Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Poate cei care au montat ceva timp in urma BRC sunt mai norocosi cu reviziile,

Pentru 150 ron(2 filtre+manopera) la 15000 km cred ca nu este mare valoare,altii arunca banii astia pe tigari...

Si ca sa nu pierd garantia o sa urmez reviziile din acel tabel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prins, Viale da, nu BRC...e in aceeasi categorie cu Landi Renzo de exemplu...sau Tomasetto...

In ce sens o dau "cotita" ? Sa lamuresc ce ? Nu stiu amanunte , detalii despre BRC...pot da cu presupusul cum am si facut-o...

Nu ai ce citi printre randuri, eu cred ca am fost destul de clar.  Ma indoiesc ca cei citiva montatori activi din Ro au putut schimba "politica" importatorului...

Dar schimbarea pe garantie a multor componente care s-au dovedit ca au picat din cauza impuritatilor poate fi un considerent major in luarea unei decizii...

Au renuntat la Keihin din aceeasi cauza , la produsele lor (foarte laudate ca sant rezistente) nu puteau sa renunte...sa descopere apa calda ? Din nou ?

 

Nu am ce interese sa protejez pe forumuri...asta este si va ramane un hobby...

Clientii de baza sant firmele, PF-urile, cei care fac naveta, distributie etc...cei ca tine cu ~ 10k/an sant bonus :)

Majoritatea romanilor care isi cumpara masina si preconizeaza multi km isi cumpara diesel, ca e la moda sau asa au citit... cei cu putini km isi cumpara benzinare si raman pe benzina... ratacitii merg pe GPL...

 

Cat despre 5 ani cu MY07 etc...nu inteleg unde este fenomenalul...exemple din astea stiu destule...la 75k venise omul sa-si schimbe un filtru...si avea STAG 200 cu Valtek...adica entry level de la Tomasetto...masina mergea impecabil...

 

Neohq: pct 2 e filtrul de stare lichida de pe electrovalva si 10a e cel de faza gazoasa. Pct 8 e verificarea la primele 2 revizii...

 

Paul : la 15k schimbi doar unul. La 30k se schimba amandoua...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am omis pe ala.

Eu unul sincer nu-mi mai bat capul pentru 100 lei odata la 2 ani.

Pe primul il schimb la 15k, pe al doilea la 30k si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa va puteti certa "in liniste", cf. manualului oficial BRC reviziile sa fac la 1000km, 10.000km, 20.000km si apoi la fiecare 20.000km (pag. 36, 37):

 

attachicon.gifUso_Man_GPL_Metano.pdf

 

Aveti descrierea acolo a fiecarei operatiuni si a obligativitatii de a o face (sau nu) la fiecare interval de km. Ce si cum traduc si/sau adapteaza reprezentantii lor din Romania sau aiurea, e alta poveste.

 

Multam fain pentru documentatia originala, din 2011 !

Ai lamurit si altadata niste lucruri, fapt pentru care te apreciez.

 

Concluzii:

1. "Norocosii" cu instalatii mai vechi de 2011, au prins poate componente mai bune, era de asteptat sa scada calitatea odata cu adancirea crizei, aici ii dau dreptate lui Lascarica cu opinia lui ca, azi BRC nu mai este ce a fost si este doar putin peste nivelul LR si Tomasetto, cu mare avantaj inca pe partea de injectoare.

2. Manualul original dovedeste faptul ca o serie de operatiuni nu au fost trecute de importator in fisa tehnica de revizii. (ex, pct 2,8)

3. Filtrul de stare lichida nu se inlocuieste decat daca e necesar, indiferent de nr de km.

4. Filtrul de stare gazoasa se poate curata.

5. "Nenorocosii" cu instalatii mai recente de 2011 sunt sfatuiti sa respecte indicatiile producatorului.

6. Consumabilele OES care se gasesc azi pe piata (daca le gasim prin Romania adica) nu se mai ridica la nivelul calitativ al celor OEM din 2009-2011 si trebuie inspectate, curatate, inlocuite mai des. Diferenta de pret intre OES si cele IAM de pe certools Polonia este mare, iar calitatea aproape identica probabil. Deci alegerea e a fiecaruia.

 

Am facut acum o simulare pe certools si pentru 2 filtre (lichid hartie si gazos poliester cu armatura metalica) cu tot cu transport pana acasa vine 11,29 euro adica 50 de RON. Deci la mai putin de jumatate de pret fata de ce cumperi din tara si cu acelasi interval de schimb, adica 20000 de km.

