Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

A trecut concediul si chiar am foarte mult de munca, vb. peste un an si sper sa dati sfaturi bune si corecte oamenilor cu probleme.

Cu Moog nu am nimic doar am incercat sa-mi exprim punctul de vedere si chiar este ceva laudabil ajutand oameni.

Am montat si rusesti destule, era o problema cu conurile care nu se potriveau perfect de la italieni si trebuia luate la frecat.

Cum am spus si mai sus nu am nevoie de reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am achizitionat de curand o Octavia II 1,6 mpi automata, din pacate consumul este undeva in jur de 12,13L benzina / 100km (merg numai in Bucuresti) si am decis sa montez o instalatie GPL.

Intrebarea mea la voi este: Ce instalatie GPL sa pun pentru a fi pe deplin multumit, am vazut ca unii recomanda Tomasetto altii Prins... etc

Ar mai fi un aspect (mai degraba de ordin estetic) nu as vrea acel comutator sa fie cel "patratos" negru... pare atat de invechit, am vazut ca cei de Prins au comutatoare ceva mai estetice.

Precizez ca bugetul meu este undeva in jur de 3000 lei si verau rezervor toroidal..

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinarsenie

Salut gabigpl, astept nr. de tel. sa ma duc la persoana respectiva. multumesac.


Comutatoarele de la prins sunt destul de scumpe, http://nagaz24.pl/switches_45,c,590,p,en.html?producer=53&cp=1, uita-te pe site si iti alegi in functie de buget ce comutator vrei, nu stiu daca orice comutator va functiona cu orice instalatie gpl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am achizitionat de curand o Octavia II 1,6 mpi automata, din pacate consumul este undeva in jur de 12,13L benzina / 100km (merg numai in Bucuresti) si am decis sa montez o instalatie GPL.

Intrebarea mea la voi este: Ce instalatie GPL sa pun pentru a fi pe deplin multumit, am vazut ca unii recomanda Tomasetto altii Prins... etc

Ar mai fi un aspect (mai degraba de ordin estetic) nu as vrea acel comutator sa fie cel "patratos" negru... pare atat de invechit, am vazut ca cei de Prins au comutatoare ceva mai estetice.

Precizez ca bugetul meu este undeva in jur de 3000 lei si verau rezervor toroidal..

Multumesc anticipat.

 

Consumul tau e belea pentru capitala cu CV automata ! ( asta daca mergi la orele normale, nu noaptea )

Cu gaz vei merge la doar 14-15% si spun "doar" din experienta. In oras o sa ai 15% in plus fata de benzina, in timp ce in extraurban vei merge cu + 30%.

O2 cu acel motor invechit de 1,6 nu mai e chiar Espero, care sa ajunga la 20% pe gaz in capitala cu CVA...au mai evoluat :)

Daca vrei ceva long-life mergi pe BRC sau Prins. Prima e mai accesibila si te incadrezi in bugetul tau...cred.

In plus comutatorul e dragut, rotund si zici ca acolo a fost pus de fabrica, vezi poze de la montatori.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Forin acum am pus fetele sa-l caute prin programari si-ti trimit mesaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinarsenie

multumesc gabigpl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin_O2, eu am montat BRC pe un Golf V(manual) care cred ca are acelasi motor ca si Skoda ta (BSE) si sunt multumit, scot un consum mixt de 10L/suta (Bucuresti ore de varf + extraurban). Am platit sub 3000 lei pe conversie.

Probabil acelasi rezultat as fi obtinut si cu Landi sau Stag, si as fi platit vreo 2-3 sute de lei mai putin.

 

Am si eu o intrebare pentru cei mai experimentati: Am observat un consum ridicat de ulei in ultima vreme - sa fie de vina mersul pe gaz sau pur si simplu a imbatranit masina?

Motorul este 1.6 MPI, are 110.000km si ii pun Castrol 5w30.

 

Noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@petrumot, consumul de ulei la generatia asta de motoare este reclamat de 90% din posesori cam dupa ce masina implineste 100.000 km. Nu are importanta ca merge cu benzina sau GPL, pur si simplu se intampla. 

Eu am implinit 100.000 de km saptamana trecuta si masina merge pe gaz de ~50.000 de km. Pana la ultima revizie (la 95.000km) nivelul pe joja era acelasi intre revizii, dar acum, dupa aproape 7000 de km parcursi parca a scazut 1-2 mm.

