Jump to content

Accelerare Cu ...intreruperi!?


nutzucu
 Share

Postare recomandată

Buna am VW golf3 an 1996 benzina 90CP 66KW,injectie multipunct,motor 1,8

 

Am o mare problema:masina afuma bujiile

Am schimbat:senzor clapeta acceleratie,senzor temperatura lichid racire,capac delcou, fise bujii,bujii,senzor temperatura aer admisie,motorul nu merge rotund si oscileaza turometrul de la 900 pana la 2000 in relantii

CINE MA POATE AJUTA!!!

 

PS:Masina este fabricatie Mexic.

Modificat de spartacus1210
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauze posibile pentru bujii afumate:

  • amestec prea bogat: aici poate fi sonda lambda, clapeta neadaptată, canistra de vapori
  • bujie necorespunzatoare (prea calda) care nu atinge temperatura de auto-curatare: dacă nu a coincis cu schimbarea bujiilor ci a apărut din senin atunci nu-i asta, dacă a apărut problema o dată cu schimbarea bujiilor poate fi aici problema
  • defectiuni ale sistemului de aprindere: văd că ai schimbat cam tot
  • mers pe distante scurte, fara incalzire: aici ar trebui să-şi revină după un drum mai lung.

Ce cod are motorul pt că nu prea am documentaţie pentru motorul ăsta (presupun că ADD dar nu am nimic despre motorul ăsta).

Eventual zi cam cu care seamănă ca să luăm prin analogie.

Un test cu vagcom-ul ar putea spune multe, aşa trebuie luate prin încercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este motor ADD

Am fost si la mecanici si mi-a spus ca asa motor nu am mai vazut 

Modificat de spartacus1210
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No păi aici este baiul că nu ştim despre ce discutăm.

Fă nişte poze la motor din câteva unghiuri şi pune-le aici să vedem cam cu ce seamănă că nu cred să fi inventat mexicanii alt motor.

Totodată urmăreşte evacuarea de la ieşire din motor până în catalizator şi vezi dacă are sonda lambda, dacă are scoate mufa şi vezi câte fire are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut cateva poze la motor



dami e-mailu tau sa iti trimit pozele sunt nou si nu stiu cum sa le pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apesi pe More Reply Options (dreapta jos) si in pagina noua care se deschide ai Choose File si apoi dai Attach This File.Ca sa pui mai multe apesi iara pe choose si attach (vezi sa nu depasesti 1.99MB)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice colegul mai sus, sau vezi că am e-mail la profil (apeşi pe lupo_bv şi în josul paginii care apare este adresa de mail, o iei cu copy-paste)

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonda  lambda are patru fire



sonda  lambda are patru fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masurat sonda lambda este buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit pozele de la colegul şi le-am pus aici. Deci cu care seamnă cel mai mult?

post-40889-0-98778600-1366869582_thumb.j

post-40889-0-13466300-1366869588_thumb.j

post-40889-0-44602000-1366869594_thumb.j

post-40889-0-58962600-1366869600_thumb.j

post-40889-0-16318900-1366869608_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aproape identic cu 1.8 AAM sau ABS,pana in partea de sus la injectie/admisie.De acolo nu mai inteleg nimica...Asta pare a avea injector pt. fiecare cilindru (injectie multipunct).

Modificat de MojoGaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am un golf 3 1.6 si am aceeasi problema cand accelerez brusc merge in suturi parca nu se alimenteaza corect pana ajung in treapta 3 dupa aia merge normal. cand incerc sa schimb treapta in mers si calc ambreiaju moare motorul. ajutatima cu niste sfaturi. cod motor AEE. MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu ce am mai incercat...am verificat rotile pe spate daca raman blocate (nu raman ) rotile pe fata , am dat etrierii jos am scos tot din el si garnituri , piston , curatat pus la loc ( am zis ca poate infraneaza rotile )  degeaba ...la fel. azi am incercat sa scot de tot sonda lambda din esapament .  chit ca oracaia foarte tare...dar la fel nu trage masina, am montato la loc, si am scos doar mufa...la fel nici o diferenta. apoi am incercat sa obturez furtunul care iese din servofrana. ( am ramas fara frana de picior , dar aveam frana de mana , asa ca mam riscat ) la fel fara nici un rezultat.... am rat rampa de injectoare jos . leam luat in casa la curatat.probat, si toate merg bine .. nu e nici unul infundat. oringurile dupa ele sunt toate in regula....cam atat, dar fara nici un rezultat. am vorbit cu cineva sa incerc sai fac o readaptare la clapeta.... oare merge ? .. daca nu altceva ce sa mai incerc ?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spartacus1210

