Jump to content

Cordoba Burete !


Leonidas
 Share

Postare recomandată

Sunt nou pe forum, in prumul rand cer putin intelegere adminilor daca cumva sa mai scris problema mea, sper sa nu. O sa incerc sa fiu cat mai direct cu problemele pe care le am la ea. 1- consuma cam mult pentru traficul care e la mine, undeva la 11% urban. 2- arunca ulei la filtrul de aer 3- bate ceva la motor ca si cum ar fi un diesel, cineva spunea ca e vb de o supapa dar nu sunt singur 4- imi merge in suturi un pic in speacial in a 3-a si a 4- a, nu cred ca e din cauza benzinei schimbata la diferite statii. 5- e mai puturoasa de la un timp. Astea sunt cele mai importante, ma intereseaza in mod special de ce arunca ulei, si cum sa fac sa consume cat ar trebui si care ar fi motivul pnt consumul exagerat.

Modificat de Leonidas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc un raspuns scurt care nu cred ca te va multumi, in legatura cu consumul de benzina.

Oricum s-a mai discutat pe aici. Ibiza mea din 2005 (80.000km), cam impecabila masina sa zic asa, consuma in bucuresti nu de putine ori spre 11% in oras si in jur de 7 afara.

succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un test vag-com si se pare ca am o problema cu senzorul de la sonda lambda, cel de dinainte de catalizator, si asta cica regleaza consumul. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stau in Bucuresti. Stau in Galati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galatiul este si el un oras foarte aglomerat, asa ca nu ar trebui sa te ingrijorezi de 11%.

Eu am fost miercurea trecuta la Galati si am facut de la intrarea dinspre Braila pana pe George Cosbuc ,aproape o ora.

Oricum, urmareste in continuare consumul si daca o ia razna atunci are o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu merg decat dimineata sau seara, deci traficul e lejer, stiu eu ce zic. ai afara imi ia destul.....8-9 chiar. Care aveti o rezolvare la problemele enumerate mai sus...scrieti, dau o bere :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi prin oras in conditiile descrise de tine,cu siguranta masina are o problema.

Sunt sigur ca e sonda lambda de vina,chiar dupa ce am scris postul anterior am vorbit cu un coleg de al meu care mi-a explicat importanta acestei sonde si eu avand niste probleme la masina saptamana trecuta, care insa spre norocul meu s-au rezolvat mai simplu.

In situatia in care filamentul din sonda s-a stricat, trimite informatii eronate in calculatorul care gestioneaza motorul si de aici tot felul de necazuri.

Consum de 8-9 in afara nu cred ca e posibil decat daca mergi constant numai cu 160-180 km/h, ceea ce e putin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut un test cu vag com si rezultatul a fost ca senzorul de la sonda lambda cel dinaintea catalizatorului numai functioneaza, sta in jurul valorii de 0,450, acolo intepeneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!