum vreo 15-20 litri toata vara) . Daca ai de gind sa mergi pe gaz si dupa aia pe benzina, benzina care o consumi e mai scumpa decit daca ai baga de la noi gaz....

Personal as elimina din cacul avantajele plinului de benzina din bulgaria . Spre exemplu eu nici nu mai fac plinul, in general merg sub jumatate de rezervor pt ca a merge aiurea mult timp cu plinul de benzina inseamna citeva zeci de kg in plus pe masina, adica consum mai mare....

In plus fata de noi, la gaz diferenta e de 1 leu, la benzina e de pina in 70 bani....

Eu zic ca per total, punind si timpul si consumabilele masinii, iesi pe minus. 

La mine merita datorita distantei ff mici comparativ cu tine. Altfel nu m-as incumeta cu toate ca eu am consum mult mai mic decit tine (pina in 6 gpl).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie din ce-mi arata ecu GPL reiese ca merg 70%pe gaz si 30%benzina mai ales iarna cu temperatura de trecere la 40 grade. Un plin m-ar scoate din iarna, oricum e cum zici tu ,ca nu fac plinul de benzina la fiecare drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti da cu virgula...oarecum... e vorba de ore de functionare... nu are treaba cu km parcursi...

Fa un calcul de consum REAL la pompa  atat benzina cat si GPL si dupa aia poti trage o concluzie cat mai aproape de realitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/smdY6pPHA1L

Instalatie cng ce pare mai economic decat gpl normal , cu aproape 90 de lei a facut 615 km, pe gpl faci cam maxim 400 km de banii aia.

Pacat ca nu se mai multe detalii despre model.

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna treaba cu CNG-ul dar faza e ca in Romania nu sunt statii de alimentare.Chiar ieri citeam pe diverse forumuri opinii etc.Sunt statii de alimentare peste tot in jur , Bulgaria , Moldova si Ucraina , in ultimele 2 din ele am vazut chiar multe , doar in Chisinau fiind minim 6 (de BG nu stiu ca nu am fost niciodata).Un tip din Chisinau cu o Fabia Break si-a modificat instalatia de gpl , Stag 3 , sa mearga pe metan.Zicea ca si-a schimbat butelia si inca ceva modificari si cred ca asa iesi mai ieftin , in Chisinau pretul unei instalatii pe metan fiind de 800-1000 de euro , iar de gpl vreo 500.Dezavantajul e ca si-a pus vreo 3 rezervoare care sunt destul de grele , ca-s facute sa suporte 200 de bari.De cateva ori cand alimentam cu propan , alaturi adeseori am vazut ML-uri , seria 5 , E-klasseuri fabricate dupa 2000 care alimentau cu metan.Metanul costa in Moldova 1.7 lei (RON) metrul cub , iar un Opel Zafira 1.6+CNG din cate am inteles consuma maxim 12 metri cubi de metan in oras cel putin asa mi-a zis un tip cu care intrasem in vorba.Un motor 2.0 cu un consum de 14 mc in oras si vreo 10 afara ar fi o treaba buna.Problema ar putea fi rezolvata cu un compresor , insa costa de la 2000$  in sus si daca se strica e cam aiurea ca nu ai garantie.Aaaa si nu in ultimul rand butelia care are in ea presiuni de 200 de bari.Totusi prin Chisinau adesea vad un fel de camioane rusesti care merg pe metan si nu am auzit niciodata sa explodeze , desi au butelii vechi de pe timpul URSS-ului.

Edit 1 : un alt dezavantaj ar fi ca ai nevoie de mai multe butelii , deoarece intr-o butelie cu volum de 40 de L , incap 10 Mc de metan.

Daca unele informatii sunt gresite , rog sa fiu corectat , caci spun si eu ce am citit si auzit de la altii.

Modificat de danutzZeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce masina ai,cum mergi si la ce bani iei combustibilul.

Eu fac 750km cu un plin de gpl (43 litri).Probabil mai consum si 1 litru de benzina....

In plus mosul ala era singur in masina, doar pe autostrada,cutie manuala,mers 100km/h .....   Eu ii fac 60% in oras si restul afara. Mers 120 in afara si nu pe autostrada.... Si cutie automata....

Daca alimentez cu gpl din Ro ar insemna 130 lei, adica 30 euro. Daca alimentez din Bulgaria ar insemna 90 lei..... Adica cei 20 euro ai mosului....

