Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Daca discutam exclusiv de BRC, ori e filtrul venit cu instalatia adica filtru BRC ori e unul schimbat de service sau cumparat de tine si scrie tot BRC pe el care ar fi diferenta ? E OEM sau OES/IAM etc...?

Daca nu e contrafacut nu ar trebui sa scrie BRC pe el... poate ceva de genul "BRC made by Certools"...dar daca e BRC MTM deja discutam de componenta originala...

Iar astea sant scumpe de oriunde le-ai lua...cel putin la BRC...

Ca exista alte variante ceva mai slabe dar mai ieftine compatibile e alta poveste...

Componente de BRC nu as aduce pt ca sant relativ putine cereri... majoritatea care a pus BRC pe masina nu se caliceste la 100 RON la 15-20.000km, iar restul vor moca...ca inlocuitor decent am filtre cu fibra de sticla, dar si asta cu atentionarea clientului...recomandarea e OEM cel putin pt BRC ...vrea moca sa caute in alta parte...

Nu neg ca sant destule service-uri care sar calul la preturi, dar nu imi e rusine nici cu clientii... ca exemplu, sa ajungi sa speli/cureti filtrul de stare lichida de x ori e deja prostie mai mare decat permite legea...si dupa aia sa te intrebi de ce merge masina patrat e prea de tot...si sant destui asemanatori...

Cererea e pe ieftineli...turcisme/chinezarii nu ma pasioneaza...iar restul au pretul pe masura...prefer marfa de calitate...

Cri-Cri : corect e "multe succesuri" :)

 

Bebe : recomandat e Zenit Pro ...daca faci peste 20-30k/an merita si varianta cu injectoare Hana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a spus montatorul dar am uitat, cum ca un filtru se schimba la 15k si celalalt la 30k. Ma poate lamuri cineva care ce si cum ? 

Instalatia este BRC. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este...cel de stare lichida la 15k si cel de faza gazoasa la 30k...valabil pt aproape orice instalatie GPL ...recomandat chiar mai devreme...mai ales pt cei cu injectoare scumpe gen BRC, MED, Hana, Keihin etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Pentru Moog o intrebare.Pe ce motoare se preteaza sa se monteze picurator si daca intr-adevar este necesara aceasta instalatie suplimentara?Multumesc anticipat!

Modificat de sergiu2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni se mai ieftineste si gazul vreodata daca benzina iar se ieftineste la noapte? Pana acum gazul vad ca nemernicii astia nu il mai ieftinesc la naiba precum benzina. Mai ca @recxd are dreptate ca nu se mai merita daca in stilul asta se va merge cu preturile la gaz,iar benzina tot mai ieftina...

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca tigaile noastre nu au nevoie mortala de picurator.Multumesc  pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca s-a discutat despre filtre pe pagina anterioare si cat de "originale" sunt unele si cat de usor se gasesc sau nu.

Am gasit in cateva locuri iar preturile mi se pare ok, ce parere aveti ?

 

http://rmg-shop.com/set-filtre-instalatie-gpl-brc-model-nou-original

http://gaz-magazin.ro/26-set-filtre-gpl/143-set-filtre-instalatie-gpl-brc-originale.html

 

@sergiu2010

 

Te referi cumva la FlashLube ?

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce tigaie :)

Esti pe forum VAG in semnatura ai Matiz :) si in realitate ce ai ?

In principiu pe gama VAG nu sant probleme...

 

Neohq par a fi ok...unul din ei explica si ceea ce spuneam eu mai sus...apropo de bumbac etc...cel putin pe gaz magazin cred ca au componente ok...e tot din Buzau "patria" BRC-ului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa pun chinezarii de filtre si din cate stiu si cel original cu care a venit instalatia tot de bumbac ii. Din cate am vazut ambele site-uri sunt din Buzau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as da cu banul as merge pe gaz-magazin :) respectivul stiu ca era activ pe forumuri si lasa impresia ca stie ce spune, si parea serios...

Mai departe...pozele par a fi ~ la fel...

 

Mai multe detalii pe gaz.... inclusiv cod produs care , culmea sant de BRC :) etc...si feedback de la un client...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu  unul nu ma calicesc, dar sa dau 60 lei pe filtre certools si 90 lei manopera nu sunt de acord. De acord sunt sa dau 100 lei pe filtre OEM si 50 lei pe manopera, ca e treaba de 15 minute. Filtrul de stare gazoasa era super curat, nu se vedea absolut nimic pe el, cel de lichid avea mizerie filtrata in el.

