Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Eu inca sper ca cineva sa vina cu o idee sau un sfat. Daca nu, dupa sarbatori o sa il deranjez iarasi pe Moog sa vedem ce se poate face.

Crezi ca daca spuneam la sfarsit ca dau 100 de lei celui care ma ajuta, sareau toti? :))

Eu am scris postul in ideea in care mai multi vin cu niste idei pe care le pot incerca, poate reusesc. Dar pana acum, doar Moog a fost cel care si-a pierdut din timpul lui sa ma ajute, neconditionat si fara sa astepte o rasplata (daca vine in Brasov i-am promis 2 lăzi cu bere :)) ).

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca sa zicem ca sant si "montator" acum, nu s-a schimbat nimic.

In limita posibilitatilor, va ajut ca si pana acum...

Telefonul e pe site la infotehnic, acum aveti posibilitatea pe langa trimiterea unui mail sa postati acolo...

Paul, cand ai timp, laptop, interfete da un semn, si trag un ochi... Daca in rest iti merge bine, si singura problema e trecerea , cred ca se poate rezolva repede...

Din cand in cand apar si carcotasi care ar vrea sa-si amortizeze investitia in citeva luni...compara cu dieseulul , dar nu se gandesc si la potentialele probleme aferente diesel...turbina, injectoare, intercooler, pompa si multe altele...multe din ele costisitoare, aproape la pret de instalatie GPL...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ceea ce am scris mai sus. Si ma nelamuresc corectiile mari de pe gaz la turatii mici. O sa te sun maine cred, sa vedem ce se poate face :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cand in cand apar si carcotasi care ar vrea sa-si amortizeze investitia in citeva luni...compara cu dieseulul , dar nu se gandesc si la potentialele probleme aferente diesel...turbina, injectoare, intercooler, pompa si multe altele...multe din ele costisitoare, aproape la pret de instalatie GPL...

 

Exagerezi, acum tii cu ursul... Am citit si opiniile tale de acum 2-3 ani si atunci erai de partea clientilor....

 

Pune-te in locul unui client care face sa zicem 8-10000 km/an cu masina personala a carei valoare este de 3000-3500 de euro. (ca a mea)

Sa zicem ca-l prostesti ca sa-i vinzi o instalatie de 3 cil in valoare de 450 de euro, cu 650 euro, adica 20% din valoarea masinii. (desi am demonstrat aici prosteala si hotia dar nu prea baga de seama nimeni)

 

O amortizez in 4-5 ani cand masina va fi buna de programul rabla si deci nu voi apuca sa mai circul si "pe profit"....

Iti spun ca mai degraba o vand si mai adaug banii aia de instalatie gpl, iau un diesel, il repar (ca asa e la second) si ies mult mai ieftin pe termen mediu.

 

Si ca sa fie completa "carcoteala" adaug aici din informatiile taximetristilor ca sunt destule cheltuieli si pentru gaz, mai ales cu instalatii slabe gen Landi, Lovato, AGR, Bigas, etc....(filtre, injectoarele cad exact dupa ce spui ca ai amortizat-o, kit membrane,revizii din 15 in 15 k la pret de lux, etc)

Modificat de recxd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-mi un post de al meu in care spueam altceva...

O instalatie de GPL se amortizeaza in ~17000km preponderent urban...vorbesc de uzualele de 1.6l... cine are motoare mici si face putini km, si nu are de gand sa tina masina decat 1-2-3 ani nu merita...fiecare isi face socotelile...

Cea mai ieftina varianta decenta de instalatie este ~520-550euro...vrei mai jos ca pret, te duci la Dedeman iei de acolo cu cit spui tu , 450, mai tragi o fuga la Mitropolie si ai rezolvat problema...

Tu ce ai vrea, o instalatie buna, moca daca se poate sa o amortizezi intr-un an in care faci 8000km ?

Sper ca realizezi ceea ce incerci sa spui...

 

Cat despre instalatiile "slabe" aici e discutabil... Landi Renzo de fabrica de pe Logan intradevar e slaba...ce se monteaza pe piata de vreo 3 ani e cu totul altceva...