ai incercat sa schimbi senzor clapeta acceleratie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.daca ar fi stricat , nu ar aparea pe tester ceva probleme la el ?... va tin la curent daca mai fac ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am reusit sa pun testerul pe masina azi noapte ...  ce mi sa parut ciudat am facut un paint cu ce si cum .... pe langa asta  tot ce am verificat senzori au fost ok. acum ce am mai gasit eu pe net..acel throttel potentiometer ...cand eu accelerez el trebue sa-mi urce acei volti...si sa fie la un minim de 4,18...dar el deja la relantii e mai jos si cand al accelerez se duce din ce in ce mai jos....DACA AM INTELES EU BINE

post-60828-0-27461200-1367494321_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall .. Revin cu rezolvare la problema mea !!

recent am ajuns la un inginer mecanic ...unde au venit 2 electronisti in domeniu

am pus testerul pe masina ... si de acolo au venit toate

apare senzor hall g40

am schimbat senzorul de pe volant , dupa care sia mai revenit un pik in mintile ei

au scos mufa de la senzorul de pe delcou si au masurato ... au masurat toti 3 pinii au sus in felul urmatr intro parte vine curent prea putin si intro parte prea mult ..oricati senzori asi ichimba la delcou pe toti mii arde ..

problema este din calculator ... cica este ceva dus de pe partea care alimenteaza senzori de la aprindere ..si da fluctuatii de curent ..initial am nevoie de alt calculator + imobilizator+ cip !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spartacus1210

eu am schimbat delcoul cu tot,urmeaza sa schimb sonda lambda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boghy_91fun

Buna,

Am si eu un golf 3 din 93 benzina 1.8 si nu mai vrea sa traga in a 2 si a 3-a ....deci se simnte ca si cand se ineaca mototul....am desfacut bujile si le-am curatat ...probabil ca trebuie schimbate ca am masina de 2 ani si nu le-am schimbat, inca o chestie fisele bujiilor cand motorul e la relanti curenteaza ....am inteles ca nu e normal nu ?..... Filtru de benzina l-am schimbat acum vreo 7 luni...ce-i drept am pus unu mai ieftin am schimbat si pompa de benzina acum vreo 8 luni ....

Inainte nu imi facea decat la ture peste 2000 ....acum se ineaca motorul cum calc acceleratia in a 2 si a 3 ......mentionez ca 1 4 si 5 merg ff bine fara probleme.....

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remediază întâi cu fişele să nu mai curenteze, nu-i normal. Înseamnă că nu fac bine contact la bujie sau au întreruperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boghy_91fun

Deci asta sa fie problema ? am mai auzit si ceva de sonda LAMBDA.......fisele trebuie schimbate ca nu cred ca merg reparate nu ? Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate că da, poate că nu, dar este bine să începi cu ceea ce ştii sigur că nu funcţionează cum trebuie şi cu ceea ce este mai ieftin. Nu are rost să schimbi jumătate de motor ca să-ţi dai seama la urmă că de vină a fost o panaramă de fişă.

Şi poate fi şi concurs de mai multe cauze. Uite un scenariu: fişe proaste---->scanteie deficitara------>combustibil nears pe evacuare---->sonda lambda contaminata, adica alta.

Eu zic să-i pui întâi fişe noi, chiar şi bujii dacă ai bani (dacă nu măcar măsoară distanţa între electrozi şi zi cât este), oricum astea sunt consumabile şi se schimbă la un anumit număr de km.

Vezi după asta dacă se schimbă ceva în funcţionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boghy_91fun

Ok atunci am sa incerc asa saptamana viitoare cand iau banii si revin cu rezultatul :D multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!