Parerea mea este ca GPL-ul nu are influenta asupra consumului de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinarsenie

Mai bestcopies, tu ori nu stii sa-ti faci calculul la consum, ori minti. Daca Moog sau alti meseriasi in gaz, nu ti-au raspuns, au facut-o din politete sau diplomatie.

In primul rand consumul la gaz se face de la gol la gol, adica lasi sa se goleasca butelia de gaz, te duci si faci plinul buteliei si mergi pana se consuma gazul, iar apoi iti faci calculul.

In al doilea ran eu zic sa-ti pui buzii de gaz ca atunci vei consuma numai 2 l de gaz :D :D :D.

In al treilea rand ai spus ca ai facut 365 in afara si 85 in oras, cu 85-90 lei gaz, hotaraste-te ori 85 ori 90lei, cand faci un consum trebuie sa spui exact catai bagat ca sa faci un calcul exact.

Din calculul tau care l-ai dat tie iti consuma 6.5 l/100km gaz, oras si afara, ceea ce nu cred, iar benzina tie ti-a consumat 5,5l/100km, iar nu este adevarat.

In al patrulea rand cand ai spus ca ai bagat de 85-90lei gaz( apr.30l gaz), mi-am dat seama ca tu nu stii sa faci consumul deoarece pe masina ta ai rezervor cil de 42l, sau toroidal de 43l, deci tunu ai umplut butelia.

 

Deci, fa-ti calculul cum te-am invatat si o sa vezi ca a ta consuma 8-9 litri gaz in afara.


scuze pe unde am mai ,, mancat" din litere, graba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la unii le cosuma asa bine de ce sa le stricam bucuria ? :)

Daca se inmultesc e nasol... vin alti incepatori si isi bat masina ca le consuma mult :)

Comutatorul de Prins arata bine ...de vreo 2000RON cel putin in plus :)

Pina in 3000 nu te apropii de Prins...stii bancu cu ciobanu si Mercedesu' ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@burlaco, mie imi consuma ceva mai mult, la ~7000km a trebuit sa-i mai pun un litru. Ce-i drept o chinui la turatii mari destul de des, si merg mult in Bucuresti (a-ntaia, a doua, frana).

Ai incercat 5w40 sau alte variante, ii scade consumul de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinarsenie

Salut Moog, mare dreptate ai, in Brasov ploua si nu am reusit sa trag harta cu motorul rece si sa fac ce am vorbit, sa vad maine cum va fi vremea.


Apropo, vad si eu un om corect, Florin_O2, care spune real cat consuma masina in oras, ii mai aud pe unii ca masina lor cu motor de 2 sau 2,2 benzina consuma  10-10.5l/100km in oras, cand ei habar nu au ca in cartea masinii, fabricantul da consum de 13 litri/100km in oras, iar noi stim ca fata de fabricant mai pui la consum 1-2 litri in plus.

Pentru cei care abereaza cu consum mincinos, sau luat consum de pe BC ( care nu arata bine), cine vrea sa stie exact cat consuma masina lui + uzura aferenta varstei, sa faca plinul ochi, adica pana se vede benzina la gatul busonului sa mearga 3-400km in oras sa se duca sa alimenteze la aceeasi pompa care a alimentat prima oara, sa umple rezervorul ochi sa vada cata benzina a intrat si dupa aceea sa isi faca consumul ( inmultest nr. de litri cu 100 si imparti la nr. de Km. si afli consumul exact ), ce arata pe BC, real nu este asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sant destule gaini care fac plinul la gaz merg 50km prin oras si fac iar plinul... si sant in extaz le consuma 4l%...urban...  :)

Am auzit si chestii si mai tari de genul ca uzual intra 35l in butelie...baga 20, merg 50km si fac plinul dupa aia...surpriza ca le intra 15l...deci concluzia ...pe gaz mergi moca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc PETRUMOT pt raspuns, nu am hatarat inca ce instalatie sa cumpar, dar promit ca dupa ce o montez revin si va spun modelul si consumul pe GPL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bestcopies, tu ori nu stii sa-ti faci calculul la consum, ori minti. Daca Moog sau alti meseriasi in gaz, nu ti-au raspuns, au facut-o din politete sau diplomatie.

In primul rand consumul la gaz se face de la gol la gol, adica lasi sa se goleasca butelia de gaz, te duci si faci plinul buteliei si mergi pana se consuma gazul, iar apoi iti faci calculul.

In al doilea ran eu zic sa-ti pui buzii de gaz ca atunci vei consuma numai 2 l de gaz :D :D :D.