Lovato e gama medie nu e cine stie ce raspindita, nu stiu de unde ai facu o medie sa tragi o concluzie....Bigas iar e o chestie foarte rara...cand se montau pe la noi, la vremea aia erau chiar bunicele...cat despre AGR adica Tomasetto aici gasesti low cost gen STAG 200 si gama premium gen ISA2/ Qbox Plus, 300 Premium...

La toate astea se adauga montatorul care poate pune si una slaba care poate sa-si faca treaba daca e reglata ok, dar si una premium si montata si reglata de cacao...

Injectoarele cele mai slabe merg macar un minim de ~7-80k adica ~10ani la tine daca faci 8000km/an...

Daca e mult sa dai 300RON pe injectoare, 180-200 pe un kit de reparatii (dupa 100-140k)  dupa 10 ani deja vorbim discutii...in cazul asta eu ma opresc aici...

Iar tie iti urez bafta pe topicurile cu motoare diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti,merita sa pun gpl pe un g4 motor de 1.4?Mentionez ca fac in jur de 1200 km lunar,majoritatea extern,15-16 ture a cate 70 km dus-intors.Are cineva montat,cam care este consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe site, citeste "intrebari si raspunsuri"...msi ai intrebari suna... Infotehnic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Aveti idee ce semnifica avertizarea din filmulet ??

Mi s-a intamplat in seara asta in dupa ce am parcat la un supermarket.

Instalatia este Tomasetto Stag 200 montata la SebiGaz Buzau in Martie 2013 si pana acum nu am avut probleme.

Nasol este ca m-a lasat tocmai acum cand e vacanta la AGR pana pe 05.01.2015 deoarece pot merge la ei pentru revizii, garantie, etc.

 

Avertizarea apare la trecerea pe GPL.

 

Ar fi bine sa merg pe benzina pana ajung la ei si sa nu mai incerc deloc trecerea pe GPL ?

 

Multumesc anticipat si SARBATORI FERICITE TUTUROR !!

 

 

 http://youtu.be/bzAfHolyL6A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acum un an...eram hotarat sa o fac dupa sarbatori.

De la asta sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul si filtrele le schimbi si pe alea dupa cum bate vantul? Ai idee citi km ai de cand ai pus gpl pe masina?

Se pare ca totusi alarma aia e buna de ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-mi un post de al meu in care spueam altceva...

O instalatie de GPL se amortizeaza in ~17000km preponderent urban...vorbesc de uzualele de 1.6l... cine are motoare mici si face putini km, si nu are de gand sa tina masina decat 1-2-3 ani nu merita...fiecare isi face socotelile...

 

Las-o moarta, o dai din minciuna in minciuna. Si o tii ca guvernul in prostie, cu aia 17000 de km ai tai, cu toate ca in ultima perioada lucurile s-au schimbat enorm in detrimentul gpl iar acum faci amortizare la Pastele cailor. Macar erai corect si realist, recunosteai ca sub 40000 de km NIMENI nu iese pe plus ci in PAGUBA.

. Vii cu fente de genul: "motoare uzuale de 1,6", "preponderent urban".....nici taximetristii nu sunt in targetul tau (fac numai urban dar cu motoare mici), nici noi restul cu motoare OBISNUITE de 1,2-1,4, care facem sa zicem 40% urban si 60% extraurban.

 

Denaturezi realitatea si asta e tipic tuturor smenarilor numiti montatori. Succesuri in continuare. Ai "viitorul" in fata...

 

Edit: Benzina e sub 5 ron deja, gazul a ajuns in unele zone la 65% din pretul benzinei.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Pretul+benzinei+la+minimul+ultimilor+patru+ani

 

Ce bine-mi pare ca n-am luat teapa.... :) cu gpl...

 

La multi ani !

Modificat de recxd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recxd esti intr-o mare eroare ! dar te las in partea celor ce spun ca strugurii sunt acrii daca n-ajung la ei .Oricum e nevoie si de cate unul ca tine pe un forum dedicat posesorilor de GPL desi nu te afli printer ei. Oricum ne e mai bine cu tine care susti ca GPL-ul strica ,nu de alta dar ar creste pretul odata cu cererea.

 Poate-ti vei pune vreodata gpl pe conserva ta si vei cere aici suport...nu-ti garantez ca vei primi ajutor din partea celor pasionati sau experimentati.

