Jump to content

Bataie la o roata fata


flopem
 Share

Postare recomandată

Si eu am avut o problema la Fabia mea ... asemanatoare... cand am venit cu masina de la omu de la care am cumparat-o normal cu el in masina nu se auzea nimik. Dupa 2 zile... a inceput sa bata asa exact k la concert ... si s-a dovedit a fi bieletele antiruliu. incearca cu masina oprita in viteza fara frana de mana pusa si cu ink un prieten balanseaza-o tare stanga dreapta ... vezi se aude ceva. poate e de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

flopem> pana la urma de unde era bataia ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai rezolvat? asa am patit si eu odata si apoi nu a mai sunat,,,, acum am descoperit ca este burduful d ela planetara rupt, sa il schimb sa vad daca mai face....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu un scartait de rulment ne uns, fara vaselina, la roata stanga fata care nu se aude tot timpul decat dupa ce parcurg distante mai mari de peste 100 km si se aude in curbele line nu in alaea periculosesi uneori si in linie dreapta. De retinut ca rulmentul de la roata a fost schimbat de curand iar placutele si discurile de frana sun de o luna de zile pe masina. Ce poate fi? Pasagerul din spate imi spune ca el aude undeva sub masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vesnica mea bataie fata.......cine ma poate ajuta?

Am o bataie fata care se manifesta asa:

- cu cat se invarte roata mai tare cu atat bate mai repede

- e o bataie de fier pe fier (pac pac pac pac)

- se aude tare

-si cel mai interesant lucru: apare acea bataie foarte tare incat efectiv trebuie sa opresc masina altfel parca toata se rupe,bate un timp dupa care dispare iarasi cateva saptamani,luni ....dupa care iarasi apare bataia.

Constatare:

de atunci am schimbate pe fatza ambele cauciucuri,ambele fuzete(inclusiv rulmentii) plus discurile si placutele de frana.Toate noi.

Nu am mai auzit bataia de vreo 6 luni acum insa cand am scos-o din parcare iarasi a inceput sa bata incat a trebuit sa opresc masina(suna foarte tare). Acum iarasi nu mai bate dar nu mai inteleg nimic.

Intr=o zi m-a prins in oras....si de abia am ajuns acasa cu masina si nu mai scapam de bataie.Am ridicato pe cric si nu am gast nimic,cand am lasat-o jos ca prin minune bataia a disparut.

Nu mai stiu ce sa cred...poate fi din planetara ceva sau din angrenajele cutiei de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal la cele descrise de tine numai planetara poate fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca e planetara ce anume sa aibe care e principiul ei de functionare?

ceva agatza pe acolo,sau se blocheaza?...din ce cauza oare apare si dispare bataia cu intervale de saptamani chiar luni?

am condus si viraje maxime stg dreapta dar nu bate nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe tripoda e problema, in manualul de mecanica incepand de pe la pagina 75 iti arata cum arata capul de planetara si rolele care por fi deteriorate partial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!