Jump to content

Suspensie Golf 2 & Corrado


guvidu
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza daca suspensia de Corrado G60 (amortizoare+arcuri) se potriveste pe Golf 2? E posibil ca suspensia spate de Corrado sa provina de la Passat?

Astept raspunsurile voastre.MS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia se potriveste de la golf2 si jetta syncro dar difera in functie de motor. (ma refer la arcuri).De ex amortizoarele fata merg perfect de la golf 2 modelul din 90-92(probabil sunt pe gaz si deaia). De Passat se pare ca nu se potriveste....

Modificat de MK16V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu mai explicit: eu vreau sa iau o suspensie completa de pe un Corrado G60 si sa o poun pe un golf 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ETKA? sau ceva asemanator? stiu ca acolo apareau toate codurile pt gama VW.Poate reuseste cineva sa se uite .... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai multe programe. Poti incerca insa si pe http://www.vagcat.com/ dupa ce te logezi. Bafta!

PS: Incerc pe Etka sa vad ce cod are suspensia. Ar mai trebui anul de fabricatie si ce anume te intereseaza: arcurile, telescoapele ca sunt o gramada de coduri...

Modificat de iulian andor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul de fabricati la Corrado este 89 iar la golf la fel. Ma intereseaza si arcurile si amortizoarele, daca pot sa le iau de pe corrado sa le pun pe golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti pune fara nici o problema ...Eu am pe Corrado suspensie de g2 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ce se potriveste la fix. Multumesc pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am prins urechile cu ETKA... Sunt o multime de coduri. Tot mai bine un sfat de la cineva care a facut aceasta manevra. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ETKA? sau ceva asemanator? stiu ca acolo apareau toate codurile pt gama VW.Poate reuseste cineva sa se uite .... :rolleyes:

Ti-am zis ca se potriveste, difera arcurile in functie de tipurile de masini....la golf 2 16v de ex sunt arcuri care coboara putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca nu se potriveste, pentru ca imi spusese cineva ca , Corrado are pe spate suspensie de Passat. Si din cate stiu eu suspensia de Passat difera de cea de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge toata suspensia de corrado pe golf2/3 :icon_thumright: E_T_O_S tati !! :cheers::D

Modificat de iZOTOPE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca sa nu mai deschid alt topic... ma intereseaza daca aveti idee daca se potriveste suspensia de pe un Passat din 88-89 pe golf 2?

In mod special suspensia de pe spate? arcurile si/sau amortizoarele....

Am un prieten care are o suspensie de passat, si a mea pe spate e cam obosita....

L.e. A zis ca era pt passat "cu faruri dreptunghiulare" deci cred ca B3

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la G1 pana la G3 si pasat din 78 pana in 94 toata directia si suspensia sunt la fel , si jetta si corado sunt identice cu golfurile si pasaturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g1 cu g2 nu au la fel suspensiile... incearca sa pui telescoape de g2 pe g1 mai reglezi in vise geometrie ca tre sa largesti gaurile sa intre :icon_thumright:

Modificat de nelu_boss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai deschid alt topic... ma intereseaza daca aveti idee daca se potriveste suspensia de pe un Passat din 88-89 pe golf 2?

In mod special suspensia de pe spate? arcurile si/sau amortizoarele....

Am un prieten care are o suspensie de passat, si a mea pe spate e cam obosita....

L.e. A zis ca era pt passat "cu faruri dreptunghiulare" deci cred ca B3

Nu se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g1 cu g2 nu au la fel suspensiile... incearca sa pui telescoape de g2 pe g1 mai reglezi in vise geometrie ca tre sa largesti gaurile sa intre ;)

al dracu greu mai e sa faci gaurile mai ovale ca sa faci unghiul mai spre exterior in martea de jos a rotii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca poti monta fizic o suspensie de pe passat pe golf nu inseamna ca se potriveste, gandeste-te la diferentele de greutate intre masini , nu degeaba au ele alte coduri de piese. Arata un arc la fel cu altul dar cand il montezi observi ca sta ba mai sus ba mai jos....Exista diferente....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar fi interesat doar suspensia de spate....

Intre timp m-am mai uitat pe etka si am vazut ca arata cam altfel... la passat parca is mai multe piese, nustu, cred ca si prinderea e altfel.

daca ar stat un pic mai batz pe spate, nu ar fi o problema... Ideea era sa fie prinderea la fel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!