Eu doar am vrut sa subliniez faptul ca pe schimbul a doua filtre de 15-20 lei am ajuns sa platesc 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, eu o sa mi le schimb singur deci imi convine sa cumpar variantele OEM chiar daca is putin mai scumpe.

Am acces la filtre foarte usor sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti-au pus filtre slabe si ai platit ca pt oem e alta poveste.

150RON pt filtre de calitate brc nu ar fi enorm.

Cat despre "cat e manopera" deja intram intr-o zona subiectiva cu destule variabile gen "bun simt din partea montatorului" , "zgarcenia clientului" etc...

Banc ajutator: eu preferam sa-mi aduc filtre bune dar manopera era a service-ului...de la caz la caz, exista riscul ca dupa revizie sa ai pierderi pe la coliere, pe la conducte etc...de ce sa-mi fac ziua "frumoasa"? Pt 40-50RON?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca asta ai ales sa faci Lascarica, asuma-ti responsabilitatea si pentru juma de milion, ca unii muncesc o zi intreaga pentru banii aia !

Asa, spuneai de filtre spalate, recuperate...da eu unul am scris la vremea respectiva, am pus si poze sa se vada rahatul de filtru (lichid) schimbat si vechiul filtru pe care il recuperez. Diferenta de calitate este enorma. De fapt mi s-a montat un filtru de 1 euro IAM si am platit juma de milion cu manopera de schimbare. Si am mers pe recomandari, la un service din Bucuresti....prima si ultima data.

Asta ca sa demonstrez "buna hotie si calicie" a indivizilor pusi pe capatuiala din Romania noastra minunata.

Si ce ai cu omul cu Matiz ? ai uitat de unde ai plecat :)

 

cri-cri: Multumim pentru lista de preturi, e buna ca sa vedem doar preturile, nu si discounturile oferite catre diversi distribuitori.

Un exemplu: Set filtru lichid + gazos fac 18,4 EUR fara transport din Italia si TVA RO, iar aici sunt vandute cu 17,7 EUR fara TVA.

Deci discountul este mare fata de preturile de lista, altfel pretul de lista + transport + TVA + margine era mult mai mare de 22 de EUR.

Eu lucrez de ani buni in vanzari si confirm ca se poate ajunge si la 70% discount din pret de lista.

 

valpy67: E o iarna ca multe altele, in care doar cei care au amortizat deja instalatiile ies usor pe plus.

Restul nu-si amortizeaza mai nimic la 5,3 benzina si 3,3 gazu, cum e prin Ardeal.

 

bestcopies: Problema este ca nu ai siguranta ca vreun magazin iti vinde piesa OES la pret corect, ci te pacalesc cu IAM la pret de OES. Din cauza asta merg cu actualele OEM-uri cat se poate de mult chiar daca o sa ma "certe" Lascarica :)

Eu stiu ca am alimentat de la statii serioase si sunt curate ambele.

Am facut doar o singura prostie sa schimb OEM cu IAM, acum astept sa se infunde ala si pun la loc OEM-ul.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chisinau ---> gaz 2,45 RON , benzina 4.20.Cum era treaba cu mersul pe gaz? :D

 

La pretul asta cred ca o sa fac niste drumuri exterioare pe benzina , ca nu iese cu mult mai scump.

Modificat de danutzZeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca asta ai ales sa faci Lascarica, asuma-ti responsabilitatea si pentru juma de milion, ca unii muncesc o zi intreaga pentru banii aia !

 

Eu ziceam de vremea cand nu eram implicat direct in asta...cand service-ul era al altuia...ca si acum cu restul reviziilor masinii , cumpar piesele si ma duc la mecanic sa le schimbe...

Pun ce vreau eu, lui ii platesc manopera etc...asta ca sa nu iei teapa cum spui tu cu filtre de 0.5euro in loc de componente originale...

 

Asa, spuneai de filtre spalate, recuperate...da eu unul am scris la vremea respectiva, am pus si poze sa se vada rahatul de filtru (lichid) schimbat si vechiul filtru pe care il recuperez. Diferenta de calitate este enorma. De fapt mi s-a montat un filtru de 1 euro IAM si am platit juma de milion cu manopera de schimbare. Si am mers pe recomandari, la un service din Bucuresti....prima si ultima data.

