Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

 

valpy67: E o iarna ca multe altele, in care doar cei care au amortizat deja instalatiile ies usor pe plus.

Restul nu-si amortizeaza mai nimic la 5,3 benzina si 3,3 gazu, cum e prin Ardeal.

 

Nu inteleg cum dreacu socotiti voi amortizarea...iarna masina nu consuma benzina ?? Sau tu o impingi iarna?

Cu cat consumul e mai mare cu atat amortizarea e mai buna... iarna intervine incalzirea motorului, dar si numai pe benzina e aceeasi chestie...

 

bestcopies: Problema este ca nu ai siguranta ca vreun magazin iti vinde piesa OES la pret corect, ci te pacalesc cu IAM la pret de OES. Din cauza asta merg cu actualele OEM-uri cat se poate de mult chiar daca o sa ma "certe" Lascarica :)

Eu stiu ca am alimentat de la statii serioase si sunt curate ambele.

Am facut doar o singura prostie sa schimb OEM cu IAM, acum astept sa se infunde ala si pun la loc OEM-ul.

 

Cele 2 magazine cunoscute deja , "gaz xxx", Buzau / Cluj sant ok din cite stiu...au marfa decenta la un pret corect...

Ca tu ti-ai luat teapa in service, exact cum stiu si eu cazuri e alta poveste...sa schimbi injectoare de 800RON si sa-ti puna filtru de hartie e de toata jena...

 

 

Nush cum ai "reusit" sa scrii cu litere de o schioapa...noi vedem bine si normal.

 

1. Daca faci un calcul matematic la un consum mediu iarna/vara de 8% benzina vs 10% gaz + 1 l benzina iti iese cam 41,6 ron vs 35,2 ron. ( am pus la 5,2 benzina si 3 lei gaz ca si preturi medii pe tara ). Deci cam 6 ron/100 km economie, 600 ron/10000 km sau amortizarea sumei de ~ 2500 ron (pret mediu instalatii turisme VAG) in > 40000 de km. Asta fara revizii si consumabile. Eu nush cum pana mea (vorba ta) ti-a iesit tie la 18000 de km cu preturile actuale..........

 

2. De hartie speciala sunt si OES-uri in lichid Lascarica, nu se mai pun de sita metalica de ani buni.

Cat depre service, recomandarea a fost chiar a ta, daca iti aduci aminte... :exclaim:

Vezi pe topic mai in spate. Dorelul lu' peste prajit unde mi-ai recomadat.

Nu-i spun numele ca sa nu-i fac antireclama, dar in Bucuresti nu ai firme la care sa apelezi.

Am trecut pe la cateva sa imi fac impresie (proasta) si am plecat cum am venit.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Eu am facut calculul pt majoritar urban. Chiar si la 50-50 nu scoti consum de 8 la un motor clasic de 1.6l. E peste 9...

Cine merge majoritar extern face si multi km...pe extern se amortizeaza mai greu... Dar sant foarte multi ca si mine de ex, care fac 15-17k/an dar 90% urban...

2. Era vb de filtru de gazos de hartie...

3. In Bucuresti nu cred ca am recomandat eu un service , poate o sugestie... Mai ales pt BRC...singurul pe care l-as pune pe lista ar fi cei cu AGC ... Si aici as avea o mica rezerva...pt nimeni nu poti garanta 100% , in sensul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii am si eu nevoie de ajutor. In concediul care va urma voi merge in Budapesta cu siguranta si poate voi da de acolo o fuga pana in Viena. Masina mea are rezervor de 44 l, deci o autonomie cam de 360-380 km deci va trebui cu siguranta sa alimentez. Traseul meu este Timisoara-Cenat-Mako-apoi pe autostrada pana la Budapesta) iar in caz de excursie la Viena tot pe autostrada. Ma puteti sfatui cei care ati umblat pe aceste meleaguri unde gasesc statii GPL bune(stim cu totii ca poate exista gaz bun sau prost) ca eu pana acum nu am iesit din tara cu masina pe gaz decat distante care sa nu necesite alimentari externe. Si imi trebuie cumva adaptor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un Agip cu gaz pana in Budapesta pe M5 dupa ce treci de Szeged, si inca unul pe M1 parca.

Nu am vazut MOL cu GPL sau nu am bagat de seama.

