Jump to content

Seat Leon 1.9 Tdi 150cp Vs Golf V 2.0 Tdi 140cp


gigi_x
 Share

Postare recomandată

Salut! Sunt proaspat inregistrat p forum dar il citesc d mai mult timp. As dori sa ma sfatuiti putin... Dispun de o suma de bani care ma ajuta sa ma gandesc la aceste 2 variante din grupul vag. Pentru mine prima optiune ar fi seat-ul leon, dar urmarind forumul am vazut diverse pareri cum ca turbina la acest motor este mai sensibila... Golful este interesant dar parca nu ma poate dezlipi de seat (doar varianta top sport :D ) Voi ce ziceti? Merita leon.ul, este fiabil? sau sa ma orientez spre golf, cu toate ca ma doare inima dar.... Multumesc anticipat Guide me well :blink:

Modificat de gigi_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni nici o parere? Am mai citit p forum despre 1.9 tdi ARL dar erau post.uri mai vechi. Intre timp poate au aparut noutati. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as spune leon, in calitate de proprietar.

Ca fiabilitate la urma urmei daca nu ai noroc de masina poti sa ai orice marca.

Leonul meu ingrijit la gropi ii dau in nas cat poate cu cei 85 de caluti si la aproape 20.000 km nu am ajuns in service decat pentru revizie.

Si la urma urmei e masina noua. Iti e frica ca iti pica turbina? Ai garantie si se schimba.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la Leon Mk1 sh din germania. Asa ca nu poate fi vorba de garantie. :lol: Mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si Golful e tot SH eu as merge Leon- Top Sport sau FR.Daca mai exista in oferta la vreme aia (feb -2006) luam FR, dar asa am Spirit cu "look" standard.Cu toate ca aveam o alta masina de servici, mi-am luat Leonul, asa, doar pentru mine si pentru ca mi-a parut rau ca-mi vandusem un alt Leon din 2001. Legat de turbina, nu e chiar cum spune lumea, probleme poti sa ai cu orice tip de motorizare. Vad ca vrei cai mai multi si un kit sport pe ea, altfel te sfatuiam sa iei SH cel de 90 CP. Motorasul asta e un fel Nokia 5110, care nu prea se mai strica si nu se mai gaseste...

Multa bafta in alegerea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni, intr-adevar nu s-a specificat in primul post, dar totusi e destul de clar pentru cunoscatori: este vorba de LEON MK1 adica modelul vechi cu motor 1.9 TDI 150 cai cod motor ARL pe platforma de GOLF 4 si de GOLF 5 motor 2.0 TDI 140 cai cod motor BKD pe platforma de GOLF 5. Deci nu este vorba de noul LEON vs. Golf 5 si nu e vorba de nici un "kit sport" :lol:

Personal as merge pe Golf 5 pentru ca este de generatie mai noua si tehnologic mai avansata. (si cu sanse sa se strice mai mari evident :) )

Nu ar strica sa modifici titlul in "Leon MK1 vs. Golf 5"

Si apropo nu se compara 2 masini NOI ci 2 masini SH.Nu ar strica sa mentionezi si asta in titlu.

Later Edit: Roger da ai dreptate nu stiu unde mi-a fost capul :lol: m-am tampit de la atatea Golfuri (mk4, mk5 etc.).Initial vroiam sa ma adresez lui SOP si nu am citit cu atentie postul tau.Oboseala...

Modificat de jimmy_g5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am spus "kit Sport", ma refeream la varianta de Top Sport sau FR, adica spoilere, praguri, jante, suspensii, motor si alte dotari. Eu unul am inteles foarte clar ce vrea omul si am fost destul de explicit.

Nu m-am referit la modelul nou de Leon, si nu stiu cum ai inteles tu treaba asta.

Deci sfatul de la un "cunoscator" i l-am dat :lol:

apropos: nu exista Leon Mk1, doar 1M si 1P

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru pareri. In legatura cu titlul topicului....astept mai mult ajutorul din partea celor care inteleg despre ce este vorba. De propuneri de genul "ia leon ca e mai misto" nu prea am nevoie,pentru mine e clar deja :) . Nu gasesc banii astia mereu si nu vreau sa aleg doar cu inima (cu toate ca...mor dupa acest model de leon:D). Golf 5 2.0tdi 140cp varianta sportline l-am probat in toate felurile,imi place dar..... Leon e mai deosebit, lasand la o parte faptul ca se crapa parbrizul, ploua inauntru si pica turbina (din ce am citit), ma astept la costuri de intretinere mai mici . Astept "ghidaj din partea cunoscatorilor" si poate si de la baietii care executa chiptuning, pentru ca oricare ar fi modelul, tot nu scapa de "reglaje" :D

Ciao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu plouatul inauntru s-a rezolvat la leon inca de prin 2001, doar primele modele au fost afectate de astfel de probleme..

