Jump to content

Bec Esp/abs Aprins


AliNOS
 Share

Postare recomandată

Salut...problemea mea legata de abs este : Martor aprins continu.In prima faza am incercat un test cu vag com-ul dar supriza nu putea sa se conecteze pe abs. Dupa mai multe incercari am reusit sa ne conectam pe ABS . Am gasit un senzor stanga spate care nu mai functiona .Am schimbat senzorul facand o proba dupa ce l-am mufat .Pana aici totul era ok; crezand ca problema este rezolvata .Am montat totul la loc am facut proba din nou totul ok . Cand sa plec pun contactul si martorul nu se mai stinge si aprins a ramas .Cu vag com-ul nu am mai reusit sa ne conectam pe ABS. becul ramanand aprins... tin sa precisez ca atunci cand pun contactul martorul da sa se stinga (adica licare de cateva ori ) dar ramane aprins....

 

Astept pareri sau chiar solutii....multumesc. :(

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...problemea mea legata de abs este :Martor aprins continu.In prima faza am incercat un test cu vag com-ul dar supriza nu putea sa se conecteze pe abs. Dupa mai multe incercari am reusit sa ne conectam pe ABS . Am gasit un senzor stanga spate care nu mai functiona .Am schimbat senzorul facand o proba dupa ce l-am mufat .Pana aici totul erea ok crezand ca problema este rezolvata .Am montat totul la loc am facut proba din nou totul ok . Cand sa plec pun contactul martorul nu se mai stinge si aprins a ramas .Cu vag com-ul nu am mai reusit sa ne conectam pe ABS. becul ramanand aprins... tin sa precisez ca atunci cand pun contactul martorul da sa se stinga (adica licare de cateva ori ) dar ramane aprins....

 

Astept pareri sau chiar soluti....multumesc. :(

 

verifica alimentarea modulului ABS, precum si intergritatea cablajului - daca totul este ok, atunci trebuie inlocuit modulul.

 

O diagnoza spune tot..

 

din pacate, daca nu se poate conecta pe modulul ABS, nu-l ajuta asa de mult diagnoza

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu noi detali despre problema mea . mai nou pun contactul de mai multe ori si martorul se stinge . cam ciudat dar merge . :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare,am o skoda din 1999 1.9 tdi slx si nu mi se aprinde becul de abs deloc si nici nu functioneaza abs-ul deloc,ce poate fi intrerupt pt a nu arata becul in bord? masina e luata de la bulgari,cred ca au scos cva mufe etc sa nu arate in bord.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil au lipit ceva pe interior sub icon-ul de ABS sa nu se mai vada ca ramane aprins cand pui contactul. Fa o scanare sa vezi ce erori ai pe ABS, Demonteaza baordul si vezi ce e acolo, ASR/ESP ai pe masina? Daca da, probabil nici acela nu se aprinde cand pui contactul.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat ceasurile jos,nu are nimic lipit peste,nu am asr,esp,e primul model de skoda 1,nu e cea ambiance

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

No, se putea verifica si dupa codul pompei. Acum, e bine ca te-ai lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa nu aibe pompa de abs mufa scoasa si de aia sa nici nu indice in bord becul aprins la abs,ce se poate verifica dupa codul pompei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi ai mufa la ABS? Ai ABS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am dat ceasurile jos,nu are nimic lipit peste,nu am asr,esp,e primul model de skoda 1,nu e cea ambiance

 

zice ca nu are esp

 

ma gandeam sa nu aibe pompa de abs mufa scoasa si de aia sa nici nu indice in bord becul aprins la abs,ce se poate verifica dupa codul pompei?

 

daca avea mufa scoasa, erau aprinsi martorii de esp/asr plus martorul franei de mana - clipea - si aveai semnal sonor - piuia.

 

dupa codul pompei, iti pot zice daca are asr, esp, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am abs si fata si spate,se vad senzorii,cred ca nu e neaparat daca ai abs sa ai si asr esp,se vede si pe butuc coroana aia zimtata si senzorii de la ATE,nu stiu dc nu se aprinde in bord,ce sa le faca bulgarii  aia:)


unde e mufa de ABS? o poza cva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

conectorul modulului ? direct pe modul - pe pompa ABS. Pompa o ai pe partea soferului, in compartimentul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un exemplu cum incepe codu pompei,e ceva pe acolo dar nu stiu care,imi poti spune daca are si abs nu dupa cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, posteaza codul.... codul este ceva de genul 1J0 698 117A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e codu care era scris pe mufa care intra in pompa,am vazut ca mufa nu prea statea bine acolo si m-am uitat la pinii ei si avea un fel de lita cva gen cand pui la o siguranta cand se arde codu este  1H0973373A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ala e codul de la capacul mufei... codul de la pompa e scris pe ea - posibil sa nu-l vezi - fa o scanare si posteaza codurile care iti apar la ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://i58.tinypic.com/mcw582.jpg uitati ce avea sub mufa de la pompa,o lita bagata in 2 gaurele care facea contact cva si peste ea pusa silicon,cand am scos mufa aia a iesit si lita aia si va dati seama nu mai stiu in care din pini mai vine bagata ,si acum sta martorul de la abs aprins si cel de la frana de mana palpaie,bine ca nu piuie,deci ce sa aibe? pompa de abs stricata? stie cineva unde ar trebui bagata iar lita aia sa nu imi mai arate alea in bord,e si aiurea ca palpaie cel de la frana de mana si iti distage atentia,ai dracu bulgari ce ia dus capu sa faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva intre pinii 14 si 38?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ca nu m-am uitat cand a iesit de acolo,esti sigur ca aia ar cam fi pinii? as vrea sa o bag inapoi pana o duc la tester sa vad care e treaba ca e deranjant cum face becu de la frana de mana,daca gresesc pinii punand lita aia se intampla cva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur, pe o schema din haynes am gasit o punte intre pinii aceia dar difera probabil in functie de modul, ca idee vezi in aria golf 4  la manuale, schemele electrice, acolo, in functie de anul fabricatiei .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu unde sa ma uit ,oricum incerc sa pun pe pinii aia care ai spus tu ca oricum cred ca e stricata pompa abs ca daca era cva minor cred ca o faceau.ms totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza asa cum e acum, poate e ceva minor si o stricitu de tot facand scurt aiurea pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa m-am gandit si eu,sa nu fac ceva mai grav:) poate iau foc:)) o sa ma duc la un tester si o sa vad ce are,pot la oricine are tester sau trebuie sa aibe special pt skoda,sau cum spuneti voi pe aici vag com care habar nu am ce este:)??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!