In al treilea rand ai spus ca ai facut 365 in afara si 85 in oras, cu 85-90 lei gaz, hotaraste-te ori 85 ori 90lei, cand faci un consum trebuie sa spui exact catai bagat ca sa faci un calcul exact.

Din calculul tau care l-ai dat tie iti consuma 6.5 l/100km gaz, oras si afara, ceea ce nu cred, iar benzina tie ti-a consumat 5,5l/100km, iar nu este adevarat.

In al patrulea rand cand ai spus ca ai bagat de 85-90lei gaz( apr.30l gaz), mi-am dat seama ca tu nu stii sa faci consumul deoarece pe masina ta ai rezervor cil de 42l, sau toroidal de 43l, deci tunu ai umplut butelia.

 

Deci, fa-ti calculul cum te-am invatat si o sa vezi ca a ta consuma 8-9 litri gaz in afara.

scuze pe unde am mai ,, mancat" din litere, graba....

Florine, nu e cazul sa fii ironic. Nu vreau sa schimb bujiile din considerentul consumului neaparat. La 7,5-7,7 consum pe GPL imi convine. Motorul merge foarte bine, si rotund, nu a fi semne de slabiciune de la bujii. Numai ca au 7 ani si 88000 km.

Rezervorul meu intr-adevar este de 42l dar niciodata nu au intrat mai mult de 32l in el. Ma duc cu el gol-golut. Asa am facut consumul. La pompa pun tot timpul full. Daca atat intra, ce sa-i fac? 80% din 42 = 33,6 litri, deci pe aproape.

Caz concret: plecat full de la pompa, parcurs 425km pana cand nu a mai stat deloc pe gaz, alimentat din nou cu 32l. Fa-mi tu calculul consumului. Pe BC 6,2% benzina.

Vad ca parerile sunt impartite referitor la bujii: normale, GPL sau originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul consum intre 2 pompe: 5.16% (pe bord arata 4.5) 

De la 1 martie si pina azi am facut fix 5000 km. Media este 5.99% datorita vremii reci din martie -aprilie si a drumurilor f scurte.

insa chiar si asa fac un calcul: am consumat 300 litri cu un cost total undeva la 900 lei. mai pun 100 lei benzina . rezulta 1000 lei.

pe benzina as fi consumat 265 litri adica 1670 lei.

Rezulta o economie de 670 lei, bani care imi ramin in buzunar.... DECI EU IN 2 LUNI AM FACUT ECONOMIE DE 670 LEI 

 

Un coleg de mai devreme am vazut ca are o fabia. consum 7.6% gaz . la 5000km l-ar fi costat 1140 lei gazul + 100 benzina. adica 1240 lei

 

Deci intre priusul meu mare si greoi cu motor de 1,8  140 cp si 200kg baterii in portbagaj  si fabia lui cu motor de 1,2 si 64 cp   (care e totusi o masina sub medie ca dimensiuni si greutate) exista o diferenta de 240 lei. In favoarea mea.....

 

Ceea ce am scris aici e doar ca pura statistica, nu ca sa fac in ciuda nimanui. Deci va rog nu-mi sariti la cap .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello Moog,

 

La baza sunt electronis si am apreciat ce ai scris in acest forum.

Poate ma ajuti cu ceva sfaturi pe care le consider autorizate pentru conversie GPL.

Am un Nissan Juke cu 1.6 benzina, 16V, 86KW, aspirat, dublu injector (injectie pe fiecare valve admisie) cod motor HR16DE...lansat de Nissan in 2010 si pot spune ca daca nu vrei s-o calci mereu peste 130km/h e rezonabil la consum....mixt cam 7l/100km....problema e ca raspunde f bine la turatii ceea ce te invita la viteza , coroborat cu o stabilitate f buna.

 

In pricipiu este un motor de turatie cu 2 axe culbutor....trebuie tinut pe la 3000rpm ca sa se trezeasca samuraiul....f vivace peste aceasta turatie...

 

M-am tot orientat in piata si cred ca o solutie optima calitate/pret este un kit Tomasetto.

Am vazut ca te pricepi la ECU....

Crezi ca este suficient STAG 4?..sau e mai buna o versiune 300 premium ?...am vazut ca ar fi si ceva mai nou Q box.

Te rog o opinie autorizata...merita un calculator cu

 

Despre injectoare cred ca pentru astfel de motoare turate sunt de preferat cele ce ofera timpi de comutatie cat mai mici...Hana spre exemplu consider ca asigura un bun raport cal/pret.

