Jump to content

Aparatoare dubioasa la roata dreapta


Valix
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Ma uitam azi la Fabia sotiei, si am vazut ca la roata din dreapta, pe langa etrier, are o aparatoare ce nu exista si in stanga. Forma si pozitia ei sunt relativ ciudate.

Acum apare intrebarea: cum e normal sa fie? La ambele roti, doar la una, deloc?

post-1646-1203336347_thumb.jpg

post-1646-1203336353_thumb.jpg

post-1646-1203336359_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Ma uitam azi la Fabia sotiei, si am vazut ca la roata din dreapta, pe langa etrier, are o aparatoare ce nu exista si in stanga. Forma si pozitia ei sunt relativ ciudate.

Acum apare intrebarea: cum e normal sa fie? La ambele roti, doar la una, deloc?

Aceste aparatori sunt pe ambele parti. Am atasat pozele de la mine de la masina.

Probabil fiind din plastic sa rupt.

post-22192-1203343901_thumb.jpg

post-22192-1203343912_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e dubioasa. E chiar normala. Trebuia sa fie si pe partea cealalta. Ea exista si la alte autoturisme. Rolul ei este acela de a aerisi sistemul de franare ca sa nu se incinga prea tare si sa piarda din eficacitate. Cat despre pozitia ei, nu pot sa spun nimic decat dupa ce o sa ma uit si la a mea.Vad ca intre timp mai postat si BogdanOnet si pot sa zic ca si pozitia e ok. Deci du-te la service sa vezi ce poti face sa o pui si pe cealalta. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor. Cred ca stiu cum am rupt-o pe cea din stanga: am lovit un caine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bah Bogdane ce cauciucuri murdare ai . unde-i siliconu' ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci problema se rezolva simplu cu un drum la un service Skoda. Succes. Eventual sa ne spui si nou cam cat te-a costat, poate se va intampla si la altcineva.

bah Bogdane ce cauciucuri murdare ai . unde-i siliconu' ? :lol:
Din pacate in ultimele zile la Cluj Napoca a tot nins si sa topit deci nici masina nu e spalata ca mi-e groaza sa nu inghete. Voi remedia problema cat de curand posibil BMA si voi revenii cu poze :lol:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am , mentionez ca eu am abs . este necesar si la abs? daca da cit costa aparatorile? :frigbaitata: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am!si sunt fara ABS..si nici semne ca ar fi avut dar s-au rupt nu vad!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am , mentionez ca eu am abs . este necesar si la abs? daca da cit costa aparatorile? :D ;)

Deci skodita mea este cu ABS si are aceste aparatori. Si eu mi-am pus intrebarea la un momentan dat de ce sunt acolo, care le este rostul dar m-am ghindit ca stiu ei de ce le-au pus si am uitat. In momentul in care Valix a intrebat de ea mi-am adus aminte dar nu eram sigur daca sunt pe ambele parti sau nu si am dat o fuga la masina si am verificat.

Deci faptul ca ai sau nu ABS nu cred ca influenteaza prezenta sau absenta aparatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E necesar la orice sistem de frana. Tot se incinge frana. ABS nu blocheaza roata, dar in rest e la fel. ROLUL LOR ESTE AERISIREA FRANEI (discuri, placute) CAT SA NU SE INCINGA. Parerea mea e ca nu au voie sa lipseasca de pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu sunt acele aparatori. Nu a avut niciodata. Masina este fara ABS. Ma gandesc ca poate doar modelele mai noi au asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu sunt acele aparatori. Nu a avut niciodata. Masina este fara ABS. Ma gandesc ca poate doar modelele mai noi au asa ceva.

Din ce an e?

Eu am avut pana acum 2. Un hachback din 2002 si actuala, un break din 2003. Amandoua aveau (au) aparatorile cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!