Jump to content

Sudura In Argon


79gti
 Share

Postare recomandată

haideti sa fiti lamuriti odata pentru totdeauna...

Tipurile de sudura cele mai uzuale sunt:

MMA (Manual Metal Arc) este sudura clasica, cea cu electrod invelit... se poate suda in AC (majoritatea aparatelor pe transformator hobby/semipro sunt in alternativ) dar nu se vor putea suda toate tipurile de electrozi (spre exemplu el bazic are nevoie de DC) si in DC (transformatoarele profi si toate inverterele)

MIG-MAG - (Metal Inert/Active Gas) este sudura cu acel pistolet cu derulare de sarma de adaos... este cea mai folosita in tinichigerie... sudura este curata, rapida si eficienta... Mediul protejat este dat de CO2, amestec CO2 cu Ar sau Ar pur (pt aluminiu)... Atentie! cu cat adaosul este mai bogat in Ar cu atat sudura este mai buna, protejarea imp oxidarii este mai buna... la noi se fol f mult CO2 chior din motive de bani

TIG/WIG - (Tungsten/Wolfram Inert Gas) - numele este dat de materialul din care e facut electrodul (ce nu se consuma) insa procedeul este acelasi... se sudeaza doar cu Ar pur... este folosit la chestiile ce trebuie sa arate bine (in general inox dar si Al) pentru ca este cea mai aspectuoasa modalitate de sudare... insa e scumpa, destul de inceata si cere o mare pricepere... Se poate suda orice material.... Atentie insa la Al ! Are nevoie de AC pentru o sudura competenta dar si de aparate speciale de sudura

Plasma se foloseste la taiere si nu la sudura (cel putin la noi)... plasma practic este arcul de curent prin care trece aer comprimat... si taie atza! credeti-ma pe cuvant...

Pot sa va spun ca m-am distrat cu toate de mai sus iar cel mai mult imi place plasma :icon_thumright: iar ca sudura MIG-ul...

Sper ca am ajutat...

Bafta!

Multumim de explicatii... dar nu ne ajuta decat teoretic la vreun examen:) Daca ar exista prin toate atelierele mai ales MIG- Mag-ul ar fi excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sergiu_tm, cu asa ceva nu m-am jucat deci nu pot spune ceva... stiu doar ca este in marea majoritate a cazurilor un proces automatizat, industrial, de capacitate mare

iulian_andor iti spun sincer... atelier fara MIG-MAG nu e atelier... adica personal am vazut si la nea X (om serios, in general vorbind) din vale macar unul luat din Metro daca nu ceva mai mare si mai profi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la mine nu au asa ceva :Driver: Tot cu autogenu, dalta si ciocanul. De aceea nu reusesc sa ma apuc de sudat la masina :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o cunostinta care are un aparat de sudura MIG-MAG marca telwin, dar spune ca nu a reusit sa sudeze cu sarma cuprata care se gaseste in comert. A putut sa sudeze doar cu sarma care a venit de proba cu aparatul. El da vina pe aparat, ca ar fi de putere mica, dar ma gandesc ca e aiurea sa se vanda aparate care sa nu merga deloc cu sarma de la noi. Stie cineva care ar putea fi problema si daca exista vreo solutie sa poata suda cu sarma cuprata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta tre' sa sudez,chiar nu stiti pe nimeni din bucuresti?

post-6581-1207999947_thumb.jpg

post-6581-1207999961_thumb.jpg

post-6581-1207999987_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna-l pe dani, ca munceste la a mea acum :)

ms cristi, o sa-l sun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

la aparatele de sudura mig mag este foarte greu sa faci reglejele aparatului..are foarte multi parametri(viteza de inaintare a sirmei..amperajul...voltajul...) si daca schmbi sirma trebuie sa schimbi si parametrii astia...sfatul meu....prin multe incercari se poate reusi :) si aceste reglaje depind de sirma .. exista mai multe tipuri de sirma inclusiv o sirma roluita cu flux inauntru care parerea me e cea mai buna si oricine poate suda cu sirma aia cu rezultate bune :)..,.si sirma plina (mai ieftina ) cu care se sudeaza mai greu iti trbuie un sudor mai cu expierenta.........aa si cineva mai sus spunea ca nu se poate suda in argon (tig/wig) tabla decat in puncte...... sa stii ca se poate ...trebuie sa nu pui flacara direct pe tabla..o tii pe sirma de adaos asa nu o sa gauresti tabla si o sa obtii o sudura buna....aaaa si sirma pt mig/mag nu este de cupru faci o greseala este numai invelita in cupru pt protectie...