Totusi eu as merge pe golf, mai ales din cauza platformei tehnice superioare si aici ma refer in special la suspensie care este cu mult peste cea de la leon , fie ea si sport. Apoi mai este aspectul sigurantei, leon este o masina lansata in 99, pe cand golful v a obtinut 5 stele la crash test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand depinde ce iti place cel mai mult: confortul sau sportivitatea. Golful 5 e mai bine finisat, mai bine lucrat in interior si ar fi cu o clasa peste leon la materialele interioare. La trenul de rulare nu sunt diferente intre cele doua modele. Stiu unii or sa spuna ca golful 5 are suspensie spate independenta si sta mai bine pe viraje insa se insala. Leonul sta foarte bine pe viraje. La motor eu consider ca arl (0-100 in 8,9, v max 215) este peste bkd (0-100 in 9,3, v max 205) si destul de rezistent. Ai grija insa pt ca arl din cate stiu eu s-a fabricat pana in 2004 si o sa aiba ceva km in plus fata de golf. Nu are rost sa te complici sa iei o masina mai veche cu km mai multi doar pt un motor cu 10 cp mai multi pe care oricum ii poti compensa printr-un soft. Acum fiecare cu banii si placerile lui. Am uitat sa precizez faptul ca arl are euro 3 pe cand bkd are euro 4 deci deci daca golful va fi mai scump in germania, in romania situatia se schimba si vor fi amandoua cam pe la aceeasi bani. Tu decizi, cheia e la tine :)

Modificat de Dragos Ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu suspensia.....din pacate n-am prins nici un leon sa il probez. La golf tind sa cred ca intretinerea este mai scumpa. In banii pe care ii am am gasit pe .mobile si pe autoscout24, leon intre 75.000 si 110.000 km fata de golf care apare la km mai multi si dotari mai putine. Apropo de km, daca nu e "manarita" masina in germania, km aceia nu se simt. Am o corsa C,motor de 1.0 :unsure: din 2002 si 140.000km(acum), cand am luat-o avea 118.000 si merge foarte bine(chiar daca o chinui zi de zi) asa puturoasa cum e :lol:. Dilema mare pentru mine este taxa de inmatriculare.....dispare nu dispare?? la leon este sau era in jur de 1600e si la golf in jur de 1000 si ceva parca (am inmatriculat un 1.9tdi euro 4 in aprilei si era 1038e). Ramane sa il injur pe dom' ministru Ta@$&!#*u si sa ma decid cu ajutorul vostru. Numa' bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Mai oameni buni, intr-adevar nu s-a specificat in primul post, dar totusi e destul de clar pentru cunoscatori: este vorba de LEON MK1 adica modelul vechi cu motor 1.9 TDI 150 cai cod motor ARL pe platforma de GOLF 4 si de GOLF 5 motor 2.0 TDI 140 cai cod motor BKD pe platforma de GOLF 5. Deci nu este vorba de noul LEON vs. Golf 5 si nu e vorba de nici un "kit sport" :lol:

Personal as merge pe Golf 5 pentru ca este de generatie mai noua si tehnologic mai avansata. (si cu sanse sa se strice mai mari evident :) )

Nu ar strica sa modifici titlul in "Leon MK1 vs. Golf 5"

Si apropo nu se compara 2 masini NOI ci 2 masini SH.Nu ar strica sa mentionezi si asta in titlu.

Later Edit: Roger da ai dreptate nu stiu unde mi-a fost capul :lol: m-am tampit de la atatea Golfuri (mk4, mk5 etc.).Initial vroiam sa ma adresez lui SOP si nu am citit cu atentie postul tau.Oboseala...

De ce spui platforma de golf 4 ca nu are nici o legatura seatul cu golful 4.Platforma nu este de la golf 4 ...intradevar are brate.bucse,amortizoare la fel dar platforma nici-de-cum ....seatul leon este mult mai mare dacat golful 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@padure

Tu ai observat ca ultimul post din topic a fost acum 2 ani si jumatate??? :somnmare:

Chiar crezi ca iti va raspunde cel pe care l-ai citat?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!