 

Dar iar intram in polemica hibridului si-mi sare lumea in cap aici....  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

 

Vreu sa montez GPL pe masina VW Golf4 variant 1.6, AZD, 2002.

 

Ofertele peimite si  variantele din care urmeaza sa aleg sunt:

1. AGC Compact - pret 2400 lei

2.Tomasetto Stag 200/Plus- 2500-2600 lei.

3. BRC Sequent 24 - 3200 lei

 

Am inteles ca montajul conteaza mult . Am luat in calul si un montaj la Vernesti , avnad in vedre ca voi merge in zona undeva prin mai.

Problema raman insa dupa montaj   daca am ceva de reglat sau revizii de facut le pot face aici la reprezentantul din Cluj?

Astept pareri despre montatori  din Cluj  pana acum am aflat de : Flaga GPL, GPL Secvential Floresti, Cristi din Apahida. ar mai fi Rommonti din Reghin .

 

PS: Multumesc membrilor care tin acest forum activ si care m-a ajutat mult de cand am luat masina.

Moog multumesc pt. sfaturi !

 

 

Va salut! si .. drumuri bune!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

La Romonti din Reghin mi-am montat eu BRC si cu mici exceptii a fost bine insa de ceva vreme nu se mai ocupa cu asa ceva. Urmeaza curand sa fac si eu revizia si nu stiu inca unde sa ma duc din moment ca el nu mai lucreaza in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ceva impresii despre BRC  dupa utilizare?merita sau ma reorientez?

 

 

Am cerut o oferta la Romonti dar nu au raspuns....acum inteleg de ce?

Am numarul de tel. de la Flaga GPL  daca vrei sa mergi la ei.Azi am vorbit cu cei de  la CRC Grup  si au zis ca ei sunt montatori pentru BRC in Cluj.

Un prieten mi-a zis ca a fost la ei si nu a fost incantat, dar e doar o parere, pt. ca el nici nu i-a mai  lasat sa ii mai umble la masina...cica umblau cu manusi  :sly: (la propriu)

Personal azi am vrut sa vad unde e  locatia Flaga GPL  (e pe langa autogara  Cluj) si imi amintesc ca am mers cu un taxi acum vreo doua luni cu GPL montat la ei si era multumit omu', dar abia si-o montase nu stiu ce avea pe masina .

Despre Baia Mare am auzit lucruri bune dar e ceva distanta pt. tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai si Landi Renzo in Cluj...

Cat despre STAG 200 as zice pas...mergi pe STAG 4 Plus sau Q-Box...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kimura, nu te du la Flaga...am locuit 4 ani in cluj si aia nu sunt ok deloc, am avut neplaceri cu ei si ca si gaz si ca service pt filtre. In zona mai sunt unii la Apahida, dar nu stiu ce sa zic de ei ca de la telefon cand am vorbit cu ei pt informatii despre montaj/pret/ programare imi ziceau...aaa pai ce masina ai? ford ka?(asta aveam atunci) pai asta e aiurea ca e mica fu**** si inghesuita....eu unul cum si am lucrat in domeniu stiu ca daca te intampina cu asa ceva si o zice si live, nu se abtine macar si sa iti injure masina dupa ce inchide telefonul, va lucra foarte scarbit. Asa ca am facut o plimbare pana la deva la Ecokraft si surpriza din cauza ca au preturi mai mici decat cei din cluj adica drumul cluj-deva-cluj + instalatia la deva a fost mai putin cu 50 ron decat aceeasi instalatie pusa la Cluj(aici totusi pot mentiona ca aia la CJ imi puneau stag 200 si aia la deva au pus stag 4 plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce de c...t ii toata treaba, trebuie sa strabat intreaga tara sa dau de un atelier bun....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PaulG91,multumesc pentru raspuns si recomandare.

Am renuntat la ideea de a monta BRC si implicit si de a merge la Flaga GPL....mai ales dupa ce ai scris tu despre ei.

Cum se comporta Stag4plus pe masina?

 

AGR Autogas mi-a facut oferta pe Stag200 -Go Fast (2460 lei) si pe Stag Qbox (2750 lei) ,nu stiu sigur dar  cred ca montatorul lor pe Cluj este cel din Apahida.

 

As prefera sa fac montajul in Cluj ..si as vrea sa pun Tomasetto.

