Jump to content

Schimbare Racord Flexibil Prima Toba Vento 1.9 Td


gabidiesel
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu daca se poate schimba racordul flexibil de la prima toba(racordul acela impletit din sirma), din ce stiu se face numai prin sudura, cu unul nou comandat la magazin specializat.

Aam inteles ca acestea nu tin asa mult si ca trebuie inlocuit defapt tot saxofonul cu tot cu racord original. Unul original costa in jur de 780 RON.A-ti schimbat asa ceva si cit va tinut si daca merita ?Mentionez ca am un Vento 1.9 TD 55 KW.

Ce am mai auzit ca cele originale de diesel au pe interiorul racordului un arc pentru protejare la vibratii? Stiti ceva despre asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat si nu a tinut prea mult, dar am avut tampoanele de la motor cam obosite, acum ca am schimbat tampoanele vreau sa schimb din nou racordul dar nu prea am timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sant doua variante , 1. ori se cumpara tot sistemul ce contine racordul, ori 2. se taie vechiul racord si se sudeaza electric altul nou care costa aprox 70-100 RON. Operatia se poate face intr-un atelier care efectueaza operatii de sudura.

Dar cum scria Geotd atentie la tampoanele de sustinere a motorului.

Toate racordurile flexibile au la baza un racord din tabla ondulata si care se intaresc la exterior cu acea impletitura de sarma otelita.

Nu este deloc greu sa se inlocuiasca, trebuie insa pricepere si atentie, in max o ora se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

acum un an jumate am schimbat racordul ala si acum trebuie iar, ma gandesc ca n-a fost sudat cum trebuie,ca daca peste 2 ani mi se fisureaza iar mai bine cumpar cu tot cu saxofonul ala (cam scump), ce ziceti? Un service unde sa fac treaba asta bine stiti?

Si-nca una...poate creste mult consumul din cauza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Azi mi'a picat si mie racordul asta :)) s'a rupt si facea zgomot ca un tractor. la inceput nu stiam ce are ... eu o sa il schimb saptamana asta "cumpar unul nou si il sudez" si revin cu detalii :D.. salutari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de preferinta mergeti la un service care se ocupa cu asa ceva. aia lucreaza in argon. sudura electrica nu o sa tina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine este din bucuresti va pot ajuta cu probleme la evacuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!