Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

pe Cupra stiam ca intra pe 17'...iar pe R32 ma indoiesc ca intra pe 16"...pe 16" intra la GTI..R32 le are mai mari..

in fine...dimensiunile se pot verifica usor in ETKA...

si diferenta o fac si franele spate, unde la modelel 4x4 discurile sunt mai mari.

crede-ma ca omu' s-a interesat si a verificat toate codurile din ETKA...si preturi si dimensiuni... inainte de a face miscarea.

mie mi se pare logic ca toate sa aibe aceleasi frane..cel putin pe fata..de ce ar avea cupra mai mari..cand R32 si S3 sunt si mai grele si 4x4?

Link către comentariu

Eu stiu ca Voinea avea jante de iarna pe R32 de 17'', niste BBS-uri, deci la R32 incap de 17'', iar la mine la Cupra nu intra pe 17'', in sensul ca, ok, se pot monta, insa nu se poate circula cu ele, distanta intre janta si etrier fiind periculos de mica. Eu m-am interesat inclusiv la reprezentantele Seat si de aici si de afara. Pe spate ar intra, discurile fiind mai mici, insa pe fata nu, discurile si etrierii fiind identic cu ce este pe S3.

Link către comentariu

S3 si R32 au aceleasi frane si ca sa nu va mai certati pe dimensiuni v-am atasat o poza cu dimensiunea discurilor

post-10722-1227008841_thumb.jpg

Link către comentariu

Franele vor fi de S3/R32 si le voi pune tot in Germania, daca acolo am inceput treaba acolo o fac de la a-z. O sa pun si un intercooler de S3 sau TTS, dar cred ca prin martie.

Ce ziceti, ar trebui schimbat ambreiajul? Momentan nu a patinat deloc, desi puterea e cu 60% mai mare decat standard.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

daca nu ti-a patinat nu il schimba

si ca sfat vezi ca are fusco un ambreiaj spec stage 2 :) si il da aproape moka

Link către comentariu

Da de asta ce zici; http://www.sachsperformance.com/EU/sachs-r...lung-set-2.html

La un moment dat clar va trebui sa-l schimb.

Intre timp mi-a mai filat o lampa si am hotarat ca trebuie sa am si eu 350HP. :coffee_lol:. Sa vad de unde ii scot... + LSD...+ intercooler ... + frane ... + ce mai imi vine pe parcurs...mai e de lucru la ea.

Link către comentariu

arata magnific ...

nu am citit tot topicul, dar poti posta un filmulet cu sound evacuare si demaraj?

s-o pilotezi sanatos!

Link către comentariu

O sa incerc sa fac..Evacuarea nu suna extrem de spectaculos, e acolo, se aude clar mai bine ca cea stock, dar nu e foarte rea. La mersul de zi cu zi sau la drum lung este super OK imi place ca nu-ti bubuie in creieri ca altele. Dupa 4500 rpm incepe sa se auda bine.

Link către comentariu

Inca o chestie, mi-am adus acum aminte: sa-mi pun scut de otel din ala de se pune la pachetul de drumuri grele? Astia de la Avia mi-au zis ca ar incape chiar daca masina e coborata. Dar:

- nu o sa fie mai jos decat scutul normal, creandu-mi probleme la chestii mai inalte peste care as vrea sa trec, masina fiind coborata dupa cum am mai spus

- va ingreuna masina sesizabil? Are cred + 10Kg. Tot din pct asta de vedere, daca as avea greutate putin mai mare pe fata la acceleratii puternice nu se va mai ridica botul atat de mult si va avea o aderenta putin mai buna - o teorie care nu stiu cat ar fi de adevarata...

Deci..pareri?

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

daca vrei te pot ajuta si la un pret fff bun sa iti faca masina + 350 cu turbina de o ai acum

+multe alte setupuri de le vrei pt masina

Link către comentariu

Well am trecut si eu ieri la anvelopele de iarna, alta viata nene. Astea de vara se intarisera ca naiba , erau dure rau si f zgomotoase.

Am schimbat si spacere-le pe spate de la 15mm la 10mm pt ca la greutate imi atingea roata pe interiorul aripii. Se vede o mica diferenta pe spate, dar asta e, sper sa nu mai atinga.

De scutu' ala nu zice nimeni nimic? Si-a pus careva?

Link către comentariu
  • 1 month later...

te rog mult pune o poza cu motorul am o curiozitate bafta multa cu masina

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu

sal, am revenit azi, ii fac o poza dupa ce-l curat si o pun. sambata vreau s-o cosmetizez.

incredibil au inceput astia afara sa renunte la benzinele cu cifra octanica mare. Am avut reale probleme in a alimenta. BP -ul a renuntat de tot la 98/100 si are numa de 95!!!, La Shel s-au redus pompele cu Vpower, la Agip mai gasesti rar o pompa cu benizna de 98...cu ce puii mei isi alimenteaza astia porscheurile si lamborghiniurile? Cu 95???

Link către comentariu

in perioada asta cea mai scumpa a fost ceva Vpower 100 pe la 1,226, dar difera in fc de locatia benzinariei. Am pus in Elvetia Shell de 98 super cu 0,75 euro de ex..

Oricum fata de asta vara cand era 1,76..a fost parfum.

Link către comentariu
sal, am revenit azi, ii fac o poza dupa ce-l curat si o pun. sambata vreau s-o cosmetizez.

incredibil au inceput astia afara sa renunte la benzinele cu cifra octanica mare. Am avut reale probleme in a alimenta. BP -ul a renuntat de tot la 98/100 si are numa de 95!!!, La Shel s-au redus pompele cu Vpower, la Agip mai gasesti rar o pompa cu benizna de 98...cu ce puii mei isi alimenteaza astia porscheurile si lamborghiniurile? Cu 95???

sal a reusit sa o cosmetizezi?pls astept pozele cu motorul tau.vreau sa vad ceva.ms

Link către comentariu

gata

Nu mi-ai raspuns: motorul la tine e stoc sau ai ceva modificari?

post-7362-1231769292_thumb.jpg

Modificat de qdonline
Link către comentariu

vroiam sa vad cum ti au relocat dv ul.lau pus pe cel de s3 oem pare.nu am modificat deocamdata decat ceea ce am scris la mine unde prezint masina.adica evacare admisie blocant ambreiaj volant pcv etce tc mici maruntisuri si soft

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!