Jump to content

Debitmetru


Radugti
 Share

Postare recomandată

Salut , am un golf 3 gti 8v din 95 si cred ca am o problema cu debitmetru. In primu rand consuma iarna 15-17 % si vara cam 14 in mers normal in forja cam 20-21 . Asta cred ca ar fi primul semn pentru ca nu am alte probleme , adica am compresie buna , bujii skimbate , injectoare curatate , nu scoate nici un fel de fum , uleiu il skimb la 4000-5000 km si nu consuma deloc, cam totu e ok inafara de debitmetru pe care nu am cum sa-l testez si nici nu stiu cum si daca se regleaza . A doua problema ar fi ca atunci cand e rece masina trage de rupe ( ma infige in scaun a 1-a a 2-a a 3-a ) si trage motoru super bine dar cand se incalzeste, adica ajunge pe la 60 grade nu mai trage deloc cum tragea cand era rece adica scot 100km/h in 13 sec fata de 9.4 sec atunci cand e rece ( poate sa fie si de la placa de presiune dar nu cred pentru ca simt ca nu se mai tureaza motoru atat de repede adica are raspuns greu la acceleratie ) . Stie cineva ceva despre debitmetrele aste ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un "search" si cauta MAF sau maf si cu siguranta vei gasi raspunsuri la multe intrebari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep foarte bine la motorul tau dar poate fi sonda lambda stricata. Debitmetru nu se poate regla si consumul nu poate sa creasca in halul ala daca se paradeste acesta. Probabil ca in weekend cei specializati pe zona asta nu o sa raspunda, ca se relaxeaza oamenii :banghead:, dar luni sigur vei gasi un raspuns. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ELSA apare o sectiune unde spune cum se verifica potentiometrul MAF-ului, deci banuiesc ca din acel potentiometru se regleaza. Oricum iti treubie Vag-Com sau VAG pentru a-l putea verifica. Fara asa ceva nu umbla.

Fa o scanare cu Vag-Com so vezi daca apar ceva erori, mi se pare destul de probabil si varianta lui VladMHL cu sonda lambda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai putea fi si senzorul de temperatura. L-ai verificat vreodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa faci o testare de noxe de unde iti vei da seama daca ai sau nu benzina nearsa deci consum mare.

cred ca sigur ai computer de bord asa ca uita-te la consumul instantaneu care trebuie sa fie in jur de 0.9-1.1 l/h !

cat despre debitmetru se poate incerca un reglaj ( daca deja a fost umblat la el - a se vedea silicon la capacul de plastic ) vezi www.dandon.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumu instantaneu nu scade sub 1.4 iar in debitmetru s-a umblat pentru ca este pus cu silicon iar o testare am facut chiar la Auto Dandon si este OK

Modificat de Radugti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sonda lambda si senzorul de temperatura. Trebuie sa fie de la astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonda lambda cred sau poate fi bulb temp blocat la temp scazuta ceea ce poate sai dea mers cu "socul tras" fapt pt care nu trage la cald (merge inecat sau cu balbaieli)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal! si eu am aceeasi problema cu balbaielile. cum o rezolv manual si gratis?

ma gasiti pe "bujii ude" la search

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi motorasul de la clapeta!

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand cu caldura sa nu umbli la debitmetru. Eu am facut-o si mi-a parut rau. Mai ales daca candva a mers bine cu acel debitmetru. Altele trbuie sa fie cauzele acelui consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!