Jump to content

Sunet roata fata


jagoman
 Share

Postare recomandată

Salut,

de cateva zile, pe drumuri cu denivelari mai multe, adica drum de tara, uneori in localitati, la viteze scazute 20-30 km/h, se aude un sunet ciudat. Parca ar fi sunet de minge ping-pong pe o suprafata de plastic. Sunetul nu este regulat de gen la fiecare rotire a anvelopei, dar cand apare este de poc-poc rapid si suna a plastic. Pe asfalt la viteze mai mari nu apare deloc. Se aude total diferit de bataie de bucse si bielete, le-am schimbat cu aprox 5000 km inainte. Dar vine precis de la roata (rotile) din fata.

Ce ar trebui sa pun la verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fix asa si la mine cand ies din parcare e o denivelare mare si chiar daca o iau cu viteza mica imi suna ceva in momentul cand se balanseaza masina! acelasi sunet poc poc

suspectez ceva din suspensie sau din bieleta

bara stabilizatoare e noua la mine si nu e de acolo

cred ca din suspensie ceva

daca iau acea denivelare cu rotile curbate se aude mai bine pocnitura!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

exact asa se aude si la mine la o roata din spate.exact la aceleasi viteze, pe aceleasi drumuri...daca rezolvi problema zi-mi si mie de la ce e...

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu ti se pare familiar:

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry701705

iar sunetul initial "seamana a plastic", ai impresia ca ceva nu e bine fixat in bord sunetul fiind transmis prin masa sasiului in bord

bieleta bate cam in ritmul gropilor....deci :( tot bara cea pacatoasa

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nananana NUU e bara!

tocmai am facut toata bara,bucse tototot

altceva este!

mie imi suna in fata dreapta la roata cand dau peste o denivelare in general pare a fi bataie de suspensie sau ceva

suna a minge de ping pung sau mai degraba a capac de roata nefixat parca!

se poate sa fie o bieleta,,,sau ceva din suspensie?

la suspensie cam ce ar bate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flopem stii bine ca la tine sistemul cu bara e home-made; eu nu zic ca nu e bun dar s-ar putea sa fie tot de la el bataia

pana si piesele OEM pot fi proaste: eu am schimbat o bieleta la 5 luni dupa ce a fost pusa sus si asta fara sa iau ceva gropi criminale

eu zic ca in cazul initiatorului topicului e bara

la tine ramane de vazut....

bara bate initial cum spuneam undeva "prin bord", iar cand miscarea ei e destul de mare incepe sa se auda distinct si cum loveste din cand in cand capul de bara in dreptul rotii

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nu e bara pentru ca:

- sunetul nu e metalic cum il aveam cand am avut problema cu bara

-sunetul nu se aude la denivelari sau cand trec peste zgruncituri cum aveam cu bara

-sunetul este ceva de plastic mai degraba nu metelic cum era la bara

-sunetul il aud destul de clar la roata dreapta fata langa ea nicidecum asa ca si cum il auzeam la bara

-am verificat statea barii si e perfecta,plus ca bucsele ei sunt originale si noi(nici nu au miscat) cu toate ca am acel sistem home made!

-sunetul se aude mai degraba cand coboara sau urca brusc suspensia in miscari foarte rapide....nicidecum la mici denivelari cum era bara!

-daca e dusa bara iti lasa niste urme in locul in care ea loveste pe un suport de metal care sunt clar vizibile!!-eu nu mai am acele urme!

sunt deja 7 argumente ca nu e bara si ar mai fi.....deci sunt sigur ca nu e bara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu incerc sa te contrazic, dar crede-ma ca am schimbat degeaba bielete pentru "zgomotul de plastic" care desigur ca a ramas si ulterior; am lasat zgomotul sa se accentueze pana cand a fost evident ca e bara, iar intr-un final la schimbarea barii stabilizatoare nu s-a mai auzit nici musca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu te inteleg perfect...dar asta in cazul tau!:D

la mine e altceva si banuiesc doar doua lucruri!