 

Evident ca m-ar interesa un f bun "instalator" care pe langa "mana" sa cunoasca procedura de reglaj/verificare fara de care totul se fasaie....cum spuneai tu....

Poti avea scule de scule, daca n-ai un om care stie sa le asambleze si sa le regleze la punerea in functiune, esecul e garantat.

Am gasit prin Bucuresti o firma AGR...din cat ai reparat in urma instalatorilor crezi ca sunt ok ?

Am vazut ca exista in Pitesti un tip Radu pe care il recomanzi in partea de mentenanta...la montaj se baga ?

 

O sera placuta in continuare ,

Iahim59

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am mai cititi pe ici pe colo cum ca ar conta la ce presiune iti alimenteaza butelia in statii. In ce sens influenteaza acest lucru. Cantitativ? Se poate ca acest lucru sa influenteze modul in care indica ceasul de pe butelie?

 

O seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kye diferenta este de 240 RON la 5000km in favoarea ta...

Si 10.000euro minim diferenta in favoarea lui la pretul masinii...

La un calcul simplu 45.000RON difenta masina / 240 RON diferenta pret  consum * 5000km = 937,500 km ...cam multi km de parcurs pt amortizarea diferentei de pret ...

 

Iahim ai nr de telefon in profilul meu...

 

Vlad Ceasul de pe butelie indica nivelul lichidului din butelie nu are treaba cu presiunea...

Presiunea de la statie -daca e corecta- implica o alimentare mai greoaie si eventual cantitatea care intra la plin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinarsenie

bestcopies, nu te supara pe mine, dar nu asa se face consumul.    In privinta bujiilor gpl am glumit. :icon_confused:

 

Din ce mi-ai spus tu ai facut total pe dos ai facut ca la benzina, tu ai avut rezervorul plin ai consumat gazul ai facut 425km , te-ai dus si ai facut din nou plinul cu 32 l si ai facut calculul. TOTAL GRESIT.

 

Ti-am mai spus si iti repet inca o data: mergi pe gaz pana se goleste rezervorul, te duci si faci plinul, dai km. de zi la 0 si vezi cati km. faci cu cantitatea de gaz din rezervor, mergi pana se consuma, asa se face, o sa vezi ca vei avea o surpriza la ce consum iti iese.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine dupa ora 9:00 e ok?

 

Seara placuta,

Iahim59

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ moog Gindesti total gresit atunci cind expui in cit timp iti recuperezi investitia. EU NU VREAU SA IMI RECUPEREZ BANII PE MASINA ! Eu mi-am permis aceasta masina si de aia am luat-o. Nu ca sa-mi recuperez banii. Conform teoriei tale oamenii ar trebui sa-si ia masini fara optiuni si cit mai chele , nu de alta dar si-ar recupera banii mai repede.

Este chiar atit de greu sa iesi din tiparul asta al gindirii stricte?

E ca si cum eu iti zic ca mi-am luat tv led hd care are consum f mic comparativ cu un tv clasic iar tu insisti ca de banii aia imi luam un Opera sau Diamant alb negru si de restul imi ajunge de curent pentru 50 ani.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am montat pe masina o instalatie GPL AGC Compact cu butelie toroidala de 42 L.

Am o intrebare legata de butelia toroidala de 42l. Din ce am citit butelia este de 42L dar se incarca la maxim 80% din capacitatea ei, deci eu ar trebui sa am un volum real de 33.6L.

Dupa ce mi au instalat butelia am fost sa ii fac plinul si au intrat 36 litri gaz. Am mers cu el tot pana s a golit butelia dupa care am alimentat la alta statie cu 38,5 litri. Poate sa imi explice si mie cineva de unde diferentele acestea asa de mari. Normal cat ar trebui sa imi intre in butelie? este ok sa intre mai mult? se poate regla capacitatea de umplere a ei? am au auzit ca exista o supapa care trebuie sa decupleze cand ajunge la maxim. 

In ambele situatii au lasat pistolul sa opreasca singur, adica in momentul cand nu a mai intrat gaz.

 

O seara placuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai alimentat de la aceeasi pompa? Daca nu probabil ca de aici vine diferenta, or fi avind presiuni diferite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca exista presiuni diferite pot rezulta diferente asa mari? Sa inteleg ca nu se regleaza nimic legat de capacitatea de  umplere a rezervorului si difera doar presiunea de umplere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!