Jump to content

Huse noi de Fabia


120 L
 Share

Postare recomandată

Doresc sa stiu daca a montat cineva ( din Bucuresti ) de curind huse de interior,de unde a cumparat ,ce material este,la ce pret si mai ales cum se potrivesc ?

Model bancheta spate dintr-o bucata.

In magazine exista o duzina de "huse autointitulate universale" care insa sunt de f slaba calitate si nici nu se potrivesc cu scaunele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu nu sunt dic bucuresti da pot sa iti spun ca eu mi-am facut husele la cineva care chiar se pricepe si mi-a luat 2 mil jumate. singura chestie mai nasola e ca nu prea are multe nuante la material(materialu este de calitate f buna )da oricum au iesit perfect.. stau perfect pe scaune si pe bancheta(tot dintr-o bucata e si a mea). si stiu pe cineva care si-a luat huse originale de fabia pe care a dat(prin primavara lu 2007) in jur de 3mil si deja i sau rupt (tocit) mai ales aia de la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vitan sunt 2 magazine cu huse eu de acolo am luat si vin exact pe forma scaunelor de montat se ocupa un baiat de acolo Cristi parca husele au costat 2mil si montatul 500 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest luckyhome

Incearca la un atelier de tapiserii. Sunt unii meseriasi, care fac niste huse "ceas". Se monteaza tot de catre ei, iar cand te vei uita la produsul final, o sa fie greu sa-ti dai seama ca defapt sunt huse si nu tapiseria masinii.

Pentru cine este interesat de un astfel de atelier, cunosc unul in Piatra Neamt, deci da-ti cu PM in mine. Preturile variaza in functie de materiale pe care le vrei sa fie folosite...intre 250 - 500 lei.

Modificat de luckyhome
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau o varianta si mai buna. Tapiterii de pe drumul Pitesti-Campulung (la iesirea din Pitesti). Ai autostrada cam pana acolo. Sunt vreo 105-110 km din Drumul Taberei. Te duci cu materialul tau (in Obor sunt o gramada de materiale) si iti fac huse. Cred ca e simplu pt ei pentru ca in general fac tepiterii frumoase pentru orice masina. La un Cielo (la aia am schimbat tapiteria, la Fabia nu vreau nici huse si nici altceva momentan) mi-au luat pe manopera vreo 100 RON, dar au iesit impecabile. In general in provincie se lucreaza ieftin si calitativ. Succes! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat huse universale Pufi,se gasesc in gen. la orice supermarket(le-am luat de la Carfour),sunt accesibile ca pret(120-130lei),material bun,au orificiu ptr.airbag lateral,diferite culori,in general sunt OK.Poti sa te uiti pe ambalaj daca au husa la scaunul din spate dintr-o bucata.Au huse ptr. 5 tetiere.E o sugestie,poti sa le vezi si e alegerea ta daca le cumperi. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat huse universale Pufi,se gasesc in gen. la orice supermarket(le-am luat de la Carfour),sunt accesibile ca pret(120-130lei),material bun,au orificiu ptr.airbag lateral,diferite culori,in general sunt OK.Poti sa te uiti pe ambalaj daca au husa la scaunul din spate dintr-o bucata.Au huse ptr. 5 tetiere.E o sugestie,poti sa le vezi si e alegerea ta daca le cumperi. :D

Multumesc pt informatii ( tuturor ) dar cele prezentate de tine mi se par a fi la un pret rezonabil, depinde si de material...daca au supraelastic pe spate la scaune sunt de slaba calitate si nu merita investitia.

Nu ai scris cum stau pe scaune dupa ce le-ai montat caci universlitatea asta e "relativa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine arata foarte bine,si se monteaza relativ usor.Chiar se potrivesc.Dupa cum ti-am spus,ramane sa le vezi si alegerea e a ta daca le cumperi sau nu.Au si mostra de material atasata.E doar o sugestie.Personal sunt foarte multumit de ele si altceva mai bun n-am gasit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine arata foarte bine,si se monteaza relativ usor.Chiar se potrivesc.Dupa cum ti-am spus,ramane sa le vezi si alegerea e a ta daca le cumperi sau nu.Au si mostra de material atasata.E doar o sugestie.Personal sunt foarte multumit de ele si altceva mai bun n-am gasit. :evil:

Din ce am citit pe alte forumuri despre husele "Pufi" parerile sunt impartite...ar fi f util daca poti sa pui niste poze sa le vedem cum arata montate pe scaune.