PS eu mi-am amortizat investitia (2600 lei) in 12 000Km cu motor de 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate, cine l-a chemat pe asta aici? E atat de convins ca nu e bun GPL, dar el nu are pe masina. Cand o sa iti pui GPL o sa ai nevoie de Moog, ca el e cam singurul care ajuta lumea pe aici si chiar se pricepe. Si cred ca atunci cand ii vei cere ajutorul, te va ajuta chiar daca il contrazici la fiecare post. Si atunci iti vei schimba parerea.

Eu nu stiu la ce te astepti de la firmele montatoare, toti au o afacere si vor sa scoata profit maxim din orice vanzare/montare/revizie si e normal asa. Dar daca o sa ai vreodata o afacere ai sa vezi cum functioneaza lucrurile :)

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din greseala cred ca am dat Report postarii lui PaulF, fara intentie folosesc o tableta mica si niste degete butucanoase.

Rog sa nu se ia in considerare. Craciun fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=8

 

Ungaria are unul din cele mai mari preturi la GPL din europa. 

COnform calculelor mele , bulgaria are pretul undeva la 2,3 /litru. Imediat dupa vama veche in primul sat bulgaresc este o benzinarie.... Rompetrol !!!

Acum jumatate de an cind am fost ultima oara in bulgaria, am alimentat acolo. DIn vorba cu cel care deservea statia, benzina o iau din bulgaria dar GPL-ul vine din Romania...

ZIlele astea poate o sa fac o tura pina acolo sa vedem care mai e pretul.... Desi este neconvenabil, intrucit la vama trebuie sa platesti vigneta lor. In plus n poti deconta bonul in romania....

Parerea mea este insa alta: pretul e tinut sus artificial in europa de est tocmai de catre marile puteri din vest. De ce? Pai daca noi avem preturi mari la benzina , avem preturi mari la orice. Ori este inconvenabil pentru un investitor din vest sa vina in romania si sa ajunga sa plateasca taxe si altele mai mult decit in vest.... 

Cam asta e politica europeana de muls vaca: la ei e bine si propice pentru afaceri etc la noi totul e de kkt din cauza preturilor mari la combustibil care se reflecta in orice.

In plus, sus la guvern avem niste idioti. Ei au impresia ca avind pretul si implicit taxele mari la combustibil, se string bani mai multi la stat decit daca ar fi pretul mic. Total gresit, daca am avea preturi mici ar fi preturi mai mici la orice, am fi mai atractivi investitorilor externi, am fi mai atractivi turistilor etc etc ...

Stiu ca suna a teoria conspiratiei cumulata cu prostia conducatorilor dar din pacate cam asta e adevarul....

Omv ne scoate petrolul si ni-l revinde cumai mult decit il vind in austria....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Ro poti deconta bonul daca ai unde...dar nu toti avem firme sau prieteni cu firme:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul in Bacau la benzina este deja sub 5 lei litru,iar gpl-ul a ramas la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2008 au fost si mai apropiate preturile...

Barilul e in usoara crestere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=8

 

Ungaria are unul din cele mai mari preturi la GPL din europa. 

COnform calculelor mele , bulgaria are pretul undeva la 2,3 /litru. Imediat dupa vama veche in primul sat bulgaresc este o benzinarie.... Rompetrol !!!

Acum jumatate de an cind am fost ultima oara in bulgaria, am alimentat acolo. DIn vorba cu cel care deservea statia, benzina o iau din bulgaria dar GPL-ul vine din Romania...

ZIlele astea poate o sa fac o tura pina acolo sa vedem care mai e pretul.... Desi este neconvenabil, intrucit la vama trebuie sa platesti vigneta lor. In plus n poti deconta bonul in romania....

Parerea mea este insa alta: pretul e tinut sus artificial in europa de est tocmai de catre marile puteri din vest. De ce? Pai daca noi avem preturi mari la benzina , avem preturi mari la orice. Ori este inconvenabil pentru un investitor din vest sa vina in romania si sa ajunga sa plateasca taxe si altele mai mult decit in vest.... 

