Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

am resetat adaptarile iar dupa 100km mersi numai pe benzina am urmatoarele valori, proaste dealtfel

 

k7e6.th.jpg

klxd.th.jpg

 

sa fie regulatorul de presiune?cum il testez si pe asta avand in vedere ca nu am manometru?

 

sau injectoarele infundate.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti furtunasul de vacuum si vezi ce se intampla.parerea mea ca daca ar fi fost de la regulator sau injectoare amestecul era sarac,nu bogat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de presiunea in rampa de benzina ...

Lui ii da aiurea pe benzina...

Eu as mai merge citeva zile numai pe benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am deja 100km in oras de cand tot merg pe benzina iar rezultatul este ceea ce am scris mai sus ! ltft aprox -8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca am mai scris pe aici... Eu am mers vreo 200 pana si a revenit....complet...

Poate fi si sonda imbatranita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul consum de iarna pe extraurban imi indica 9,5% pe extraurban...dom Voinea sa traiasca...e drept ca am urcat cu a 5-a unde inainte mergeam cu a 4-a. Trage f bine pe frig dar si din rezervor trage bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa.....

 

A venit revizia de 1000 km. Telefon, programare, prezentat la data si ora stabilite (23.12, orele dupa 14.00)

 

Revizia: bine ati venit, bine v-am gasit! multumit, merge? DA! scurgeri de gaz, miros? nu! ia sa vedem: se misca unul din baieti cu un detector, nimic.

 

OK! Carte service, stampila. Ne vedem la 15k! OK!

 

SARBATORI FERICITE!

 

Scurt si la obiect. Am folosit stilul acesta de relatare ca sa va faceti o idee despre cum au decurs "ostilitatile". O fi fost si din cauza sarbatorilor care se apropie, din cauza orei (dupa cum am zis, era 14 si trecute fix) din cauza faptului ca era ultima zi de lucru, pana dupa anul nou... nu stiu. Cert e ca m-au expediat. Bine, nici covor rosu nu aveam pretentia, dar totusi...

 

In fine, cam asta fuse. O sa mai revin cu un post in care sa va spun cati km am parcurs cu al doilea plin de gaz. Estimez ca nu va trece mult timp...

 

Sarbatori cu bine si An Nou fericit sa aveti!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzzy: asa va fi si la revizia de 15k. Doar ca, pe langa detectarea eventualelor scurgeri, va fi schimbarea filtrelor. Maxim 20 de minute. Eu am facut 500 km pt operatiunea de revizie la 15k si 30k si a fost la fel de fiecare data.

Dar daca ai neclaritati te vor lamuri. Nu merg pe principiul de flituire a clientului, dar daca si-au facut treaba, trec la altceva, ca sigur mai au de lucru.

sent from Allwiew V1 Viper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzzy, vroiai sa te invite si afara la o cafea + tigara ?  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzzy: asa va fi si la revizia de 15k. Doar ca, pe langa detectarea eventualelor scurgeri, va fi schimbarea filtrelor. Maxim 20 de minute. Eu am facut 500 km pt operatiunea de revizie la 15k si 30k si a fost la fel de fiecare data. Dar daca ai neclaritati te vor lamuri. Nu merg pe principiul de flituire a clientului, dar daca si-au facut treaba, trec la altceva, ca sigur mai au de lucru.sent from Allwiew V1 Viper

Treaba...de 20 de min spui...hai sa fim seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzzy, vroiai sa te invite si afara la o cafea + tigara ?  :lol:

Hahahahahaaaaa... Pai, n-ar fi fost rau, ca doar "clientul nostru..." Si mai stiu si ca sunt amabili si deschisi fata de clienti, tocmai de aceea am ramas putin surprins de ... rapiditatea reviziei. Oricum, a nu se intelege ca am fost deranjat, ci pur si simplu cam mirat. Atat.

Totusi, ma asteptam, dupa cum am citit pe topic, sa puna un laptop, sa verifice parametrii, d'astea. Cred ca de aici a plecat toata nedumerirea mea. In fine, pana la 15k am timp sa ma tot lamuresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, cei care faceti revizii la 15.000km, cam cat va costa o revizie ?

Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 lei.

Trimis de pe al meu GT-I9100 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15k se schimba 1filtru ...ar trebui sa coste pana in 50...

La 30k se schimba amandoua si costa 100-150 functie de calitatea filtrelor...

Daca faceti revizia la sute de km de casa...e altceva...schimba astia tot ca nu se stie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la 15k si la 30 k, la mine au schimbat ambele filtre si a costat 100 de lei.

Nu vreau sa fiu paranoic, dar la ce gpl prost avem, am preferat sa mai dau 50 de lei in plus, si sa am ambele filtre schimbate la 15k... Si daca nu ma insel, politica celor de la Progaz, prevede schimbarea ambelor filtre la 15k.

Nu stiu daca e manageriala treaba, sau chiar oamenii se gandesc la viata instalatiilor ce le monteaza.

sent from Allwiew V1 Viper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie Progaz mi-a zis sa vin la revizie la 30k....

Moamaaa ce de Viper-isti pe aici! :))

Sent from my P5_Quad using Tapatalk

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la 15k si la 30 k, la mine au schimbat ambele filtre si a costat 100 de lei. Nu vreau sa fiu paranoic, dar la ce gpl prost avem, am preferat sa mai dau 50 de lei in plus, si sa am ambele filtre schimbate la 15k... Si daca nu ma insel, politica celor de la Progaz, prevede schimbarea ambelor filtre la 15k. Nu stiu daca e manageriala treaba, sau chiar oamenii se gandesc la viata instalatiilor ce le monteaza. sent from Allwiew V1 Viper

 

Gazul de acum e foarte bine filtrat de bitum si alte porcarii fata de cel de acum 10-15 ani. Iti spun sigur ca e curat si nu exista probleme cu el.

Atasez o poza cu filtrul meu de stare lichida la 40k.( curatat si pastrat in balcon ca sa-l pun la loc daca se infunda actualul ) Desigur am alimentat 98% numai la statii brand. Am mai zis ca in 99-2005 la max 10k era plin de pilitura si trebuia sa-l scot ca sa-l curat, la vechea instalatie Zavoli.

 

Despre instalatii trebuie facuta o mare diferenta intre BRC si restul, unde BRC are ( sau cel putin avea ) filtre de calitate mult mai buna care merg fara pb 50k ( si peste daca sunt din generatiile mai vechi... pana in 2010 )

Politica tuturor acum e una singura: PROFITUL

Si cu asta am spus totul...

 

SI inca ceva: Dupa ce am avut consum de 9,5-10% cu gaz de Luk si Rompetrol Bucuresti, am alimentat ieri la Rompetrol Brasov unde ai zis ca e bun. E drept ca e 3,05 fata de 2,98 vis-a-vis sau 2,89 la Luk spre Sacele, insa e gaz de iarna 60-40 EN 589. Consumul nu a trecut de 8% pana acasa, si asta cu vant din fata !

Eu care ma pregateam sa-i scriu lu' Voinea de consumurile mele...:)

post-14418-0-76230800-1388212907_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alimentat din Bucuresti de la Petrom cu 3,14 litrul si am avut un consum extern de 8%, cred ca este foarte bun, in Bucuresti mi-a consumat 9%, am mers 220 de km cu 20 L. Am echipat masina cu Stag-4 QBox si injectoate Hana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu i rea alegerea...am auzit de bine despre Qbox...iar Hana am si eu acum...

Atentie la filtre...schimbat la timp sau chiar mai devreme...

Eu am mai pus unul in serie pe gazos de fibra de sticla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120 L: la revizia de 15k, filtrul meu era plin de pilitura. Gpl am alimentat de regula de la OMav Brasov si de la acel Rompetrol de care spui si tu.

Autonomia cea mai mare, am avut-o cu gpl de la Rompetrol Brasov, 605km la un regim de 80% extraurban...adica naveta 6 zile Fagaras-Brasov si cu ceva km prin orase. Oricum, ma declar multumit in raport costuri/km parcursi.

sent from Allwiew V1 Viper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au pus un filtru pe partea de gaz in genul filtrului de ulei, care se infileteaza, intr-o flanse.

Modificat de Pescarul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!