1 bieleta

2 ceva din capul suspensiei..numai ca nu stiu cum este acolo sus,,,ceva rulment sau cum

as vrea sa stiu cum pot verifica aaceste doua chestii?

stii cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul de plastic la rotile din spate la trecerea peste denivelari nu este de la aparatorile de plastic ale amortizoarelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetele de plastic de la rotile din spate se aude de la aparatorile telescoapelor doar daca buretele de prindere a aparatorilor s-au rupt. in acest caz aparatorile stau pe telescop. Uita-te la ele si vezi daca buretii sunt rupti. Daca nu sunt rupti atunci zgomotul vine din alta parte. Poate ai ceva in porbagaj care se balambane, etc.

Eu am un zgomot ciudat la roata fata dreapta. Cand trec pente denivelari mai accentuate (gen limitatoare de viteza) se aude ca un scartait (sau ca o bucata de cauciuc care freaca de alt cauciuc). Am verificat bucsele si telescoapele si sunt in regula. Nu stiu de unde poate fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acel sunet de plastic si banuiesc telescopul(tot dreapta fata) face doar la denivelari mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 2 zile am observat si la mine in fata undeva ca intre 90 km si 100km/h se aude ca un fluierat usor si ascutit. Mentionez ca doar intre 90 si 100, am mers cu 80 nu se aude la 11o nu....chiar si la liber daca o las se aude intre 90 si 100. Ce ar putea fi ca este totusi bizar. E bine ca nu ma inspaimanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am descoperit ca de fapt zgomotul se aude de la bara stabilizatoare care se freaca de caroserie in dreapta de un element de aluminiu, si scote zgomotul ala ciudat. Bara o fugit cam 3 cm spre stinga :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca am problema, sper ca doar pana maine. Am programare la un service la Crasna cine stie :rolleyes: Astept de doua saptamani ziua de maine, sunt foarte aglomerati la serviceul respectiv. Revin maine cu detalii, si sper ca doar cu amintiri ce suna inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ceea ce mi se intampla nu are nimeni vreun raspuns sau idee? rein cu ideea si anume ca e o chestie bizara sa sune(fluiere), doar la aceasta viteza intre 90 si 100 Km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu solutia ce era la mine: Bieleta antiruliu. Interesant este ca suna cu total diferit decat in decembrie cand am schimbat prima data bieletele. La service acum mi-au pus bielete Leforder si mi-au dat 12 luni garantie ca nu vor ceda.

Poate ca e off-topic, dar am am dat bani azi pe urmatoarele:

- golit-umplut cu R134a nou AC inclusiv ulei pentru compresor: 150 RON

- 2 bielete antiruliu: 168 RON

- filtru aer: 68 ron

- filtru benzina: 53 ron

- aparator amortizoare spate 2 buc: 55 RON

- manopera: 100 RON, in care a intrat si o diagnoza, stergere erori, reglaj frana de mana si alte maruntisuri.

Sunetul a disparut total. si nu era da la bara stabilizatoare. Ma declar multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutari la toata lumea....

sunt mai nou pe aici si as avea si eu o problema....una destul de enervanta....in mers se aude un huruit puternic la roata din stanga fata, dar doar in momentul cand tin stanga de volan. Cand i-au viraje la dreapta huruitul dispare si merge de zici ca-i noua.Mai mult, nu stiu cum naiba, imi trage si dreapta...zau ca nu stiu ce sa fac....poate stiti voi ceva. ms mult

:angry:

Modificat de olalex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi rulmentul de la roata stanga fata. In privinta faptului ca-ti trage dreapta poti incepe cu o verificare a presiunii rotilor sau daca nu efectuarea geometriei.

Modificat de b1ade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine sigur va fi rulmentul stanga. Si asa e normal cand virezi stanga sa sune, si cand virezi dreapta sa dispara sunetul. Rulmentul va hurui intotdeauna cand "apasa" o forta mai mica pe ea. Este semnul ca trebuie schimbat.

Daca ar fi rulmentul pe partea dreapta ar fi chiar invers in ceea ce priveste virajele. Adica virezi dreapta huruie virezi stanga tace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!