Ce model sunt si pt ce scrie producatorul ca se potrivesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca atunci cand pui husele sa nu astupi spatiul pentru picioare din spatele scaunelor din fata... Ala e aur!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numesc Pufi Reflex U+.Am atasat si pozele.

post-14862-1202844718_thumb.jpg

post-14862-1202844734_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numesc Pufi Reflex U+.Am atasat si pozele.

Par faine husele. Daca materialul e destul de grosut si nu e dpdv textil poliester sau alte prostii care tin cald, merita la banii aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Par faine husele. Daca materialul e destul de grosut si nu e dpdv textil poliester sau alte prostii care tin cald, merita la banii aia.

Salutare,

si eu folosesc Pufi de circa un an si jumatate. Acum circa o luna le-am luat cu groaza jos sa le spal. Spun cu groaza pt ca deja ma ghindeam ca se vor deteriora prin spalare. Nu s-au deteriorat, sunt ok. Sunt sintetice si pe partea interioara au un burete care creste aderenta fata de tapiteria originala deci nu se tot "plimba". Eu sunt foarte multumit de ele, au rezistat in timp, au rezistat la spalare si stau bine pe scaune. Voi incerca sa fac si eu poze si sa le postez.

p.s.: nu tin de cald chiar daca sunt sintetice.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu huse din piata dar in spate cum se monteaza tetierele ,dai gaura dar capacelele de tetiera din bancheta

nu le pot sa le demontez iar husele nu au capacele.

Voi cum le ati montat.

Mercy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu huse din piata dar in spate cum se monteaza tetierele ,dai gaura dar capacelele de tetiera din bancheta

nu le pot sa le demontez iar husele nu au capacele.

Voi cum le ati montat.

Mercy

De cate ori am montat niste huse pe scaune am dat gauri in material si am bagat tetiera prin gaurile respective, materialul huselor acoperind plasticele de pe scune pe unde intra tetiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu huse din piata dar in spate cum se monteaza tetierele ,dai gaura dar capacelele de tetiera din bancheta

nu le pot sa le demontez iar husele nu au capacele.

Voi cum le ati montat.

Mercy

Cele de la Pufi vin cu niste inele de plastic. Sunt din doua bucati si sunt ca in poza atasata.

Atasaz si poze cu husele mele Pufi dupa un an si jumatate de utilizare zilnica plus o spalare.

post-22192-1203252849_thumb.jpg

post-22192-1203252875_thumb.jpg

post-22192-1203252884_thumb.jpg

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de la Pufi vin cu niste inele de plastic. Sunt din doua bucati si sunt ca in poza atasata.

Atasaz si poze cu husele mele Pufi dupa un an si jumatate de utilizare zilnica plus o spalare.

Stau binisor pe scaune...mai nasol ca-s din poliester dar cred ca exista si din material mai bun...o sa caut.

Cum le-ai bagat si prins la scaunele fata ?

Din ce am "cercetat" e destul de greu sa le "introduci prin spatiul dintre spatar si scaun pentru a prinde husa de spatar dedesupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau binisor pe scaune...mai nasol ca-s din poliester dar cred ca exista si din material mai bun...o sa caut.

Cum le-ai bagat si prins la scaunele fata ?

Din ce am "cercetat" e destul de greu sa le "introduci prin spatiul dintre spatar si scaun pentru a prinde husa de spatar dedesupt...

Nu e greu deloc. Ai nevoie de 2 sububelnite cu marginile rotunde (nu distrugi nici plasticul nici panza). Daca introduci circa 0,5 - 1 cm din surubelnita sub plastic de sus in jos si pe urma impingi buretele cu surubelnita inspre scaun se creaza suficient loc pentru a introduce husa, nu tragi de plastic inspre exterior fiind mai greu si in momentul in care plasticul se indeparteaza buretele complecteaza spatiul deci nici nu este eficient. E un pic de lucru (circa 20 min pentru fiecare scaun) dar eu zic ca merita, arata mult mai bine decat daca ar fi peste plasticuri. Voi incerca safac si niste poze demonstrative.