 

Culmea ca nu despre tine era vorba :)  

 

Asta ca sa demonstrez "buna hotie si calicie" a indivizilor pusi pe capatuiala din Romania noastra minunata.

Si ce ai cu omul cu Matiz ? ai uitat de unde ai plecat :)

 

Nu am nimic cu omul ...iti da cu virgula ? Era discutia de masina si eventuale probleme cu supapele... si asta depinde de masina...in profile are Matiz si e pe VW forum...sant destui care se intereseaza pt alte masini eventual al prietenilor...

 

 

valpy67: E o iarna ca multe altele, in care doar cei care au amortizat deja instalatiile ies usor pe plus.

Restul nu-si amortizeaza mai nimic la 5,3 benzina si 3,3 gazu, cum e prin Ardeal.

 

Nu inteleg cum dreacu socotiti voi amortizarea...iarna masina nu consuma benzina ?? Sau tu o impingi iarna?

Cu cat consumul e mai mare cu atat amortizarea e mai buna... iarna intervine incalzirea motorului, dar si numai pe benzina e aceeasi chestie...

 

bestcopies: Problema este ca nu ai siguranta ca vreun magazin iti vinde piesa OES la pret corect, ci te pacalesc cu IAM la pret de OES. Din cauza asta merg cu actualele OEM-uri cat se poate de mult chiar daca o sa ma "certe" Lascarica :)

Eu stiu ca am alimentat de la statii serioase si sunt curate ambele.

Am facut doar o singura prostie sa schimb OEM cu IAM, acum astept sa se infunde ala si pun la loc OEM-ul.

 

Cele 2 magazine cunoscute deja , "gaz xxx", Buzau / Cluj sant ok din cite stiu...au marfa decenta la un pret corect...

Ca tu ti-ai luat teapa in service, exact cum stiu si eu cazuri e alta poveste...sa schimbi injectoare de 800RON si sa-ti puna filtru de hartie e de toata jena...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca aici la noi in nord estul tarii astia isi bat joc de noi cu pretul la gpl de 3,18 lei cel putin aici la mine,iar in Tg Neamt 3,45 lei in conditiile in care benzina si motorina a scazut vertiginos la 5,2 lei. Normal pretul acum la gpl ar trebui sa fie de 2,7 lei maxim 2,9 lei conform pretului actual al benzinei si motorinei.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit in timisoara e 3.21, dar pe masura ce merg catre centrul tarii si spre sud scade. In Valea jiului e 2,95 la omv. Motivul e simplu...astia aduc cu totii gazul din 2 locuri, de la ploiesti sau de la malul marii, cu cat cresc numarul de km de la rafinarie cu atat creste pretul ca o cisterna vine si alimenteaza maxim 3 statii. Asta mi-a zis un angajat LUK din Cluj ca nu mai e ca pe vremuri ca vine marfarul cu cisterne de gaz in gara, si de acolo e transferat in cisterne si apoi in statii. Nu, in general o masina pleca de la Ploiesti si venea si alimenta LUK-urile din cluj.

 

 

Colegii am si eu nevoie de ajutor. In concediul care va urma voi merge in Budapesta cu siguranta si poate voi da de acolo o fuga pana in Viena. Masina mea are rezervor de 44 l, deci o autonomie cam de 360-380 km deci va trebui cu siguranta sa alimentez. Traseul meu este Timisoara-Cenat-Mako-apoi pe autostrada pana la Budapesta) iar in caz de excursie la Viena tot pe autostrada. Ma puteti sfatui cei care ati umblat pe aceste meleaguri unde gasesc statii GPL bune(stim cu totii ca poate exista gaz bun sau prost) ca eu pana acum nu am iesit din tara cu masina pe gaz decat distante care sa nu necesite alimentari externe. Si imi trebuie cumva adaptor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Onesti (BC) este 3 lei lintrul de GPL.

@Moog Eu nu am zis ca m-au pacalit, ci ca mi-au pus filtre Certools in loc de filtre BRC. Pai cu filtre BRC dadeam pe putin 200 lei la revizie... Eu m-am plans ca mi-au luat diferenta de la 65 lei la 150 lei MANOPERA pentru 15 minute de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!