Atentie amatori la codurile de piese, sa comandati ce aveti nevoie.

Un inconvenient major este la certools ca nu au plata online cu cardul. Trebuie facut transfer bancar si trimisa la ei dovada de plata. Cine a mai cumparat e rugat sa detalieze putin si sa spuna in cate zile a venit marfa.

 

La final un remember util de acum 4 ani, cititi in jos de acolo: http://vwforum.ro/topic/42751-instalatie-gpl/page-45#entry1643079

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma confrunt cu o problema...? de unde alimentati cu gaz in Buc,mai exact care ar fi statiile care sa nu ne fure atat de mult si care sa aiba gaz ok,sa pastreze proportiile butan-propan si asta va intreb pentru ca am alimentat luni de la Mol Iuliu Maniu (cora) si ieri nu si-a mai facut trecerea de pe benzina pe gaz,temperatura gazului fiind -26 grade (verificata cu testerul) asta dupa ce intr-o butelie de 54 litri au intrat 56 l?

Binenteles ca dupa ce am lasat-o cateva ore in soare a trecut pe gaz dar initial balbaia rau ,si azi aceeasi problema..

Singura statie de care am fost relativ multumit pana acum in privinta cantitatii a fost Lukoil de pe Tudor Vladimirescu unde imi intra de la 42 la 46 litri dar cu care nu am apucat sa merg pe gerurile din ultimele zile.

Voi de unde alimentatii? Statie...locatie unde sa nu mai am probleme!

Am tot auzit ca cei de la Petrom ar fi ceva mai seriosi,ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, uite.. ca tot ai vorbit de benzinaria de pe Iuliu maniu, in principiu...benzinariile mol sunt cele mai proaste. Daca vrei sa bagi gaz de calitate, iti recomand Lukoil de la Cora Lujerului sau, imediat dupa Lukoil au deschis recent pe stanga, chiar langa trecerea la nivel cu calea ferata, o statie noua de gaz. Varul meu lucreaza pe taxi si doar de la astea doua baga, nu are nici cea mai mica problema. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma confrunt cu o problema...? de unde alimentati cu gaz in Buc,mai exact care ar fi statiile care sa nu ne fure atat de mult si care sa aiba gaz ok,sa pastreze proportiile butan-propan si asta va intreb pentru ca am alimentat luni de la Mol Iuliu Maniu (cora) si ieri nu si-a mai facut trecerea de pe benzina pe gaz,temperatura gazului fiind -26 grade (verificata cu testerul) asta dupa ce intr-o butelie de 54 litri au intrat 56 l? Binenteles ca dupa ce am lasat-o cateva ore in soare a trecut pe gaz dar initial balbaia rau ,si azi aceeasi problema.. Singura statie de care am fost relativ multumit pana acum in privinta cantitatii a fost Lukoil de pe Tudor Vladimirescu unde imi intra de la 42 la 46 litri dar cu care nu am apucat sa merg pe gerurile din ultimele zile. Voi de unde alimentatii? Statie...locatie unde sa nu mai am probleme! Am tot auzit ca cei de la Petrom ar fi ceva mai seriosi,ce parere aveti?

 

In primul rand precizeaza ce instalatie ai, de cand, cati km facuti cu ea, ce consumuri ai scos in mod normal.

Despre statii: Mol Lujerului fura dar nici chiar asa, se pare ca acum e de penal ce fac, eu unul chemam atunci OPC-ul si ai dovada cu bonul fiscal emis de furaciunea facuta.

Luk lujerului, baga toti taximetristii pe logan, fura si pompa aia dar sub 5%...gazul de luk are mult propan iarna, consumul e enorm cu motoare VAG. (peste 40% fata de benzina)

Rompetrol bariera, nu stiu inca, e noua statia.

Petrom Militari, hotie pe fata 3,05... ai dracului nenorociti, petrolul e sub 50$ si gazul e la acelasi pret ca la 110 parai barilul.

Incearca Carbogaz Dudu, e aproape si aveau pompa si gaz ok.

Agip Virtutii s-a desfintat de prosti ce sunt...

La Billa mai e o statie de anul trecut, nu stiu cum e, in schimb e ok statia de la trafic greu.

Luk Vladimirescu fura 5% la pompa si au gaz prost.

Mai ai carbogaz pe la Dristor ok, Rompetrol pe energeticienilor, Agip la timpuri noi, Lukoil pe centura la iesirea de pe splai spre A2, pompa ok dar acelasi gaz cu mult propan iarna.

