Jump to content

Problema Bord


paco6(GOLF2 87')
 Share

Postare recomandată

paco6(GOLF2 87')

de vreo saptamana mi-am cumparat niste ceasuri de bord de golf cu turometru si ceas digital schimbandu-l cu al meau care in loc de turometru avea ceas si cel care mi l-a vandut a zis ca la bordul asta al meu care l-am cumparat de la el cica daca as lega in spate la ceasuri o reductie de la vacuumare de la delcou pana in spatele bordului imi va arata cat este consumul dar problema e cum il pui sa iti arate consumul pentru ca am facut asa si tot ceasul mi-l arata acolo si langa ecranasul acela arata cum ca ar trebui sa imi arate si alte inca cateva chesti deci care ma ajuta si pe mine? ce ar trebui sa fac?

Modificat de paco6(GOLF2 87')
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa adaptezi o maneta cu MFA daca nu ai deja. Daca nu ai avut inainte atunci probabil iti trebuie si senzorul de temperatura de la ulei si senzorul de temperatura exterioara. Nu stiu sigur cat de compatibil e sa functioneze direct toate afisajele.. poate te poate ajuta altcineva mai in detaliu.

Kilometrajul si turometrul functioneaza ? E cu doua mufe ceasul si a potrivit la fix ?

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paco6(GOLF2 87')
Trebuie sa adaptezi o maneta cu MFA daca nu ai deja. Daca nu ai avut inainte atunci probabil iti trebuie si senzorul de temperatura de la ulei si senzorul de temperatura exterioara. Nu stiu sigur cat de compatibil e sa functioneze direct toate afisajele.. poate te poate ajuta altcineva mai in detaliu.

Kilometrajul si turometrul functioneaza ? E cu doua mufe ceasul si a potrivit la fix ?

kilometrajul,turometrul temperatura,si benzina imi indica bine...dar chestia cu consumul/100km si temperatura ulei,apa nu:(..numa ceasulk mi-l arata pe ecranasul ala:(......sau potrivit la fix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ti-a ramas cumva o mufa alba cu 4 pini neconectata de la ceasuri ? Daca nu o ai atunci va trebui sa adaptezi, dar ideea e ca ai de conectat 2 pini de pe mufa neagra si doi pini de pe mufa alba la o maneta de stergatoare cu buton de mfa care are 2 pozitii ( instant si memorie ) cu reset + un buton de schimbare functie.

Pinii vin conectati in felul urmator :

Maneta are 4 fire :

negru - pinul de memorie - vine conectat in conectorul negru la pinul 12

rosu - pinul de reset - conectat in conectorul negru la pinul 13

alb - pinul de functie - conectat in conectorul alb la pinul 9

albastru - pinul de masa - conectorul alb la pinul 7

in plus in conectorul alb vin conectate :

pinul 12- senzor temperatura exterioara

pinul 11 - senzor temperatura ulei

Trebuie sa ai in spate conectat un furtun cu vacuum care vine de pe o valva de unisens din dreapta admisiei ca sa-ti functioneze afisajul de consum.

Apropo, am eu o maneta de vanzare cu MFA :D e in sectiunea de vanzari, modelul cu buton de avarie pe maneta nu in bord.

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paco6(GOLF2 87')
Si ti-a ramas cumva o mufa alba cu 4 pini neconectata de la ceasuri ? Daca nu o ai atunci va trebui sa adaptezi, dar ideea e ca ai de conectat 2 pini de pe mufa neagra si doi pini de pe mufa alba la o maneta de stergatoare cu buton de mfa care are 2 pozitii ( instant si memorie ) cu reset + un buton de schimbare functie.