Modificat de yda_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

stiu ca nu mai intereseaza pe nimeni topicul asta...eu nu pot deschide un topic separat despre sudura....hai sa va plictisesc putin cu cateva chestii tehnice depre sudura sa va puteti face o idee daca o sudura e buna sau nu....in primul rand vreau sa ca spun ca la testele mecanice sudura in mediu de protectie (argon.co2.etc) sint foarte apropiate valorile cu sudura in elecrod ..sudura in argon este calitativ superioara electrodului , dar este foarte costisitoare..totusi pt ca sudura in electrod sa fie buna trebuie urmate niste reguli....alegerea electrodului ..sa va dau un exemplu..pentru locurile unde doriti o sudura de rezistenta incercati sa folositi electrozi bazici gen:

--- 7018 ...pentru acesti electrozi va trebuie in primul rand un aparat de sudura mai bun ((cu diode) nu merge sa sudezi cu vechile transformatoare pe care le avem noi prin garaje :(daca aveti un transformator puternic si totusi merge sa stiti ca sudura nu este calitativa) ... electrozii acesti trebuie feriti de umiditate si pastrati in locuri uscate (calde) ....pe santiere sau unde se mai folosesc ei sint pastrati in asazisele tolbe ale sudorilor la 90 de grade celsius...si asa nu au voie sa fie folositi mai mult de 6 ore....deci daca vreti o sudura buna cu 7018 trebuie sa desfaceti pachetul de electrozi in momentul in care va apucati de sudura....trebuie curatata foarte bine suprafata pana la luciu metalic 5 cm de o parete si de alta a locului unde vreti sa sudati....si cu acesti electrozi se sudeaza numai ascendent ..in nici un caz descendent..trebuie sa alegeti foarte bine amperajul cu care sudati (in functie de diametrul electrodului..daca cautati gasiti pe net tabele cu amperaje in functie de electrod)(un amperaj mic o nu o sa faca bine fuziunea intre materialul de ados si materialul de baza...un amperaj mare va mari zona de influenta termica si va arde multe elemente de aliere (deci va slabi in amundoua cazuri rezistenta sudurii..dupa sudura cand puteti pune mana pe locul unde ati sudat fara sa va ramana pielea acolo :))(sa aiba in jur de 80 de grade ) curatati bine zona cu o perie de sarma si pe o parte si pe alta a sudurii si dupa asta dati cu antifon pentru protectie...dupa o zi doua mai incercati sa dati o mana de antifon in acea zona (va garantez o sudura foarte buna si care nu o sa rugineasca foarte usor).....parerea mea dac as vrea sa sudez vre-un lonjeron sau ceva de rezistenta la masina as folosi acesti electrozi in locul argonului sau co2 (tig/wig ....mig/mag) dar numai si numai pentru suduri de colt si pentru materiale cu grosimi peste 2,5-3 mm...vreau sa zic ca nu sint indicati pentru suduri cap la cap..ca concluzie : garantez o sudura extraordinar de buna daca urmati sfaturile de mai sus

---6010 sau binecunoscutul supertit este un electrod care la rezistenta mecanica este mult inferior suprbazului....avantajele acestui electrod sunt : nu este sensibil la umiditate , se poate suda atit asccendet cat si descendent , poate fi folosit cu succes la grosimi ale materialului de baza mici gen tabla , exemplu: se poate folosi pt a astupa o gaura in tabla ..prin puncte ca si co2-ul , se poate suda cu orice transformator de sudura (merge si cu curent continuu si alternativ )..acum sa va spun si regulile pt a obtine o sudura buna cu acest electrod : in primul rand se va curata cum v-am explicat mai sus 5 cm de o parte si de alta pana la luciul metalic locul unde vreti sa sudati...cu acest electrod nu va recoman sa sudati cordoane de sudura continu si sa nu faceti miscari in stanga dreapta ci numai sus jos cu cordoane scurte de sudura (mazim 5cm) apoi va opriti o secunda si continuati din nou de unde va-ti oprit... dupa sudura nu lasati sudura sa se raceasca complet fara a o proteja cu antifon sau cu ce aveti voi .

