Jump to content

Octavia II RS TFSI


B.o.g.d.a.n

Postare recomandată

E un tip mYGeL in Suedia care a fost primul care a facut AWD conversion pe Cupra si care a inlocuit intr-adevar centrala de ABS si un senzor pentru ESP.
 

 

If you changed and used the same ABS unit and also changed the ESP YAW sensor to the ones i gave PN on and used the codings i have it would work. And no repinning of contact on the ABS. Mine has worked without a fault for 2 years now. With working ABS and ESP.
Modificat de anorganix
Link către comentariu

O sa vorbesc cu Adi sa vad ce zice, la asta nu m-am gandit. Dar ar trebui sa se fi gandit el...

Link către comentariu

Felicitari, ma bucur ca din fosta mea masina (banuiesc ca despre ea este vorba) au mai fost folosite niste parti pentru un scop nobil.

Link către comentariu
  • 2 months later...
  • 2 months later...

OK, e finally gata, nu l-am grabit deloc pe Adi s-o termine , mai ales ca s-a lovit de o problema destul de mare din cauza ca masina mea are si optiunea de hill hold control. Intr-un final a gasit o centrala de ABS compatibila si pana a mantzocarit-o nitel a durat ceva timp. 

 

Ieri am facut un test drive cu ea si maine o iau. Merge impecabil, nu mai exista wheelspin, toata puterea e pusa jos cum trebuie, e mega diferenta fata de cum era inainte (bine, e si normal).  Noua evacuare suna ...periculos, doar ca mai trebuie sa tweakaresc cu Tavi la ea putin ptr ca pe la 2800-3500 rpm daca accelerez/deccelerez intra intr-o intr-un fel de rezonanta (nu stiu cum sa-I spun mai bine, baga niste joase grave de tot) care dupa un anumit timp e deranjanta - ptr mine cel putin. La mers constant e cuminte insa.

 

Dane, cred ca da,  donatoarea e fosta ta masina. D'aia m-am si bagat la proiect :).

 

Urmeaza sa plec cu ea in Germania...si va fi testata cum trebuie pe drum :D.

Link către comentariu

felicitari pentru reusita! nu postezi si niste poze din timpul lucrarilor sau cel putin cu ea gata?

Link către comentariu

Bravo ! Felicitari !

Asteptam cu nerabdare concluzii..fie ele bune sau rele, si bineinteles ceva poze sau poate chiar filmulete :)

Link către comentariu

Excelent, stiu am vazut Robi doar ca nu a mers la drum lung cu ea, cum tot a scris mai sus ca va urma un drum lung, acolo ma refeream la concluzii..cred ca sunt mai relevante...nu stiu daca esti ironic sau nu Robi dar eu ash fi extrem de incantat sa mearga totul PERFECT ! Fiindca doar asa n-ar mai trebui sa apelam la firme engleze, germane..etc..ca sa face unele modificari la masina fie ele mecanice sau de soft ;)  evoluam si noi in Romania.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Oricum am evoluat de mult. Poti avea si in romania ce vz si pe alte continente. Avem Skoda cu 2 motoare TFSI facuta in romania...

Link către comentariu

nu prea am poze din timpul montajului ptr ca s-a facut intr-o foooarte lunga perioada de timp, da ma duc maine la geometrie si fac poze acolo.

 

Am luat masina azi, merge impecabil. Abs-ul functioneaza, esp-ul functioneaza, 4x4 functioneaza si se simte cand se face transferul pe spate. Tre sa (re)invat sa merg cu ea :).

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!