Jump to content

Upgrade Bara Stabilizatoare


chris
 Share

Postare recomandată

Vreau sa-mi upgradez bara stabilizatoare cu una un pic mai groasa, am cautat la firmele de tuning si nu am gasit nimic.

Astept sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan: Pentru o mai buna stabilitate, doooh :)

@Chris: ce bara stabilizatoare vrei sa upgradezi? Ai foarte multe optiuni in domeniul barilor stabilizatoare:

- fata sus suplimentara

- fata jos suplimentara

- fata jos mai groasa

- spate sus suplimentara

- spate jos suplimentara

De fapt intrebarea este, ce comportament vrei sa obtii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toni, doooh, daca o upgradezi pe aia fata sus prea "mult" si lasi liber pe spate sus ...nu cred ca obtii o mai buna stabilitate :)

de aia am intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau fata jos mai groasa.

Am comandat sus si am jos suplimentara de S3.

Deci ce optini am pt cea de jos dar mai groasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eibach, H&R sau Neuspeed, cu mentiunea ca Eibach-ul s-ar putea sa vina decat kit (fata/spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce vrei asta?

ca sa micsoreze ruliu masinii ;)

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci toni o sa caut H&R , sper sa gasesc la firmele de tuning :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am h and r fatza-spate(jos amandoua) merita toti banii!!Foarte buna stabilitate la viteze mari,poti sa accelerezi in curbe chiar(nu blana evident).

Mentionez ca am si bara intre oale la motor sus,am avut si jos intre lonjeroane dar am dat-o jos ca imi atingea de baie cand plecam de pe loc si facea un zgomot teribil.

Modificat de 5TORM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la pit stop dar le aveau pe stoc,daca nu le au pe stoc nu iti recomand ca dureaza mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@5TORM: ce grosime ai pus tu? Am vazut ca sunt 2 variante, la una cea pe fata e mai groasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu e vorba de un an si ceva de atunci.Nu cred ca nu sunt la fel,parca erau la fel de groase amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Readuc topicul la actualitate:

Pe masina din semnatura am bara stabilizatoare de 21 mm (PR-0AL). As vrea sa montez una de 23mm, model: PR-0AE. Din etka am obs ca trebuie sa mai schimb si bucsele + bride, bieletele antiruliu si suruburile cu care se fixeaza acestea de bara stabilizatoare.

A mai facut cineva modificarea asta?

Se potriveste noua bara cu bascula actuala?

Merita investitia? Ce se imbunatateste? (am suspensie standard).

Se va suprasolicita alt element al directiei/suspensiei facand modificarea?

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

vreau sa imbunatatesc si eu stabilitatea la o Octavia II cu pachet de drumuri grele, si cum nu vreau sa o las mai jos, m-am gandit la un upgrade al barii anti-ruliu. si-a facut cineva un astfel de upgrade? merita sa montez si un strut bar intre oalele amortizoarelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zuxy , din ce stiu eu , pachetul de drumuri grele presupune o suspensie rezistenta , dar care iti mareste garda la sol , dar nu este mai rigida . Ca sa imbunatatesti stabilitatea tie iti trebuie o suspensie mai rigida (sport) . Cred ca ar trebui sa incepi cu asta , si apoi sa te gandesti la restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai asta e, ca nu vreau sa las masina mai jos. la drumurile pe care mai circul din cand in cand imi prinde bine faptul ca masina este mai ridicata. de aceea m-am gandit doar la un upgrade a barelor anti-ruliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie topicul potrivit, pentru a gasi o rezolvare pentru problema mea.

In mare parte ma confrunt cu aceeasi problema precum colegul zuxy. Am pachet de drumuri grele; sa zicem ca in curbe ma declar multumit de stabilitatea masinii, e cat de cat decenta. Problema mea e la franari bruste de la viteze mai mari (120,130 km/h); in astfel de situatii simt ca masina e foarte instabila, parca vrea sa o ia in toate partile. E o senzatie foarte neplacuta de nesiguranta. Masina este intr-o stare tehnica perfecta, am simtit acest comportament de la achizitie, de noua.

Ce modificari as putea face sa elimin acest comportament, de preferat sa nu renunt la PDG.

Multumesc pentru eventuale raspunsuri.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat sistemul de franare? sau directia? masina ar trebui sa ramana pe traiectorie dreapta chiar si la o franare brusca de la 100 km/h. eu zic sa faci o verificare a sistemului de franare si a directiei. bara anti-ruliu nu prea are a face cu simptomele prezentate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Nu cred ca are rost sa verific ce ai zis tu.

Masina e noua si are 2 mii de km parcursi... o folosesf foarte rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa schimbi bara fata sau cea spate - trebuie sa le schimbi amandoua deodata altfel iti dai suspensia peste cap.

Trebuie sa realizezi ca daca le schimbi in ceva sport o sa simti mai tare drumurile noastre romanesti - pe cat de tare ti se va imbunatatii handling-ul, pe atat va fi mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea doar sa mentionez ca fapt divers ca mi-am confectionat singur bara anti ruliu spate.Nu a fost usor dar a reusit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O prezentare despre bare stabilizatoare spunea ca 'micsoreaza manevrabilitatea directiei' !

Asta e de rau, nu ? Ce inseamna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!