Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

Mda am luat azi masina de la Avia. Oare unde mi-a fost capu' cand am decis sa le dau sa-mi vopseasca si kiturile de tuning extern??? Cea mai mare tampenie posibila a fost asta. Sunt efectiv facute varza si in totala bataie de joc. Sunt pline de scame, si unele chiar pe margini nevopsite corect. Nu am stat sa le inspectez klumea pt ca era tarziu si trebui sa mai ajung in diverse locuri.

Maine o sa iau la bani marunti bara din spate (revopsita) sa vad ce i-au facut si aleia. Bandoul care trebuia revopsit pt ca se scorojise...si ala e varza facut.

Norocul meu a fost ca am avut o inspiratie de moment si am zis ca platesc vopsitoria elementelor prin OP (asta inainte sa vad ce tampenii au facut). Saptamana viitoare o sa fie o batalie majora. Si toate astea pt ca am zis ca daca imi fac bara la ei sa le dau si accesoriile sa fiu sigur ca-s vopsite cu nuanta de vopsea corecta...Mare prostie..in loc sa stau sa le dau la un tuner de la noi...asta e, invatatura de minte. Mama si daca nu i-am intrebat cand le-am lasat alea de 10 ori cred: ma le faceti bine, puteti, sunteti in stare...daaaaaa, cum sa nu..

Nu are rost sa va relatez discutia cu reprezentantul de la vopsitorie ca va cruciti: in 2 vorbe, tupeu si nesimtire maxima.

Mai are sens sa va spun va spun va volanul masinii mele de aproape 30k euro era imputit de la maini murdare de unsoare??!! Si ca am gasit in masina o cutie de Coca, cineva o bause si o lasase acolo!!!! Inca sunt socat de cata nesimtire poate sa existe in firma aia!!

Link către comentariu

Incredibil...n-am crezut ca se poate ajunge asa de jos la asa o masina scumpa...pacat. Sa rupi pielea de pe ei. Nesimtiti!

Link către comentariu

nu-mi vine sa cred ce ti s-a intamplat :P cum adica au baut cola in masina??? imi pare rau,oricum nu-mi vine sa cred ca au murdarit volanul..hai ca vopseaua au gresit-o ,o refac pe gratis pana iese bine(asa cred ca ar fi normal) dar cu murdaritul interiorului... :salut:

Link către comentariu

Din pacate la kktul asta nu cred ca ai procedat corect. Nu conteaza daca le-ai facut plata cash, op, bilet sau orice, pentru ca te vei certa cu ei destul de rau ca sa-ti refaca lucrarea. Pur si simplu nu trebuia sa iei masina de acolo, cu toate ca sunt sigur ca aveai nevoie de ea. Daca nu ma insel cred ca te-au pus sa semnezi la ridicare... si pe acolo cu scris mic era trecut faptul ca esti deacord. Imi pare sincer rau si iti urez nervi de otel sa o scoti la capat cu ei.

PS. Povesti cu avia am si eu, la fel cum oricine are povestile lui cu mai toate serviceurile de pe prin romania. Asta e tara pe care am mostenit-o si probabil ca o meritam... sincere pareri de rau inca o data man.

PS2. Hristos a inviat si craciun fericit tuturor, dar si un 1 mai muncitoresc plin de lene si chillout.

Modificat de herea_costin
Link către comentariu
  • 4 weeks later...
B.o.g.d.a.n

Un mic update: am returnat la Avia toate accesoriile sa le revopseasca. Le-am zis: ori mi le fac perfect, asa cum s-au laudat ca le fac, ori nu le platesc nimic si gata...

Deci mai trebui sa astept din pacate pana le voi monta (ma apuca toate spumele...)

In 2 saptamani plec in Germania, si prima oprire va fi la mtm :) pt urmatorul upgrade: schimbat restul de evacuare (inclusiv catalizator sport) si un soft nou. Ramane de vazut daca se va monta si un filtru de aer mai smecher.. In final ar trebui sa avem pe la 280 hp.

As vrea neaparat sa-mi pun si un blowoff valve - ceva sugestii de marca/model?

Ptr cine ma intreba de consum: ieri am facut un plin, mers numa in oras -> 14,4% - stil de mers combinat (linistit si forja maxima, dar nu aglomeratie excesiva si fara prea mult a/c, trapa isi face toti banii)

Link către comentariu
Baieti, va rog frumos sa nu-mi poluati topicu. Nu trebuie sa devenim agresivi doar ptr ca altcineva are o alta parere, THX!

Oricum voi modifica masina in continuare la mtm la urmatorul stage imediat cum strang banii. Va fi o noua foiae de dyno, si o noua discutie :)).

O sa ma duc si aici la dyno, asa cum am promis.

