Jump to content

Golf 2


Atty
 Share

Postare recomandată

Salut.Cum pot sa schimb luminile de la bord(cele mici,verzi si "chioare" care lumineaza ceasul si vitezometrul)?Pot pune led-uri sau sunt becuri?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cand am dsfacut ceasurile am vazut ca sunt 2 leduri mici si verzi. Maine cred ca o sa incerc sa le schimb cu niste leduri albe macar ca nu mai vad nimic noaptea. De bine ce mi am facut ceasurile sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian020, eu am schimbat acele becuri verzi si chioare doar dupa ce am scos suportul in care se odihnesc toate instrumentele de la bord. a fost o joaca, n-a durat mai mult de 30 minute toata operatiunea. cred ca se pot pune si leduri, dar trebuie adaptate.

myhai_tm, ar fi ceva spatiu de manevra fara a demonta bordul, dar trebuie sa ai maini de contorsionist. la operatiunea asta m-am chinuit ceva vreme. din cate stiu, la mk1 cablul de kilometraj se prinde prin insurubare.

:icon_thumright:

Modificat de GLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

la mine cele de la cadrane merg

dar erau arse toate becurile de bord de cand s-a scurtcircuitat blocul de diode la alternator. incepand sa merg mai des pe intuneric am realizat ca nu le gasesc si stiam ca trebuie sa lumineze. asa ca m-am apucat sa demontez toate intrerupatoarele din bord, inclusiv panouashul pentru reglarea temperaturii (asta din pacate este lipit bine din fabrica si a durat mai mult pana am reusit sa ajung la bec).

si am reusit sa scot toate becurile arse. am mers la un magazin de piese (autocenter iasi) unde binenteles ca nu poti sa cumperi becuri separate ci doar intrerupatorul cu totul. pentru cel de lumini am recurs la solutia asta ca oricum erau busite contactele si ramaneau pozitiile aprinse. ma duc si cer la magazin. "de care vreti ? original sau...?" "original fireste" pai e 150 de ron. ok. il comand si ma mai uit pe la raionul de dacii sa vad ce lumini de bord au... aveau niste bulbi micuti asemanatori, dar erau putin mai grosi si mult mai lungi, deci oricum nu erau buni (nu incapeau). ma gandeam si eu la leduri, dar mi-a fost lene sa caut, desi niste extrabright-uri cu niste rezistente inseriate ar fi fost perfecte. in fine, mi-a venit comanda, iau cutiuta si ma uit la ea. MADE IN SPAIN !? il intreb pe ala. Asta e original ? Da, zice ala, ca facaturile sunt made in italy... aha. desenul cu becul aprins de pe buton parca e facut de mana cu cutterul, ma rog, bine ca merge.

am luat de la dezmembrari restul de butoane si am selectat ce era mai bun apoi le-am pus la loc. si acum am si eu lumini pe butoane.. mai vreau sa modific si eu afisajul de bord cu unul din plexi gravat si iluminat in cant cu leduri. dar acum nu am timp.

PS: problema mare e ca piesele astea de schimb chiar daca sunt noi nu mai au nici o treaba cu parametrii celor originale de pe masina. Mi-am schimbat senzorul de temperatura de pe circuitul de racire. Made in ITALY. L-am pus si plec. cand ma uit din greseala pe bord era temperatura la maxim !!!!! am oprit pe dreapta, m-am uitat la motor, totul ok. ce puii mei ? ajung acasa si studiez pproblema... la temperatura de 20 grade rezistenta senzorului tre sa fie 270 ohmi. al meu avea 320 !! porcarie de termistor italian. l-am aruncat si l-am pus tot pe ala vechi. si cand ma gandesc ca mai vroiam sa schimb si sonda lambda... pfiuuuu.

Modificat de mastabac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am si eu Atty!pe langa vitezometru care nu functioneaza si micile leduri verzi sunt arse,doar ceasul analogic funcioneaza :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sal am si io o intrebare pot schimba cesurile mecanuice cu unu digital adik sa le schot pe cel cu turometru si sa pun unu electroni ? k nu mai imi merg luminile si vroiam sa il schimb oricum e g2 benzina sau daca nu il pot schiba cum schimb ledurile la cel vechi ? ms

sal am si io o intrebare pot schimba cesurile mecanuice cu unu digital adik sa le schot pe cel cu turometru si sa pun unu electroni ? k nu mai imi merg luminile si vroiam sa il schimb oricum e g2 benzina sau daca nu il pot schiba cum schimb ledurile la cel vechi ? ms

post-38952-1232860089_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca cablul de kilometraj e bagat bine in mufa

Luminile de bord pot sa nu mearga si datorita lipsei becurilor, sau.....becuri arse.

Turomentru se poate monta, atata vreme cat ai pe alternator mufa ( W ) pentru turometru.

Mult succes :)

Modificat de passatu'mosule
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sal am si io o intrebare pot schimba cesurile mecanuice cu unu digital adik sa le schot pe cel cu turometru si sa pun unu electroni ? k nu mai imi merg luminile si vroiam sa il schimb oricum e g2 benzina sau daca nu il pot schiba cum schimb ledurile la cel vechi ? ms

sal am si io o intrebare pot schimba cesurile mecanuice cu unu digital adik sa le schot pe cel cu turometru si sa pun unu electroni ? k nu mai imi merg luminile si vroiam sa il schimb oricum e g2 benzina sau daca nu il pot schiba cum schimb ledurile la cel vechi ? ms

stii cumva cum se pot schimba becurile din bord,noaptea nu pot vedea nimic,sau poate aui un mecanic care se incumeta la asa ceva,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B-25-THE@...daca te sti putin cu engleza uite un ajutor din partea mea daca nu te descurci suntem destui care pot explica fenomenul mai amanuntit...

Bafta.....

http://www.4130-products.com/step/remove/index.htm

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

apropo de bord cu turometru.....eu am ceas analogic ...e greu de montat un bord cu turometru? am vazut acel site...nu mi s-a parut foarte greu...dar 100% potriveste un bord cu turometru la mine daca imi cumpar unul?:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de bord cu turometru.....eu am ceas analogic ...e greu de montat un bord cu turometru? am vazut acel site...nu mi s-a parut foarte greu...dar 100% potriveste un bord cu turometru la mine daca imi cumpar unul?:icon_thumright:

Se potriveste 100% nu trebuie sa modifici nimic doar sa aibe acelesi nr de mufe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!