 

Vezi ca e topic dedicat aici: http://vwforum.ro/topic/42751-instalatie-gpl/

 

Moderatorul e rugat sa mute acolo discutia si sa stearga topicul de aici.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, uite.. ca tot ai vorbit de benzinaria de pe Iuliu maniu, in principiu...benzinariile mol sunt cele mai proaste. Daca vrei sa bagi gaz de calitate, iti recomand Lukoil de la Cora Lujerului sau, imediat dupa Lukoil au deschis recent pe stanga, chiar langa trecerea la nivel cu calea ferata, o statie noua de gaz. Varul meu lucreaza pe taxi si doar de la astea doua baga, nu are nici cea mai mica problema. Succes

Multumesc!

 

Ma confrunt cu o problema...? de unde alimentati cu gaz in Buc,mai exact care ar fi statiile care sa nu ne fure atat de mult si care sa aiba gaz ok,sa pastreze proportiile butan-propan si asta va intreb pentru ca am alimentat luni de la Mol Iuliu Maniu (cora) si ieri nu si-a mai facut trecerea de pe benzina pe gaz,temperatura gazului fiind -26 grade (verificata cu testerul) asta dupa ce intr-o butelie de 54 litri au intrat 56 l? Binenteles ca dupa ce am lasat-o cateva ore in soare a trecut pe gaz dar initial balbaia rau ,si azi aceeasi problema.. Singura statie de care am fost relativ multumit pana acum in privinta cantitatii a fost Lukoil de pe Tudor Vladimirescu unde imi intra de la 42 la 46 litri dar cu care nu am apucat sa merg pe gerurile din ultimele zile. Voi de unde alimentatii? Statie...locatie unde sa nu mai am probleme! Am tot auzit ca cei de la Petrom ar fi ceva mai seriosi,ce parere aveti?

 

In primul rand precizeaza ce instalatie ai, de cand, cati km facuti cu ea, ce consumuri ai scos in mod normal.

Despre statii: Mol Lujerului fura dar nici chiar asa, se pare ca acum e de penal ce fac, eu unul chemam atunci OPC-ul si ai dovada cu bonul fiscal emis de furaciunea facuta.

Luk lujerului, baga toti taximetristii pe logan, fura si pompa aia dar sub 5%...gazul de luk are mult propan iarna, consumul e enorm cu motoare VAG. (peste 40% fata de benzina)

Rompetrol bariera, nu stiu inca, e noua statia.

Petrom Militari, hotie pe fata 3,05... ai dracului nenorociti, petrolul e sub 50$ si gazul e la acelasi pret ca la 110 parai barilul.

Incearca Carbogaz Dudu, e aproape si aveau pompa si gaz ok.

Agip Virtutii s-a desfintat de prosti ce sunt...

La Billa mai e o statie de anul trecut, nu stiu cum e, in schimb e ok statia de la trafic greu.

Luk Vladimirescu fura 5% la pompa si au gaz prost.

Mai ai carbogaz pe la Dristor ok, Rompetrol pe energeticienilor, Agip la timpuri noi, Lukoil pe centura la iesirea de pe splai spre A2, pompa ok dar acelasi gaz cu mult propan iarna.

 

Vezi ca e topic dedicat aici: http://vwforum.ro/topic/42751-instalatie-gpl/

 

Moderatorul e rugat sa mute acolo discutia si sa stearga topicul de aici.

 

Eu vreau sa aflu de care statii GPL sunteti mai multumiti in ce priveste calitatea in cele mai multe cazuri ,dar si cantitatea de gaz bagata!

Eram in intarziere de la servici si nu am stat sa ma mai cert cu ei,stiu ca fura,am mai alimentat odata in toamna la cei de la MOL Lujerului,dar sa stii ca am facut mai multi km decat cu Luk T.vladimirescu!

 

Instalatia este Lovato,km nu stiu exact cati are ,masina e din 2012 in Ro si instalatie montata aici chiar cand a fost adusa in tara,daci pot aproxima undeva maxim 30-40000 km...

 

S-a facut topic aici pentru a putea discuta exact problema asta,stiu topicul din aria golf 4!

Multumesc oricum!

 

Astept pareril celor care au alimentat gaz in Buc (nu conteaza zona neaparat) si au fost oarecum multumiti mai ales in perioada asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram in intarziere de la servici si nu am stat sa ma mai cert cu ei,stiu ca fura,am mai alimentat odata in toamna la cei de la MOL Lujerului,dar sa stii ca am facut mai multi km decat cu Luk T.vladimirescu!