Pinii vin conectati in felul urmator :

Maneta are 4 fire :

negru - pinul de memorie - vine conectat in conectorul negru la pinul 12

rosu - pinul de reset - conectat in conectorul negru la pinul 13

alb - pinul de functie - conectat in conectorul alb la pinul 9

albastru - pinul de masa - conectorul alb la pinul 7

in plus in conectorul alb vin conectate :

pinul 12- senzor temperatura exterioara

pinul 11 - senzor temperatura ulei

Trebuie sa ai in spate conectat un furtun cu vacuum care vine de pe o valva de unisens din dreapta admisiei ca sa-ti functioneze afisajul de consum.

Apropo, am eu o maneta de vanzare cu MFA :icon_thumright: e in sectiunea de vanzari, modelul cu buton de avarie pe maneta nu in bord.

nu am vazut alta mufa in afara de cele 2 late cea alba si cea neagra:( si la ce pret e maneta ta cu MFA? ca daca ne intelegem la un pret poate ti-o iau :angry: iar vacumul l-am legat deja;) trebuie sa ma mai uit ca trebuie sa fie pe acolo inca ceva mufa;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de pe care ai luat bordul Digifiz nu avea cumva inj electronica Digifant?Pe langa maneta MFA Digifizzul isi ia informatii si din calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paco6(GOLF2 87')
Masina de pe care ai luat bordul Digifiz nu avea cumva inj electronica Digifant?Pe langa maneta MFA Digifizzul isi ia informatii si din calculator.

nu cred ca e digifiz digifiz-u mise pare ca e complet digital dar al meu nu e are tot ceasuri doar ca are in plusunecranas mic pe care imi arata ceasul:P ceasul l-am luat din lombului din cj de la dezmembrari:P cu 30 de lei;)) e de gti mi se pare

Modificat de paco6(GOLF2 87')
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manetele de care-ti ziceam sunt 100roni, eu am dat 150 pe ele dar nu erau modelu care imi trebuia si acuma incerc sa ma scap de ele, intre timp am facut rost de altele. Poate pe duminica vi daca se mai face intalnirea aia la sala sporturilor si discutam acolo toata treaba cu ceasurile..

Si zici ca ai gasit in lomb ceasuri bune.. tre sa ma bag si io ca imi tzacane ceva la kilometraj si mi frica ca sa duce prostia aia circulara care e invartita de cablu de kilometraj. Plus ca am o gramada de teste si planuri si sigur mai belesc cate una alta pe parcurs si sa am de schimb :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paco6(GOLF2 87')
Manetele de care-ti ziceam sunt 100roni, eu am dat 150 pe ele dar nu erau modelu care imi trebuia si acuma incerc sa ma scap de ele, intre timp am facut rost de altele. Poate pe duminica vi daca se mai face intalnirea aia la sala sporturilor si discutam acolo toata treaba cu ceasurile..

Si zici ca ai gasit in lomb ceasuri bune.. tre sa ma bag si io ca imi tzacane ceva la kilometraj si mi frica ca sa duce prostia aia circulara care e invartita de cablu de kilometraj. Plus ca am o gramada de teste si planuri si sigur mai belesc cate una alta pe parcurs si sa am de schimb :D

ma tem ca nu voi putea adapta maneta aia deoarece yo am motoru mic :angry: 1.3 :lol: in lomb gasesti destul de multe chestii yo mi-am cumparat de acolo si geamuri electrice 50 lei bucata mi-am luat 2 pe stanga fata si dreapta fata cu tot cu butoane +releu acela care face sa nuti arda instalatia si duminica s-ar putea a vin dar nu e sigur ca eu stau in huedin :rolleyes: dar oricum poate vin..acuma am alta problema laea :angry: dar o sadeschid alt topic pt asta ca deja santem cam :P si nu vreau sa supar pe nimeni :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-ti un topic in sectiunea Tehnic doar cu masina ta si sa-ti expui acolo toate problemele.. o sa fie si mai usor de urmarit decat sa faci topic-uri separate pentru tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paco6(GOLF2 87')
Fa-ti un topic in sectiunea Tehnic doar cu masina ta si sa-ti expui acolo toate problemele.. o sa fie si mai usor de urmarit decat sa faci topic-uri separate pentru tot

ok;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!