Si o mica modificare (nu prea sunt clare pozele, dar se intelege):

De unde ai cumparat ornamentele pentru clapeta de inaltat scaunul. Vreau si eu. Da-mi te rog un link sau un numar de telefon, o adresa, etc... :blush:

Link către comentariu

BOV pe TFSI e cam problematic din ce stiu eu. Motorul este deja prevazut cu o valva dar nu este atmosferica, e cu recirculare. Daca tu montezi una atmosferica valorile citite de senzori vor fi foarte "neasteptate" pt ECU si acesta va fi pur si simplu bagat in ceata (poate declansa chiar si Limp mode). Se poate totusi face o corectie din soft sau nu mai sunt eu la curent cu subiectul (larg dezbatut peste tot).

Modificat de spb
Link către comentariu
B.o.g.d.a.n

Mersi de sfaturi.

Mi-a venit ideea cu BOV dupa ce am auzit un RS albastru pe strada, pufaia chiar dragut. Cum o fi montat-o...acuma numa el stie. Masina cred ca e destul de cunoscuta, are un abtibild cu rally.ro pe luneta.

Link către comentariu

Nu e problema sa il montezi doar ca iti va merge masina prost. Pentru unii nu conteaza ca nu mai trage si merge prost ci sa pufaie. Oricum mie imi pare stupid pufaitul pe tfsi. Intradevar pe evo, sti etc. e fascinant sunetul.

Link către comentariu
B.o.g.d.a.n

Iti dai seamam ca mi-a trecut instant cand am vazut ca e posibil sa am pierderi de putere. O sa ma multumesc cu evacuarea schimbata complet, ar trebui sa fie un pic mai rea decat e acuma.

Link către comentariu

si eventual, daca nu au pus cei de la MTM, ori un DV ori era alta valva PVC parca,... care trebuia sa fie schimbata.

Link către comentariu

wow, bafta la MTM, sper sa ajung si eu cel putin odata in viata la ei...

Link către comentariu

Succes la MTM.

Ii poti intreba si pe ei despre BOV cu toate ca nu cred ca raspunsul va fi diferit de ce s-a exprimat deja pe aici.

Daca poti te rog sa pui si niste preturi la ce ai facut tu sau sunt chiar preturile de pe www.mtm-online.de?

Era pe paginile anterioare o discutie despre un versus yoda (rs mtm de vs rs tuning ro). Ce s-a intamplat?

Link către comentariu

OT: yoda nu mai are masina. oricum nu cred ca pe gdonline il interesa care e mai rapida...asa cum era masina lui yoda. si daca avea loc intalnirea intre yoda si gdonline, presupun ca se stia.

oricum, sunt sigur ca masina asta trage bine si ca MTM a facut ce trebuie la ea. desi..chiar sunt curios daca au umblat la vreo supapa/valva la motor...

Link către comentariu

DA, :) frumos facuta.

Ahh maine ma duc la Avia sa vad ce au facut cu accesoriile alea, sper ca vineri sa pot monta macar grila fata ..

PS: nick-ul meu incepe cu q, nu g :lol:.

Modificat de qdonline
Link către comentariu
... si daca avea loc intalnirea intre yoda si gdonline, presupun ca se stia ...

Ce se stia?! Odata ce nu s-au intalnit, presupunerile sunt de prisos... Parerea mea!

Link către comentariu

:) omul a spus ca presupne ca s-ar fi stiu daca eu cu yoda m-as fi vazut. Aci ai inteles ? :stupid:

Din pacate nu prea am avut timp de nimic, chiar as fi vrut sa ma vad cu el.

Duminica plec afara si prima oprire va fi mtm :D. Cand ma intorc chiar as vrea sa ma vad cu ceva colegi forumisti cu RS-uri sau GTI-uri modificate pentru niste comparatii.

Link către comentariu

Pai, poate ne vedem si noi, daca binevoiesti, pana pleci, si, poate - daca mai are rost, si dupa...

LE: :) Am inteles gresit! My bad! ... ce rau sunt, frate, mic si rau...

Modificat de Zyx
Link către comentariu

hai zyxule ca stii ca nu presupun nimic... :) oricum, poate presupuneam exact inversul la ceea ce crezi tu?

asta am zis..ca s-ar fi aflat rrzultatul daca se vedeau.

qdonline, te asteptam sa te vedem la intoarcere :)

Link către comentariu

Plec duminica dimineata..nu stiu daca am timp pana atunci am un milion si jumate de chestii de facut..Daca e iti dau un pm..

Link către comentariu
... ce rau sunt, frate, mic si rau...

:lol: asta stiam deja...si mi-a ramas clar in cap... pt ca tot asa..ca am presupus gresit pana sa te cunosc ca te bate un leon 1.8T ;) cu soft. poate mai tii minte pe alt forum...

cam de atunci am incetat eu sa fac presupuneri cine cum sta in fata cui :(

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Gata, m-am intors. :icon_thumright:

Ce am reusit sa-i mai fac:

- schimbare restul de evacuare, inclusiv catalizatorul;

- s-a mai umblat putin la softul masinii

- filtru sport - dar nu ceva spectaculos - se monteaza in locul celui vechi

- spacere spate 30 mm, fata 20 mm

- aveti atasat un nou dyno. Dupa cum se vede acum a mai scazut putin cuplul, dar explicatia data este destul de logica: la primul dyno in respectiva incapere erau 10

post-7362-1214480800_thumb.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!