De adaptor nu cred ca ai nevoie, eu am mers pe motorina cu masina de job si nu am fost sa vad pistolul.

Iesi ca pret sub gaz daca mergi pe autostrazi cu 120-140 km/h.

6,5-7 l motorina vs 12 l gaz.

 

Acum gazul e mult mai scump la HU, cam 0,85 EUR vs 1,17 motorina sau 1,11 benzina.

Deci gaz mai scump ca la noi si benzina + motorina mai ieftine.

Tendinta incepe asa cam de pe la Sibiu spre granita si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu cu tendinta in Romania ca o simt de pe aici de la mine din TM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: Pretul petrolului e azi 59 USD: http://www.gazonline.ro/

In vara era 110 USD.

In vara aveam gaz cu 2,87 in Bucuresti, azi cu 2,89.

Cred ca asta spune totul despre hotia indivizilor care sunt in sistem.

 

La tine e jale, ma uit acum, 3,22 gaz si 5,18 benzina, pe Sagului.

Pffff.........

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3,2 gaz si 5,23 benzina aseara la Luk in complexul studentesc. Cand mi-am luat prima masina barilu era 95 $ si la pompa lasam 4,5 ron, deci nu are rost...ne umplu astia de accize, oricum in curand voi fi in dilema ce  e mai avantajos sa merg pe Gaz sau sa profit de pret si sa le dau ocazia injectoarelor de benzina sa mai ruleze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Motivul e simplu...astia aduc cu totii gazul din 2 locuri, de la ploiesti sau de la malul marii, cu cat cresc numarul de km de la rafinarie cu atat creste pretul ca o cisterna vine si alimenteaza maxim 3 statii.

 

In Mangalia e 3.25 iar in Constanta e 2.95 lei/l :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii am si eu nevoie de ajutor. In concediul care va urma voi merge in Budapesta cu siguranta si poate voi da de acolo o fuga pana in Viena. Masina mea are rezervor de 44 l, deci o autonomie cam de 360-380 km deci va trebui cu siguranta sa alimentez. Traseul meu este Timisoara-Cenat-Mako-apoi pe autostrada pana la Budapesta) iar in caz de excursie la Viena tot pe autostrada. Ma puteti sfatui cei care ati umblat pe aceste meleaguri unde gasesc statii GPL bune(stim cu totii ca poate exista gaz bun sau prost) ca eu pana acum nu am iesit din tara cu masina pe gaz decat distante care sa nu necesite alimentari externe. Si imi trebuie cumva adaptor?

Gasesti GPL pe autostrada la Mol innainte de Budapesta . Iti trebuie adaptor obligatoriu peste tot. Desi lumea spune ca pe Austria este gpl peste tot, vezi ca cel putin pe autostrada nu vei gasi (repet, poate nu l-am vazut eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ani in urma cand am mers in Italia via Budapesta-Viena gplul era bun oriunde si nu mi-a trebuit niciun adaptor. In schimb in Austria nu erau pompe pe autostrada de gpl si a trebuit sa alimentez facand plinul chiar la ultimul Peco inainte de a iesi din Ungaria spre Viena astfel ca mi-a ajuns gazul pana la Udine in Italia unde era gpl mai peste tot.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca o sa scada si pretul GPL si atunci o sa va revina zambetul e buze :)

Parerea mea e ca oricat de putin ai castiga din diferenta GPL/benzina, tot castig se numeste. Si inca ceva... instalatia GPL este singura care se poate numi INVESTITIE intr-o masina, si nu o cheltuiala. Nu uitati asta, aviz amatorilor de tuning body, performance sau audio, care baga mii de euro in masini si apoi se plang de carburanti scumpi.

Modificat de bestcopies
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neg acest lucru, am tras o linie si am deja cu instalatia gpl(care initial a fost montata pe un ford si care apoi am pus-o pe golf) 40000 km si nu ma plang catusi de putin, am scos banii cu varf si indesat, sau cum zic unii nu neaparat ca am cheltuit mai putini bani pe luna pe combustibil, dar am putut sa iau de multe ori o harta sa pun degetul pe ea undeva si sa imi fac o excursie de 1-2-3 zile fara sa ma gandesc prea mult, sau cum o faceam in trecut la partea de consum.