 

Instalatia este Lovato,km nu stiu exact cati are ,masina e din 2012 in Ro si instalatie montata aici chiar cand a fost adusa in tara,daci pot aproxima undeva maxim 30-40000 km...

 

S-a facut topic aici pentru a putea discuta exact problema asta,stiu topicul din aria golf 4!

 

Ce consum ai scos cu Luk vs MOL ?

Daca o sa citesti mai in spate pe topic gasesti si informatiile de care ai nevoie, dar daca mergi unde iti spunem e ok.

Acum daca stai in Militari si nu ai drum pe A2, e clar ca mergi in zona.

Oricum pretul e mare peste tot, ENORM DE MARE la 50 de dolari barilul. Azi trebuia sa fie maxim 2 RON litrul !

Se vede de la o posta facatura pe care au pus-o la cale banditii ca sa le dea in cap la rusi dar sa ne-o traga si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AGIP,Piata Sudului si Timpuri Noi

Au gaz ok?

 

 

Eram in intarziere de la servici si nu am stat sa ma mai cert cu ei,stiu ca fura,am mai alimentat odata in toamna la cei de la MOL Lujerului,dar sa stii ca am facut mai multi km decat cu Luk T.vladimirescu!

 

Instalatia este Lovato,km nu stiu exact cati are ,masina e din 2012 in Ro si instalatie montata aici chiar cand a fost adusa in tara,daci pot aproxima undeva maxim 30-40000 km...

 

S-a facut topic aici pentru a putea discuta exact problema asta,stiu topicul din aria golf 4!

 

Ce consum ai scos cu Luk vs MOL ?

Daca o sa citesti mai in spate pe topic gasesti si informatiile de care ai nevoie, dar daca mergi unde iti spunem e ok.

Acum daca stai in Militari si nu ai drum pe A2, e clar ca mergi in zona.

Oricum pretul e mare peste tot, ENORM DE MARE la 50 de dolari barilul. Azi trebuia sa fie maxim 2 RON litrul !

Se vede de la o posta facatura pe care au pus-o la cale banditii ca sa le dea in cap la rusi dar sa ne-o traga si noua.

 

Consum Luk 10-10,2% in oras la Mol a fost 10-4-10,6 tot oras,dar s-a vazut diferenta in km

Nu lucrez in Militari si stau pe Giurgiului adica...de aceea intreb de statii ok in tot Buc ca practic oricum ajung cam prin majoritatea zonelor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te calicesti la diferenta aia de 0,4l inseamna ca esti taximetrist :)

Numai aia scot consumurile alea in capitala...

 

Revenind, a facut cineva o plata la certools.pl pana azi ?

Nu au din pacate plata online cu card si e o mare belea, tre sa ai cont in EUR ca sa faci transfer la ei tot in EUR....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi la Bucale nu folositi gazul de OMV? eu in Timisoara ma plang ca am numa LUK cu 3,21 sau mol unde e prost....si abea astept sa merg in Petrosani unde am un OMV cu gaz si 2,95 l.... si cu acelasi nr de l in rezervor cu cel de la Luk am autonomie considerabil mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120L

 

Ce am gasit pe certools sunt din hartie si fibra de sticla pentru BRC, la noi am gasit din bumbac, la fel cum este si cel montat impreuna cu instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neohq de la magazinul din buzau??

Modificat de paulchirila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te calicesti la diferenta aia de 0,4l inseamna ca esti taximetrist :)

Numai aia scot consumurile alea in capitala...

 

Fara nici o suparare,dar de unde ai dedus ca ma uit la pretul gazului,cel putin de cand am masina asta nu m-am uitat niciodata cand am alimentat la pretul per litru al gazului,am cautat sa alimentez numai de la- statii de benzinarie care mi s-au parut ok. Dar ce consum ar fi trebuit sa am??? Acela este consumul facut de la plin la plin de cele mai multe ori la aceeasi statie.... Imi pare rau!

Astept inca pareri eventual ce as putea face sau de unde sa alimentez acum pentru a putea folosii totusi gazul asta din masina pentru ca 450-500 km ii fac in cca 2-3 saptamani ca sa pot termina gazul din butelie (cu toate ca nu cred ca exista vreo solutie plauzibila )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba statia si incearca sa alimentezi macar cu citva litri... eventual chinuie-te sa mai consumi ceva din el...