Ca sa intoduci husa printre spatar si scaun lasi un pic spatarul pe spate. Eu am reusit inclusiv sa imi bag degetele si sa ajung in spate. E adevarat ca e mai greu dar se poate.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu mi-am comandat de pe huse.ro si mi-am ales culoarea...au un fel de "builder" on line si e destul de usor. Materialul seamana la prima vedere pe site cu cel de bazar insa nu e deloc asa. e super ...parerea mea insa poate putin cam grosut. dar cum afara e frig....e ok. au venit prin curier rapid intr-o saptamana si m-a costat 218 lei cu tot cu taxe de livrare. O sa uploadez si poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e greu deloc. Ai nevoie de 2 sububelnite cu marginile rotunde (nu distrugi nici plasticul nici panza). Daca introduci circa 0,5 - 1 cm din surubelnita sub plastic de sus in jos si pe urma impingi buretele cu surubelnita inspre scaun se creaza suficient loc pentru a introduce husa, nu tragi de plastic inspre exterior fiind mai greu si in momentul in care plasticul se indeparteaza buretele complecteaza spatiul deci nici nu este eficient. E un pic de lucru (circa 20 min pentru fiecare scaun) dar eu zic ca merita, arata mult mai bine decat daca ar fi peste plasticuri. Voi incerca safac si niste poze demonstrative.

Ca sa intoduci husa printre spatar si scaun lasi un pic spatarul pe spate. Eu am reusit inclusiv sa imi bag degetele si sa ajung in spate. E adevarat ca e mai greu dar se poate.

E cea mai grea operatiune la montajul huselor ! Idioti au fost aia care au gindit scaunele in asa mod...si eu tre sa dau jos husele ca sa le spal dar le dau numai pe cele de pe spate caci fata nu necesita si e f greu montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am uitat sa scriu ca am rezolvat pb cu husele inca de anul trecut prin modifcarea huselor de dacie logan la o croitorie...si au iesit foarte fain mai ales ca materialul pe care l-am avut la husele respective este de foarte buna calitate, la culoarea bordului si foarte rezistent la uzura...

Nu se potrivesc gaurile de tetiere dar se rezolva si asta.

Montatul sezutului la scaunele fata a fost cea mai de belea operatiune dar dupa ce i-am injurat pe cei care au proiectat scaunele alea de citeva ori ...am reusit !

Noroc am ca fetele mele stau numai in spate si acolo se murdareste cel mai repede ( anul acesta deja trebuie sa fac o spalare cred ) si nu e nevoie sa scot sezuturile fata... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi-am cumparat huse.

Erau la reducere la Kaufland: 40lei.

Am atasat poze.

Prima impresie: tetierele din spate sunt mai mari putin si cum toate husele pt ele sunt identice...

Husa pt. bancheta este dintr-o bucata. Cea pt. spatarul banchetei e din mai multe.

Orificiile pt. tetiere la scaunele din fata sunt facute tot cu cutitul pe linia care apare in foto.

Sezuturile pt. scaunele din fata sunt dificil de prins din cauza acelor capace de plastic... :)

Producatorul este german. Husele sunt atestate TUV pt airbag lateral scaun. Pe prospect sunt inscrise tipurile auto pe care se potrivesc (si este si Fabia Combi printre ele)

post-43956-1244094355_thumb.jpg

post-43956-1244094376_thumb.jpg

post-43956-1244094413_thumb.jpg

post-43956-1244094448_thumb.jpg

post-43956-1244094465_thumb.jpg

post-43956-1244094498_thumb.jpg

post-43956-1244094595_thumb.jpg

post-43956-1244094699_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru banii pe care i-ai dat sunt foarte bune, si stau oarecum bine. Numai materialul intra 6,5 ml simplu lat (140cm) si zic si eu oare cat de ieftin e metrul la cei care le-au produs???

Bravo lor .......bine pentru masinile noastre :)

Modificat de Alinrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!