 Ceea ce ziceam eu e ca avand in vedere pretul benzinei in scadere voi lua in calcul sa merg si pe benzina pentu a mai dezmorti injectoarele de benzina mai mult ca deobicei, pentru a reinnoi total benzina din rezervor si pentru a mai regla hartile de injectie dupa mai multi km pe benzina dupa care sa refac reglajul, desi sunt multumit de el, dar poate ca am un consum cam mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca o sa scada si pretul GPL si atunci o sa va revina zambetul e buze :)

Parerea mea e ca oricat de putin ai castiga din diferenta GPL/benzina, tot castig se numeste. Si inca ceva... instalatia GPL este singura care se poate numi INVESTITIE intr-o masina, si nu o cheltuiala. Nu uitati asta, aviz amatorilor de tuning body, performance sau audio, care baga mii de euro in masini si apoi se plang de carburanti scumpi.

N-o sa scada nemernicii nimic din pretul gazului ca acum e momentul sa faca aia mare,intrucat de la rafinarie oricum iese mai ieftin si gazul precum benzina si motorina dar la pompa e pretul vechi. Deja benzina azi la Petrom este 5,08 lei,iar gazul tot la fel 3,18 lei. Asta-i,niste ticalosi.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum sa nici nu ne apucam sa ne ofticam prin comparatii pentru ca oricand daca facem calcul si iesim mai ieftin putem trece pe benzina(desi ar mai trebui sa scada inca aproape 1 ron ca sa fie rentabil, plus de asta...sa ne amintim ca pana la ieftinirile de acum ale benzinei pretul benzinei a crescut cu aprox 1,5 ron in ultimul an iar gazul a ramas la acelasi pret, si atunci cine isi batea cu caramida in piept? Noi gazarii pentru ca ne bucuram ca aia sufera si noi avem acelasi pret. Exceptie fac cei care si-au pus instalatia in aceasta perioada intrucat pretul instalatiilor a crescut cam cu 300-400 ron in lunile de dupa acciza lui Ponta pt acelasi tip de instalatie, dar nu trebuie sa dispere nimeni, intrucat nu dureaza mult si preturile vor creste din nou...voi nu va uitati la stiri care este defapt motivul scaderii pretului barilului de petrol? Credeti ca au gasit o rezerva incomensurabila de petrol si de aceea s-a injumatatit efectiv pretul barilului? Ca au gasit un pestisor de aur care da din coada si iese petrol pe teava? NU! Sunt cateva tari afectate de aceasta scadere, cateva europene, sau sub controlul celor mai mari, si Rusia...iar din cauza scandalurilor, ca sa nu le taie robinetu de gaz la nemti, astia din UE si aia din SUA s-au hotarat sa falimenteze indirect Rusia, scazand pretul barilului, obligandu-i astfel sa il scada si ei...si vedem cu totii ca rubla s-a devalorizat crunt, de 3 ori aproape...aia sunt bagati acum in criza,, e ca si cum in decurs de o luna la noi un euro nu ar mai fi 4,5 ron ci 12 ron, iar pretul barilului va scadea in continuare pana cand rusii isi iau jucariile din Ucraina si pleaca, iar apoi va reveni la loc, si cel mai probabil va fi o revenire brusca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va reveni nimic,astia mai degraba mor de foame ca in al doilea razboi mondial sau fac razboi total decat sa fie invinsi... Iar la noi sa scada draqului pretul si la gaz precum benzina si motorina,nu sa ne fure pe noi zi de zi care am investit 2500-3000 lei intr-o instalatie gpl ca sa putem merge mai econom.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa spui ca pretul ar trebui sa scada doar pentru ca ne-am pus unii instalatii? Nu te-a obligat nimeni sa iti iei masina, si nu te-a obligat nimeni sa iti pui gaz (implicit masina sa nu fie pe diesel). Nimeni nu va fura la pret, se numeste afacere, iar oricine dintro afacere vrea sa scoata maximul de profit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e sa critici de ce nu critici si pe cel care ti-a montat ca a crescut pretul? in martie 2013 am montat instalatia pe masina mea cu 2300 ron si pretul la montator s-a pastrat pana prin martie 2014, in aprile 2014(dupa ce a crescut cererea din cauza lui Ponta) aceeasi instalatie, pe aceeasi masina si la acelasi montator a crescut la pret la 2800 ron. Asta e afacerea, dupa cum zice colegul Paul, daca toti am gandi ca tine nu am fi decat niste frustrati vesnic nemultumiti, si restul s-ar mira ca ne vad la stirile de la ora 5 ca ne dam sfoara dupa gat. Asta e afacerea, tu si acum mergand pe gaz esti mai econom decat pe benzina, iti recuperezi momentan banii mai greu, dar ii recuperezi, si dupa cum am zis, stai linistit ca in maxim o luna va creste iar pretul, ca ei tintesc Rusia, dar in acelasi timp isi dau si lor cu pumnul in oo (ma refer la americani nemti si altii care sunt afectati de acest pret) si nu vor risca propria integritate economica prea mult timp daca vad ca rusii se tin tare pe pozitie. si la fel cum a zis colegul Paul, puteai sa iei diesel, si cand pretul era mare la motorina de ex un Citroen C4 din famile are acelasi cost/ km ca si golful meu pe gaz, deci el acum se da mai ieftin decat mine, dar nu ma apuc sa ii dau foc  :icon_bounce:  :))  :biggrin:

 

P.S. in Cluj in luna feb anul trecut gazul era 3.35- la fel si in Timisoara, iar acum in ambele e 3,2, iar pretul asta e de prin aprilie cand benzina se scumpea, gazul se ieftinea. :cool:

 

p.s.2 am mai zis gazul depinde ft mult si de departarea de rafinarie, tu ca si mine esti departe de ploiesti sau de alea de pe litoral. De ex in pitesti, si pe la capitala litrul de gaz se invarte pe la 2.9-2.95, si asta ii datorita logisticii, si poate cu timpul va aduce o scadere datorita costurilor de transport a gazului, dar sigur va fi de 5-10 bani

Modificat de PaulG91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o benzinarie Petrom care in fiecare weekend scade pretul la gaz cu aproximat 10 bani, de la 3.32 la 3.22, la fel scade si la benzina dar nu mai tin minte cu cat anume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e sa critici de ce nu critici si pe cel care ti-a montat ca a crescut pretul? in martie 2013 am montat instalatia pe masina mea cu 2300 ron si pretul la montator s-a pastrat pana prin martie 2014, in aprile 2014(dupa ce a crescut cererea din cauza lui Ponta) aceeasi instalatie, pe aceeasi masina si la acelasi montator a crescut la pret la 2800 ron.

 

Acum poate sa o vanda si cu 10 milioane si tot nu o cumpara nimeni. Adio instalatii GPL pentru o buna perioada de acum incolo.

Cine spune ca rusii sunt prosti si pleaca de unde au pus bocancul, se inseala amarnic. Mor de gat cu tine decat sa se dea invinsi, exact cum spune valpy. Istoria a demonstrat-o.

Pretul barilului o sa mai stea asa ceva vreme, dar dupa cum vedeti poate sa fie si la sfert ca la noi hotii fac aia mare pe spinarea voastra si vand gunoiul asta de reziduu petrolier numit GPL la pret de lux.

 

In orasele unde gazul e peste 60% din pretul benzinei, a merge pe gaz este paguba, nu profit !

Cred ca un boicot la nivel local le-ar face "bine" ticalosilor.

Mi-as cumpara un diesel de 1000 de euro si intr-un an as iesi mai bine cu cheltuielile decat sa cumpar gaz la pret de lux.

Modificat de recxd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici sunt de acord cu tine cu pretul gazului si ca teoretic puteau sa il scada si pe ala si ca probabil daca nu as fi avut instalatie acum nici nu as fi pus, dar eu nu ma refeream ca pretul va fi asa pana cand mor rusii de gat cu tine, ma refeream ca pierderile economice ii afecteaza si pe americani, si pe aia din tarile nordice, Mexic si altele, si daca vor vedea americanii ca rusii nu cedeaza o sa inceteze sa mai tina fortat pretul barilului scazut, ca risca sa se bage ei in criza si Rusii sa nu cedeze...si nu vor merge asa de departe, ca tin mai mult la propriul cur decat sa ii faca pe rusi sa sufere(la fel cum ai zis aia is obisnuiti cu suferinta...cam ca si noi romanii) 