Ca varianta de backup, du-te la o vulcanizare si baga vreo 10bari aer in butelie daca nu mai poti alimenta...sa nu ma intrebi ce faci cu aerul bagat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba statia si incearca sa alimentezi macar cu citva litri... eventual chinuie-te sa mai consumi ceva din el...

Ca varianta de backup, du-te la o vulcanizare si baga vreo 10bari aer in butelie daca nu mai poti alimenta...sa nu ma intrebi ce faci cu aerul bagat :)

Mersi,am luat si eu in calcul varianta de a mai baga gaz peste,dar nu intra deloc,am cca 100 km facuti...zilele astea au anuntat ca se mai incalzeste putin vremea,o sa ma chinui asa probabil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in vizitele mele in Buc, si fratele meu care locuieste in Buc am fost multumit  de gazul de la omv-ul de pe giurgiului colt cu oltenitei, acum nu stiu cat de apropiata iti e statia tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120L

 

Ce am gasit pe certools sunt din hartie si fibra de sticla pentru BRC, la noi am gasit din bumbac, la fel cum este si cel montat impreuna cu instalatia.

 

1. Sa stii ca toate filtrele de lichid sunt hartie inclusiv cel OEM de fabrica.

2. Cele de gazos sunt de bumbac OEM si OES, sau poliester armat / fibra de sticla IAM (certools).

 

Vad ca d-l Robert din Buzau are pe stoc si IAM la 42 lei set, deci avem de unde alege.

 

 

nik87: E imposibil sa scoti cu masina din semnatura sub 14% gaz + 1l benzina/ 100 km acum in Bucuresti, drumuri normale dim/seara.

Numai un logan de 9 sute si ceva de kg scoate atat...nu un VAG de 1,3 tone. Sau poti, dar consumul aditional de benzina se ridica la 20-30 l/1000 km......

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

nik87: E imposibil sa scoti cu masina din semnatura sub 14% gaz + 1l benzina/ 100 km acum in Bucuresti, drumuri normale dim/seara.

Numai un logan de 9 sute si ceva de kg scoate atat...nu un VAG de 1,3 tone. Sau poti, dar consumul aditional de benzina se ridica la 20-30 l/1000 km......

 

In fine,asta este consumul scos cu masina din semnatura!

Azi am incercat totusi sa o fac sa treaca pe gaz cu greu ,dar mi-a dat asa cum m-am asteptat miss fire detected,asa ca am renuntat la ideea de a mai merge dimineata pe gaz la munca,folosim benzina!

Voi incerca sa merg zilele viitoare mai mult cu ea,ca sa mai consum din panarama asta de gaz!

 

Referitor la gazul de Petrom,ati spus ca e scump (3.05) dar calitatea cum este? Diferenta de pret oricum nu e atat de semnificativa (cel putin pentru mine)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120

 

Stiam ca cele de stare lichida is de hartie, cand am zis de bumbac m-am referit doar la cel de stare gazoasa.

Oricum eu sunt de parere ca nu merita comandat de la certools cand avem si la noi variante bune iar diferenta de pret nu este mare cand mai pui si transportul in plan.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti sa comanzi ceva de acolo sa ne spui si noua metoda...si cat costa transportul si comisionul la plata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata am renuntat la comanda directa la certools. E necesar un cont bancar in EUR ca sa faci plata directa catre contul lor tot in EUR. E un mare handicap pentru ei ca nu au platforma de plata online cu card bancar.

Despre transport am scris parca...7 EUR pentru 2 filtre...deci merita sa aduci tu Lascarica en-gros si sa le dai putin mai jos decat Robert...

Cu transport de la Robert oriunde in tara iese probabil pe la 55-60 de ron, aceleasi filtre de la certools si plata ramburs.

 

neo: Eu o sa incerc IAM in loc de OES...sunt la mai putin de jumate de pret si tot la 20k tre sa le schimbi acum.

 

nik87: Nu tine coane, nici taximetristii nu au scos zilele astea 10,5...toti au trecut de 11...am feedback.

Sa nu mai spun de faptul ca dimineata pana le trece pe gaz consuma la greu benzina...cam 20-30 de litrii la 1000 de km.

Dar acum ce mie gazu la 3 lei, ce mie benzina la 5 lei...

 

Azi am refacut setarile de trecere la pragul 1 ca sa am trecere mai lenta pe gaz. La +5 grade relanti in 2 min a deschis EV si i-am dat la prima pedala gassssss.......

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!