Cam asta e politica europeana de muls vaca: la ei e bine si propice pentru afaceri etc la noi totul e de kkt din cauza preturilor mari la combustibil care se reflecta in orice.

In plus, sus la guvern avem niste idioti. Ei au impresia ca avind pretul si implicit taxele mari la combustibil, se string bani mai multi la stat decit daca ar fi pretul mic. Total gresit, daca am avea preturi mici ar fi preturi mai mici la orice, am fi mai atractivi investitorilor externi, am fi mai atractivi turistilor etc etc ...

Stiu ca suna a teoria conspiratiei cumulata cu prostia conducatorilor dar din pacate cam asta e adevarul....

Omv ne scoate petrolul si ni-l revinde cumai mult decit il vind in austria....

 

+1 de la mine la comentariul tau. Este o cardasie mafiota la nivel inalt intre smecherii UE si pionii lor pusi tot de ei la conducerea tarii noastre, care vor sa ne tina in rahat tot timpul.

 

Trecem printr-o perioada grea noi cei cu gaz pe automobile. Au mai fost si o sa mai fie probabil. Eu am norocul ca am amortizat demult instalatia si atat timp cat gazul e pana la 75% din valoarea benzinei, merg pe gaz.

Si perioadele astea au rolul lor descurajant pentru altii care se gandesc la investitie, caci altfel si-ar monta multi instalatii si pretul ar creste enorm...acum se echilibreaza treaba, scade cererea de GPL si la primavara o sa revina ciclul.

 

Deocamdata stam rau.

Noi: 1,15 euro benzina si 0,67 euro gazul.

Bulgarii: 1,16 cu 0,50

Ungaria: 1,04 cu 0,78, la ei a fost si ramane inoportuna o instalatie de gpl.

Tot la ei se pare ca folosesc acelasi "dish" ca si noi, asta pentru colegul PaulG care cerea informatii despre pistol. Totusi adumitrachy a spus ca e nevoie de adaptor...Paul te rog sa ne confirmi aici cand te intorci care e situatia.

 

Sa facem si un schimb de preturi intre orase. Daca tineti minte acum ceva timp Luk au fost primii care au spart cartelul si au scazut sub 3 RON litrul de gaz, acum privatii le dau in cap cu 2,87-2,89. In Brasov am luat cu 2,83 de la OMV si Rompetrol.

Se poate deci sa se duca unde-i e locul, adica spre 2,50...dar pe la primavara cand scade cererea pe segmentul rezidential.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Prinderea" in Ungaria, e la fel ca la noi (daca prin adaptor se intelege piesa care se infileteaza, atunci da, iti trebuie si in Ungaria si in Romania - dar cum am spus, e aceeasi).

La Brasov e 2,75-2,8 lei cel mai ieftin GPL.

 

caci altfel si-ar monta multi instalatii si pretul ar creste enorm...

 

 

Teoretic daca ar fi multi cu GPL - fiind cererea mare - ar trebui sa creasca si oferta iar fiind multe statii, ar fi concurenta, deci preturile nesimtite ar disparea.

De-aia la Brasov nu creste pretul, ca nimeni nu are chef sa nu vanda. As vrea sa vad si eu care ar fi ala care ar creste pretul, in conditiile in care doar la iesirea spre Bucuresti sunt nu mai putin de 5 statii de GPL (din care unii dau bilete de tombola sau spalat gratis la un anumit numar de litri cumparati).

Orasele cu gaz scump probabil au putine statii, atfel nu imi explic ce-i cu preturile alea nesimtite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Bucurestiul nu are statii de gaz, atunci de restul oraselor ce sa mai spun ?

Nici vorba de lipsa de concurenta, sunt zone unde sunt pe o lungime de doar 100 m cate 4 skid-uri de GPL cu branduri diferite, pretul e la diferenta de maxim 5 bani !

Intre 2,87-2,92....

E clar ca sunt vorbiti sa tina toti sus pretul. Brasovul e o exceptie care confirma ca se poate un pret mai bun ca la Ploiesti sau Constanta langa rafinarii. Concurenta mare si cerere foarte mica e la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nu l-au ieftinit,ci doar il mentin de una la 3,16 lei la Lukoil si restul la 3,18 lei,in conditiile in care benzina era 5,04 lei la Petrom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!