Si cu siguranta Diesel-ul de 1000 de euro te va costa de te va indoi in un an, si va avea mai multe probleme  decat are masina actuala cu gaz....dar aici depinde de campul vizual si de felul in care vede fiecare lucrurile, daca vede doar in fata ca un cal si nu ia in considerare decat un aspect isi ia diesel la 1000 euro, pana la vara ii schimba o pompa de inalte si vreo 2 injectoare, injura la diesel, se scumpeste iar motorina, isi da seama ca desi e diesel ii consuma 9 in oras si pe gaz vechea masina ii lua 12, face un calcul, isi da un pumn in bile, si apoi iar vine la benzina si gaz....si tot asa, sau e capabil sa vada imaginea de ansamblu, se bucura de pret mai mic pentru moment, mai ales ca e iarna si oricum merge mai mult pe benzina, si gata

Modificat de PaulG91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa schimbam un pic topicul si sa faceti o fapta buna de craciun :)) Am o problema si este urmatorea : in momentul cand comut de pe gaz pe benzina si invers imi da sa moara motorul, imi da o corectie pe lambda de te sperii, dar apoi isi revine la normal. A incercat acum ceva timp Moog sa repare ceva, a mers okay pentru o perioada si acum face la fel. Mentionez ca saptamana trecuta am mers 100+ km doar pe benzina pentru a curata injectoarele si a vedea daca rezolv ceva, dar nimic. Masina merge impecabil pe benzina, doar cand dau drumul la gaz o ia razna. Am sa pun mai jos un video demonstrativ :
 



La secunda 3 comut pe gaz, iar la secunda 20 comut pe benzina. La comutare pe benzina se vede o fluctuatie destul de mare a turatiei.

Si alta idee ar fi ca si pe gaz, imi da corectii foarte mari si iarasi nu stiu de ce. Pun o poza cu asta: 

20141219_135607.jpg

Va rog ajutati-ma cu idei si pareri ca nu stiu ce sa ii mai fac. Va multumesc anticipat :D

  Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e

 

daca e sa critici de ce nu critici si pe cel care ti-a montat ca a crescut pretul? in martie 2013 am montat instalatia pe masina mea cu 2300 ron si pretul la montator s-a pastrat pana prin martie 2014, in aprile 2014(dupa ce a crescut cererea din cauza lui Ponta) aceeasi instalatie, pe aceeasi masina si la acelasi montator a crescut la pret la 2800 ron.

 

Acum poate sa o vanda si cu 10 milioane si tot nu o cumpara nimeni. Adio instalatii GPL pentru o buna perioada de acum incolo.

Cine spune ca rusii sunt prosti si pleaca de unde au pus bocancul, se inseala amarnic. Mor de gat cu tine decat sa se dea invinsi, exact cum spune valpy. Istoria a demonstrat-o.

Pretul barilului o sa mai stea asa ceva vreme, dar dupa cum vedeti poate sa fie si la sfert ca la noi hotii fac aia mare pe spinarea voastra si vand gunoiul asta de reziduu petrolier numit GPL la pret de lux.

 

In orasele unde gazul e peste 60% din pretul benzinei, a merge pe gaz este paguba, nu profit !

Cred ca un boicot la nivel local le-ar face "bine" ticalosilor.

Mi-as cumpara un diesel de 1000 de euro si intr-un an as iesi mai bine cu cheltuielile decat sa cumpar gaz la pret de lux.

 

Apropo de masina de 1000 de euro diesel se dovedeste ca iese mult mai eficient ca pret la combustibil precum spui tu fata de gpl-ul la pret lux uite aici si cum http://stirileprotv.ro/stiri/social/sase-portii-de-cartofi-prajiti-sau-20-de-kilometri-parcursi-cum-scad-soferii-costurile-inlocuind-motorina-cu-ulei-de-gatit.html  :D

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut un dute-vino Baraolt-Cluj-Baraolt, cca. 510 km, media 7,38 l/100km. Gaz bun la Sighisoara Lukoil 2,84 lei/litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#PaulF te chinui degeaba. nu o sa te bage nimeni in seama. Topic-ul asta a devenit de toata jena. iar cine ar trebui sa opreasca asemenea discutii care nu au nimic in comun cu GPL nu il mai intereseaza ca nu are nici un avantaj.

 

mai sunt putini oameni care stiu ceea ce vorbesc si care sunt dispusi sa ajute fara un venit financiar.

 

 

stiu ca acest mesaj va fi stere ca nulte altele......si iar voi fi banat.....macar va urez de acum

 

Sarbatori Fericite :icon_rendeer:

Modificat de catalin_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!