cam asta am vrut sa va spun in legatura cu sudura (deci ca o concluzie..daca nu gasiti argonisti se poate face si cu electrozi dac gasiti sudor bun)

pentru bucuresteni si nu numai va recomand sa cautati sudorii care lucreaza sau au lucrat la nuclear montaj bucuresti (parerea mea este ca sint cei mai buni sa nu exagerez si sa zic din europa cel putin ..dar de la noi din tara sigur sint ..mai ales cei care au lucrat pe la cernavoda) ....daca vreti sa sudati voi : faceti multe incercari inainte de a suda pe masina ... incercati sa imprumutati o masca de sudor din aia cu geamul gen heliomat (se inegreste in momentul amorsarii electrodului sint extraordinare pt incepatori pentru ca vezi exact unde amorsezi ) si studiati putin inainte de a va apuca..

am scris acest post avand in vedere ca masinile noaste au o varsta inaintata :) trebuie sa stim si cate ceva despre sudura ....in imi cer mii de scuze ca v-am plictisit atat de mult ... sper sa foloseasca cuiva postul meu si succes in continuare cu "mesteritul"...si sper sa nu fi suparat pe nimeni interventia mea :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te ocupi cu asa ceva? daca da, este bine de stiut .

stiu ca nu mai intereseaza pe nimeni topicul asta...eu nu pot deschide un topic separat despre sudura....hai sa va plictisesc putin cu cateva chestii tehnice depre sudura sa va puteti face o idee daca o sudura e buna sau nu....in primul rand vreau sa ca spun ca la testele mecanice sudura in mediu de protectie (argon.co2.etc) sint foarte apropiate valorile cu sudura in elecrod ..sudura in argon este calitativ superioara electrodului , dar este foarte costisitoare..totusi pt ca sudura in electrod sa fie buna trebuie urmate niste reguli....alegerea electrodului ..sa va dau un exemplu..pentru locurile unde doriti o sudura de rezistenta incercati sa folositi electrozi bazici gen:

--- 7018 ...pentru acesti electrozi va trebuie in primul rand un aparat de sudura mai bun ((cu diode) nu merge sa sudezi cu vechile transformatoare pe care le avem noi prin garaje :(daca aveti un transformator puternic si totusi merge sa stiti ca sudura nu este calitativa) ... electrozii acesti trebuie feriti de umiditate si pastrati in locuri uscate (calde) ....pe santiere sau unde se mai folosesc ei sint pastrati in asazisele tolbe ale sudorilor la 90 de grade celsius...si asa nu au voie sa fie folositi mai mult de 6 ore....deci daca vreti o sudura buna cu 7018 trebuie sa desfaceti pachetul de electrozi in momentul in care va apucati de sudura....trebuie curatata foarte bine suprafata pana la luciu metalic 5 cm de o parete si de alta a locului unde vreti sa sudati....si cu acesti electrozi se sudeaza numai ascendent ..in nici un caz descendent..trebuie sa alegeti foarte bine amperajul cu care sudati (in functie de diametrul electrodului..daca cautati gasiti pe net tabele cu amperaje in functie de electrod)(un amperaj mic o nu o sa faca bine fuziunea intre materialul de ados si materialul de baza...un amperaj mare va mari zona de influenta termica si va arde multe elemente de aliere (deci va slabi in amundoua cazuri rezistenta sudurii..dupa sudura cand puteti pune mana pe locul unde ati sudat fara sa va ramana pielea acolo :))(sa aiba in jur de 80 de grade ) curatati bine zona cu o perie de sarma si pe o parte si pe alta a sudurii si dupa asta dati cu antifon pentru protectie...dupa o zi doua mai incercati sa dati o mana de antifon in acea zona (va garantez o sudura foarte buna si care nu o sa rugineasca foarte usor).....parerea mea dac as vrea sa sudez vre-un lonjeron sau ceva de rezistenta la masina as folosi acesti electrozi in locul argonului sau co2 (tig/wig ....mig/mag) dar numai si numai pentru suduri de colt si pentru materiale cu grosimi peste 2,5-3 mm...vreau sa zic ca nu sint indicati pentru suduri cap la cap..ca concluzie : garantez o sudura extraordinar de buna daca urmati sfaturile de mai sus