Foarte aproape de mine sunt cei care pun AGC Compact si care au un pret ok. .dar din ce m-am documentat si din parerile de pe net nu sunt 100% convins ca ar fi mai buna decat Tomasetto.

 

Din ofertele primite am observat ca pretul difera si am cerut o detaliere a kitului .Unii au fost transparenti altii  nu au mai raspuns.

Cei din Floresti si AGR-ul au detaliat oferta: injectoare, rampa. rezervor etc.

Eu nu sunt foarte ,,tehnic''  si as prefera un kit cu reglaje cat mai putine , piese si intretinere  nu foarte scumpe.

Masina va fi folosita 90% in oras  pe traseul Floresti - Cluj stii cat este de aglomerat :)

 

Te salut!


Ce de c...t ii toata treaba, trebuie sa strabat intreaga tara sa dau de un atelier bun....

asa e pana la urma ..... poate  ajung si eu la Buzau Vernesti ! :alien:  ma duc pe benzina si vin pe gaz. :icon_thumright:

daca nici ei nu sunt montatori buni.... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montatorul agr stiu ca e cel din Apahida. Golful meu cu tomasetto- stag 4 plus si injectoarele valtek (alea ieftine) se comporta foarte bine, adica sunt foarte multumit de felul in care merge, si am deja 40000 km pe gaz la golf si aici vorbim de instalatia care initial a fost pe KA si a facut si acolo cateva mii de km. Eu te sfatuiesc, dar tu alegi  in final, sa ii suni si pe cei de care zic eu sa ceri o oferta intrucat dupa cum ai zis mai sus, cine face montajul conteaza in primul rand, apoi reviziile le poti face si la Apahida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de aproximativ 1 an un BRC 24.11 pus pe un BCB , similar AUS si AZD, care are injectoare INO 3, vaporizator Genius iar rezervorul este un Kolos de 48l toroidal. Este adevarat ca nu am inca 10.000 de cand am montat dar nu am nici cea mai mica problema. Montaj foarte bun si reglaj corect. Eu recomand BRC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca am BRC sunt instalatii bune dar strict raportat la situatia mea nu cred ca e pt. mine.

Din pacate in Cluj singurul montator pentru BRC, care l-am gasit  este Flaga GPL, despre care nu am gasit pareri bune.

Pe langa un posibil montaj  prost si pretul instalatiei este mare si costurile pieselor mare(am vazut doar un injector  costa intre 275-400 lei).

La cati km fac pe an o voi amortiza cu greu.

 

 

Am 60.000 fara nici o problema momentan.

 

 

Eu am de aproximativ 1 an un BRC 24.11 pus pe un BCB , similar AUS si AZD, care are injectoare INO 3, vaporizator Genius iar rezervorul este un Kolos de 48l toroidal. Este adevarat ca nu am inca 10.000 de cand am montat dar nu am nici cea mai mica problema. Montaj foarte bun si reglaj corect. Eu recomand BRC

 


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am Brc 24.11 Ino 03 pe un BCA pus la Ramnic fara nici o poblema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Are careva montata instalatie AGC Compact ?

2. Tomasetto cu Stag 4/plus sau cu Stag-Qbox ce caracteristici au in plus fata Stag200/200plus/Go fast?

Stag 4 sau Qbox fac diferenta in exploatare pe o masina ca a mea(VW GOLF4, 16,AZD 77KW.2002)

Modificat de KIMURA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Tomasetto Stag 300 ISA2 montat la Buzau. Cu ajutorul si reglajele facute de Moog, masina merge super. Am aproape 7000 km facuti din septembrie de cand am pus instalatia.

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ofertele primite pana acum toate sunt cu rezervor toroidal de 42 l. Daca ar fi 42 l - Util ar fi atunci ok.

In Golf4 Variant nu intra rezervor mai mare? As vrea de 52-55l , asta in  cazul in care vorbim de capacitatea  totatala si ar ramane 41 utili.

Parca am vazut  pe aici si Golf  Combi cu rezervor de 52 l...


Cred ca poti afla cateva informatii utile de aici : http://www.monteazagpl.ro/instalatii-gpl-volkswagen.

Din ce am citit, au cam toata gama de kit-uri inclusiv tomasetto.....

Multumesc.

Modificat de KIMURA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am toroidal de 58 l (intra 52 in el) pe G4 in doua usi. Nu stiu care-s dimensiunile "gaurii" pentru roata de rezerva la Variant dar daca sunt la fel ca la mine, linistit intra unul de 58.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!