Jump to content

Schimbare Alternator Cu Unul Mai Puternic


simplu
 Share

Postare recomandată

Cum in curand o sa ma apuc de instalat muzica pe masina am nevoie de ceva putere pe partea electrica si as vrea sa stiu care este cel mai puternic alternator care se poate instala pe golful meu cu motor 1.8 AAM ca actualul nu prea facea fata cand am avut subwoofer de 300w... :P

Daca stiti si preturi postati va rog

Multumesc anticipat

Modificat de simplu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa schimbi si bateria, cel mai bine sa nu dai banii aiurea fa un calcul al puterii maxime de care au nevoie toti consumatorii de pe masina, si ca sa te ajute cu subu un condensator ar pune umarul la economia de curent consumat la un momentdat (adica in momentul basului)

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O baterie Deep cycle te-ar putea ajuta. Insa tine minte ca INDIFERENT ce baterie ai, cat curent iei din ea, atata trebuie sa pui :icon_thumright: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spunea si GBI un condensator de 1 F iti rezolva problema , eu tot SUB de 300 W si cu condensator bateria e de 55A alternatorul original , si merge fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plan ar fi ceva mai multa putere decat am avut ....pe fata boxe de 150w reali amplificate separat, pe spate idem si subwoofer de minim 800w - deci 3 amplificatoare si un total de aproximativ 1200-1300w reali. Daca imi raman bani o sa adaug si 2 monitoare plus un tv tuner.

La ce consum o sa am normal ca o sa intervina si un condensator in schema si eventual o baterie deepcycle (tot functie de bani ca sunt destul de scumpe) dar sigur consumul depaseste capacitatile alternatorului actual si imi e ca raman in drum si cu mama condensatorului...

Deci maxim ar fi 120 A daca nu are nimeni alta parere...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca vrei un Subwofer de 800 W ?( daca incape in porbagaj ) pe mine ma da jos din scaun cel de 300 W :rolleyes: , sau vrei sa o scuturi de praf ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

am si eu probleme cu altenatorul,am un gti,iar alternatorul e de 70...daca pun unul mai mare,are ceva ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

 

Aceeasi problema o am si eu.Consumul sistemului audio este prea mare iar cand dau muzica mai tare clipesc farurile.

Am pus un condensator de 2F dar degeaba.

Si acum a venit momentul sa schimb rulmentii alternatorului..si ma gandeam daca tot il dau jos..si schimb prin el...poate poate iau unu mai mare si il pun pe acela.

Ideea e ca nu am timpul necesar pentru a face fel si fel de adaptari.Ma intereseaza un alternator mai mare care sa vina exact pe prinderile pe care le am.Vreo idee??De la ce model as putea sa iau??

 

Motor 1.6 AEA.

 

Multumesc,

Modificat de john k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am schimbat pe al meu de 70A cu unul de 90A - nu a trebuit sa modific nimic (era luat tot de pe un golf 3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era benzinar dar nu mai imi aduc aminte;  mai era un golf cu AC, tot benzinar, si acela avea de 120A alternatorul - si ala se potrivea la mine, dar nu am nevoie de atat curent.

Suportul difera - sunt 2 tipuri: cu rola intinzatoare, si cu un arc folosit ca intinzator. Trebuie sa iei ce ai tu acum pe masina. La mine intinderea curelei o fac din alternator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimineata am pus aparatul de masura pe baterie...sa verific incarcarea...si imi indica 14,52 constant.Este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara consumatori si la mine tot pe acolo e 14.4-14.5. Cand bag consumatori scade, dar niciodata sub 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!