---6010 sau binecunoscutul supertit este un electrod care la rezistenta mecanica este mult inferior suprbazului....avantajele acestui electrod sunt : nu este sensibil la umiditate , se poate suda atit asccendet cat si descendent , poate fi folosit cu succes la grosimi ale materialului de baza mici gen tabla , exemplu: se poate folosi pt a astupa o gaura in tabla ..prin puncte ca si co2-ul , se poate suda cu orice transformator de sudura (merge si cu curent continuu si alternativ )..acum sa va spun si regulile pt a obtine o sudura buna cu acest electrod : in primul rand se va curata cum v-am explicat mai sus 5 cm de o parte si de alta pana la luciul metalic locul unde vreti sa sudati...cu acest electrod nu va recoman sa sudati cordoane de sudura continu si sa nu faceti miscari in stanga dreapta ci numai sus jos cu cordoane scurte de sudura (mazim 5cm) apoi va opriti o secunda si continuati din nou de unde va-ti oprit... dupa sudura nu lasati sudura sa se raceasca complet fara a o proteja cu antifon sau cu ce aveti voi .

cam asta am vrut sa va spun in legatura cu sudura (deci ca o concluzie..daca nu gasiti argonisti se poate face si cu electrozi dac gasiti sudor bun)

pentru bucuresteni si nu numai va recomand sa cautati sudorii care lucreaza sau au lucrat la nuclear montaj bucuresti (parerea mea este ca sint cei mai buni sa nu exagerez si sa zic din europa cel putin ..dar de la noi din tara sigur sint ..mai ales cei care au lucrat pe la cernavoda) ....daca vreti sa sudati voi : faceti multe incercari inainte de a suda pe masina ... incercati sa imprumutati o masca de sudor din aia cu geamul gen heliomat (se inegreste in momentul amorsarii electrodului sint extraordinare pt incepatori pentru ca vezi exact unde amorsezi ) si studiati putin inainte de a va apuca..

am scris acest post avand in vedere ca masinile noaste au o varsta inaintata :) trebuie sa stim si cate ceva despre sudura ....in imi cer mii de scuze ca v-am plictisit atat de mult ... sper sa foloseasca cuiva postul meu si succes in continuare cu "mesteritul"...si sper sa nu fi suparat pe nimeni interventia mea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..asta e painea:))..nu sa sudez (nu sint sudor..decat pt mine :icon_cheesygrin: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

cunoasteti pe cineva din bucuresti care are sculele necesare pt o sudura la o galerie de admisie de 16v?

ce vreau sa fac este :

- sa tai partea inferioara a galeriei, pastrand flansa de la chiulasa

- sa tai din partea superioara renuntand la flansa cu care se prinde de partea inferioara

- sa sudez cele 2 parti, asemanator pozei de mai jos (in poza este partea inferioara a galeriei de 16v cu o admisie de mk4)

post-5370-0-69095200-1325333455_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paranteza :D

Numai TIG.

Vezi sa iei in calcul si clapeta ca aia mai adauga 1 cm pe putin si mai e si grosimea furtunului de vacuum de la clapeta (poate e ceva siliconic mai gros). Eu am luat un electrod de asta generic de aluminiu si am debitat eu admisia si am slefuit pana a stat cu distanta suficienta cu capota inchisa si ma uitam prin locul radiatorului sa vad distanta. Apoi am dus-o la cineva cu TIG care i-a dat cordon.

Sa nu omiti asta. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de info. am vazut pe cateva poze de la tine de la masina ca tot cu admisia facuta asa ai abordat si tu problema . numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!