Jump to content

Probleme La Cutia De Viteze


cristy_stefan
 Share

Postare recomandată

sunt nou aici in familia vw dar va rog sa ma ajutati. am un vw vento 1,8 abs adz din anul 97. am o problema..la cutia de viteze, cand schimb din a 2 a a treia caraie...si cand dau din a 4 a a treia..caraie...sau agata.cum vreti... va rog..cum pot rezolva problema...? cine stie unde pot schimba sincronul...sau de unde as lua o cutie de viteze buna fara probleme la ea...si important e cat ma costa? .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand a aparut aceasta problema...o data cu aparitia frigului sau de curand? ulei mai ai in cutie? daca da...intereseazate cam de cand nu a fost schimbat ca poate e cazul...poate a devenit prea vascos si face probleme.. gen intrat greu la plecare dimineata in treapata 1 2 3 asta e genul de probleme pe care l-am intalnit eu cu masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nush cand a fost schimbat ca abia am luat masina de vreo luna.! dar se schimba normal..de la treapta 1 pana la a 5 a ..fara prob.....caraie doar cand bag din a 4 a a treia...atat..in rest nu se aude nici un zgomot.? daca e sa schimb uleiul..la cutie? ce ulei sa pun...? cam cati litri incap.? se poate sa fie doar din cauza uleiului.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e in cutie uleiul care trebuie (75W90) nu trebuie schimbat, doar se completeaza. mai intii verifica nivelul uleiului, timoneria si apoi gindeste-te la alta cutie.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la timonerie tre schimbata..ca se misca toata maneta....dar am cautat si nu prea am gasit...am incercat si la cateva dezmembrari ,am gasit dar la fel ca a mea..cam varza..si nu am luat..! de unde gasesc si io timonerie.? stie cineva care face rost de asa ceva..? sau unde as gasi? un nr de tel,?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pune ulei 75W 90 si inca ~1,9L

gresit ..uleiul trebuie schimbat la un nr de km sau la ceva timp...eu de cand s-a pus frigul nu imi mai intra 1.2.3 decat daca stateam pe loc...si dupa ce se incalzea motorul era ok...ulei era suficinet asa ca l-am schimbat...

am mers ceva prin oras pana la o rampa si motorul si cutia era bine incalzite si cand am dat drumul la uleiul din cutie tot vascos era in comparatie cu cel proaspat cumparat si de atunci nu am mai avut probleme in ciuda frigului care a fost iarna asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu aveai uleiul care trebuie in cutie. la mine cu Aral 75W90 intra in viteze la fel tot timpul anului. masina e in tara din 1998 adusa de un prieten si in proprietatea mea de 5 ani. nici el si nici eu nu am schimbat uleiul, doar am completat putin si cel din cutie arata ca cel din bidon - ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cutie ca sa schimb uleiul ce cheie tre.? imbusuri? am cumparat castrol 75 w 90 este bun.?

cam cati litri intra la cutia cu 5 trepte.? si mai am o intrebare1 am abs la masina..cel putin asa scrie.dar nu merge.! de ce oare? am pus o frana si franeaza ca dacia! de ce? ce are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie imbus de 17,sfatul meu este sa desfaci prima data surubul de umplere.

iti intra aproximativ 1,9 litri.

unde scrie ca ai ABS ?

vezi ca mai este un topic pentru schimb ulei cutie http://vwforum.ro/index.php?showtopic=33391 si unul pentru ABS http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10453

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma cel putin pe carte si talon.si pe bord are un buton sau martor abs in stanga dar nu merge !ce poate avea.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine ABS este codul motorului,iar cand am luat masina mam cam pacalit,crezcand ca are Abs, desi inca nu stiu daca are sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit la cineva timonerie buna dar e de pe golf 3 1,6 benzina. e buna.? se potriveste...? am schimbat uleiul la cutie si tot caraie cand bag din a 4 a a treia.! eeste sincronul? sau ce o avea? cum se poate rezolva si unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_stefan

mai ziceti si voi niste parcuri de dezmembrari sau nr de telefon de unde as putea lua si io o cutie pt 1,8 abs adz.model 97 va rog sau unde sa o fac pe a mea. sa schimb sincronul.! pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!